Kompozycja obrazów na komputerach z przykładowymi stronami internetowymi; po lewej stronie logowanie do sklepu internetowego, w środku strona główna Google z grafiką przedstawiającą sylwetki osób na żółtym tle, po prawej minimalna strona wyszukiwania Google.

Lepiej szybko zaktualizuj Google Chrome. Wykryto groźną lukę bezpieczeństwa

2 minuty czytania
Komentarze

Luki bezpieczeństwa w Google Chrome czy też innych przeglądarkach, to niestety nic nowego. Dlatego tak ważne jest to, by regularnie aktualizować wykorzystywaną przez siebie przeglądarkę, by nie być narażonym na cyberatak. Teraz Google poinformowało o wykryciu luki typu zero-day, czyli w samych zabezpieczeniach przeglądarki. Dobrze więc jak najszybciej zaktualizować przeglądarkę do najnowszej wersji, by nie mieć problemów.

Lepiej zaktualizuj Google Chrome

Osoba korzysta z laptopa z otwartą stroną główną Google, obok na biurku stoi filiżanka kawy.
Fot. Firmbee.com / Unsplash

Ochrona prywatności w sieci, czyli tak naprawdę dbanie o swoje własne dobro, wymaga tego, by sprawdzać aktualizacje wykorzystywanych przez nas narzędzi. Mowa o przeglądarkach, ale też i aplikacjach, z których korzystamy na co dzień. W tym przypadku, jeżeli ktoś korzysta z przeglądarki Google Chrome, to powinien ją jak najszybciej zaktualizować.

Odkryta przez jednego z użytkowników przeglądarki luka zero-day oznaczona została przez Google numerem CVE–2024–4671. Co więcej, została sklasyfikowana przez firmę jako poważny problem, więc tym lepiej nie odkładać aktualizacji przeglądarki na później. Luka ma powodować błąd występujący po zwolnieniu pamięci („user after free”), a ten może prowadzić do wykonania określonego kodu, ale też i awarii samej przeglądarki. Cyberprzestępcy wykorzystują tego tylu luki zero-day, by móc instalować na sprzęcie użytkownika oprogramowanie zawierające złośliwy kod.

Jak zaktualizować przeglądarkę Chrome?

Ekran ustawień przeglądarki Google Chrome pokazujący aktualną wersję oprogramowania.
Aktualna wersja przeglądarki. Fot. Bartosz Szczygielski / Android.com.pl

Luka w zabezpieczeniach Chrome została wykryta już jakiś czas temu, ale dopiero po przygotowaniu odpowiedniej łatki Google zdecydowało się o tym poinformować. Firma nie zdecydowała się także na to, by szczegółowiej opisać wykryty problem, co akurat jest normalne przy tego typu zagrożeniach. Związane jest to z tym, by cyberprzestępcy nie uzyskali informacji, które umożliwiłby im wykorzystanie luki w zabezpieczeniach.

Laptop na biurku z wyświetlonym logo Google Chrome na ekranie, rozmyte tło z wnętrza biura.
Fot. monticello / Depositphotos

Aktualizacja Google Chrome wypuszczana jest falami, ale dla wielu użytkowników jest już dostępna. Dla systemów Linux oraz Mac oznaczona została numerem 124.0.6367.201, a dla Windows 124.0.6367.202. Informację o aktualnej wersji przeglądarki można znaleźć klikając w prawym górnym rogu na trzy kropki i wybierając Pomoc, a następnie Google Chrome informacje. Tam też dostępna jest opcja aktualizacji. Ta w większości przypadków następuje automatycznie, ale dobrze sprawdzić, czy jest już dostępna nowa wersja.

Źródło: Chrome. Zdjęcie otwierające: Google Chrome / zrzut ekranu

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw