System Windows 11

Nowe wymagania sprzętowe Windows 11. To irytujący detal, bez którego system nie ruszy

2 minuty czytania
Komentarze

Windows 11, a dokładniej wersja 24H2 ma zaktualizowane wymagania sprzętowe. Co prawda jest to detal, ale bardzo irytujący. Na szczęście, większość procesorów korzystających z oprogramowania Microsoft powinna mieć już tę funkcję zaimplementowaną. Aczkolwiek, żeby tak od razu uzależniać od niej start systemu?

Windows 11. Nowe wymaganie dotyczy procesorów

Zrzut ekranu pokazujący okno terminala Notatnik z tekstem ASCII na tle tapety systemu Windows 11.
Fot. Notatnik / zrzut ekranu

Zmianę zauważył Bob Pony, czyli jeden z technologicznych influencerów, specjalizujących się w systemach operacyjnych Microsoftu. Jak się okazuje, nowe wymaganie dotyczy procesorów, a konkretniej obecności wsparcia dla instrukcji SSE 4.2.

Zmiana ta nie wpłynie na nowe komputery, z dość prostego powodu. SSE 4.2 to zestaw instrukcji wspierany przez procesory Intel od… 2008 roku. Nieco inaczej jest z układami AMD, ponieważ tam pierwsze CPU z SSE 4.2 pojawiło się dopiero w październiku 2011 r.

„Jedenastka” miewa trudniejsze wymagania do przeskoczenia

Zwiastun systemu Windows 11.

Trudniejszym orzechem do zgryzienia jest oczywiście wymóg wsparcia dla TPM 2.0, zabezpieczenia umieszczanego w CPU. Jest tak, gdyż jego obecność jest gwarantowana dopiero od okolic 2018 r. Przykładowo, mój Intel i5-7300HQ, debiutujący w pierwszym kwartale 2017 r., nie wspiera TPM 2.0.

Nie jest to wybitnie stary układ, a chcąc testować nowy system, musiałem okrężnymi drogami zmuszać instalator Windows 11, aby ignorował to wymaganie systemu. Przy braku SSE 4.2 jest trudniej, choć jeśli procesor nie wspiera tych instrukcji, być może instalacja najnowszego systemu Microsoft nie jest najlepszym pomysłem.

Zdjęcie otwierające: Microsoft / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw