Dłoń trzymająca smartfon z ekranem, na którym wyświetla się grupa aplikacji Google.

Google w końcu dogania Apple. Ściąganie aplikacji na Androida przestanie być koszmarem

2 minuty czytania
Komentarze

Trochę czasu upłynęło, ale w końcu Google zorientowało się, że można ściągać więcej, niż jedną aplikację jednocześnie ze sklepu Play Store. Tym samym firma dogoniła Apple, które taką możliwość ma już od dawna. To dobra wiadomość dla użytkowników systemu Android, a zła jest taka, że jeszcze nie każdy może z nowej funkcjonalności korzystać.

Google pozwoli na jednoczesne ściąganie aplikacji z Play Store

Zrzuty ekranu interfejsu użytkownika telefonu komórkowego pokazujące aplikacje i procesy pobierania i instalacji na trzech różnych ekranach. Google Play Store jednoczesne pobieranie aplikacji.
Fot. 9to5Google / zrzut ekranu

Jeżeli często korzystacie z oficjalnego sklepu z aplikacjami Google Play Store, to zapewne zauważyliście, że ściąganie i instalowanie aplikacji odbywa się tam po kolei. Najpierw jedna, potem druga i tak dalej. Jeżeli instalujemy tylko jeden program, to nie ma w tym nic specjalnie uciążliwego. Gorzej, kiedy mamy np. kiepskie połączenie i sam proces ciągnie się w nieskończoność. Na szczęście Google zdało sobie w końcu sprawę z tego, że można to przyśpieszyć.

Zauważono, że w wersji 40.6.31 aplikacji Play Store pojawiła się możliwość jednoczesnego pobierania oraz instalacji dwóch aplikacji. Tym samym proces „kolejkowania” trochę się skrócił. Niestety, ale wygląda na to, że takie jednoczesne instalowanie ograniczone jest tylko do dwóch aplikacji.

Ręka trzymająca smartfon z otwartą aplikacją Google i ikonami różnych aplikacji Google takimi jak Chrome, Gmail, YouTube na ekranie.
Fot. Tamer A Soliman / Shutterstock

Jeżeli więc będziemy chcieli zainstalować trzy i więcej, trzeba będzie poczekać, aż jedna z aplikacji zakończy swój proces. Nowości powinna działać na smartfonach i tabletach z systemem Android 14, ale może być udostępniana falami. Zapytaliśmy Google o, to kiedy możemy spodziewać się aktualizacji na polskim rynku i jak tylko otrzymamy odpowiedź, zaktualizujemy tekst.

Oszczędność czasu

Ikona aplikacji Google Play Store na ekranie urządzenia mobilnego. Kryją się tam też złośliwe aplikacje.
Fot. GekaSkr / Depositphotos

Może się wydawać, że to mała zmiana, ale dla niektórych będzie zauważalna. Ostatnio firma zaczęła też pracować nad funkcją w swojej aplikacji do zdjęć, gdzie będzie można oszczędzić trochę miejsca na dane. Widać, że firma zaczęła trochę inaczej podchodzić do niektórych funkcjonalności w swoich aplikacjach, co cieszy. Zapewne więcej informacji o nowych funkcjach dowiemy się podczas konferencji Google I/O, która odbędzie się już w maju. Tam też powinniśmy poznać pełnię możliwości systemu Android 15, który w wersji beta dostępny jest już dla wybranych.

Źródło: 9to5Google. Zdjęcie otwierające:

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw