Laptop gamingowy MSI na biurku z otwartym oknem gry, obok lampa lawowa i drugi komputer.
LOKOWANIE PRODUKTU: RTV EURO AGD

Wymiana komputera stacjonarnego na laptopa. Argumenty za i przeciw

5 minut czytania
Komentarze

Wymiana komputera stacjonarnego bywa rozważana przez posiadaczy starszych urządzeń tego typu, których działanie nie jest już zadowalające. Zamiast wymieniać pojedyncze podzespoły w już posiadanym sprzęcie lub składać kolejny taki komputer, można zainwestować w laptopa. W niektórych przypadkach będzie to dobry wybór, w innych wręcz przeciwnie.

Wymiana komputera stacjonarnego na laptopa. Dlaczego warto?

Osoba pisząca na klawiaturze laptopa ustawionego na drewnianym biurku.
Fot. VitalikRadko / Depositphotos

Zmieniając komputer stacjonarny na laptopa, dostajemy urządzenie kompletne, gotowe do pracy. O ile nie mamy specjalnych potrzeb związanych np. z głośnikami z wysokiej półki lub dodatkowym ekranem, to zakup dobrze dobranego laptopa oznacza dla nas spokój na kilka dobrych lat.

Nie można tego powiedzieć o komputerach stacjonarnych, w przypadku których po wybraniu konkretnego zestawu (a jest ich na rynku znacznie mniej od laptopów, chyba że decydujemy się samemu dobrać poszczególne komponenty i złożyć sprzęt) pozostaje jeszcze zakup m.in. klawiatury i monitora. Możemy oczywiście zostawić sobie urządzenia, których używaliśmy z poprzednim komputerem, jeśli jednak nasza stacjonarka miała już swoje lata, to możliwe, że i używane razem z nią sprzęty kwalifikują się do wymiany.

Wymiana komputera stacjonarnego na laptopa oznacza, że nasz nowy komputer będzie dużo łatwiejszy w przenoszeniu. Urządzenia z ekranami 11-14″ bardzo łatwo zabrać gdzieś ze sobą, ale nawet laptopy wyposażone w wyświetlacze 15-17″ i większe nie dają stacjonarkom szans pod względem mobilności. Docenią to osoby, które muszą czasem zabrać urządzenie do pracy albo na uczelnię, ale także ci, którzy często się przeprowadzają lub chcą korzystać z komputera w różnych miejscach domu.

Nawet jeśli nie zamierzacie często przenosić komputera, to laptop nieraz sprawdzi się lepiej. Urządzenie tego typu wygląda po prostu bardziej uniwersalnie i zajmuje mniej miejsca. Polecane laptopy Lenovo leżące na stole sprawiają lepsze wrażenie w salonie lub niewielkim mieszkaniu, niż duży komputer stacjonarny z wieloma pobocznymi urządzeniami.

Obecnie są dostępne wprawdzie choćby akcesoria do porządkowania kabli oraz bezprzewodowe myszki i klawiatury, ale wciąż posiadacze laptopów mają więcej miejsca na biurkach, mogą łatwiej utrzymać porządek, a w razie potrzeby w kilkanaście sekund mogą schować komputer do torby i wsadzić ją np. do szafy.

Argumenty przeciwko zmianie „stacjonarki” na laptopa

Wymiana komputera - zaawansowane stanowisko do gier z dwoma monitorami, klawiaturą, myszką i słuchawkami na biurku oraz gamingowym fotelem i oświetleniem LED w tle.
Fot. ELLA DON / Unsplash

Wspominaliśmy, że decydując się na laptopa, mamy ogromny wybór urządzeń i możemy wybrać sprzęt świetnie dopasowany do własnych potrzeb. Te potrzeby jednak z czasem mogą się zmienić, a wprowadzenie ew. zmian będzie znacznie prostsze w komputerze stacjonarnym, niż w laptopie.

Jeśli okaże się, że np. potrzebujemy większego ekranu, posiadając komputer stacjonarny, po prostu kupimy nowy monitor, a stary np. sprzedamy. W przypadku laptopa mamy znacznie gorzej, bo przecież nie wymienimy matrycy, która jest integralną częścią urządzenia, na większą.

Zmienić mogą się również nasze zapotrzebowania co do wydajności i możliwości oferowanych przez komputer. Urządzenia stacjonarne są podatne na modyfikacje, wybierając m.in. odpowiednią płytę główną na początku nawet do taniego komputera, po dłuższym czasie będziemy mogli np. dołożyć kolejną kość pamięci operacyjnej lub dedykowaną kartę graficzną (choć niektóre propozycje od Dell mają takie specyfikacje, że zmiany przez długie lata raczej nie będą konieczne).

Wymiana komputera stacjonarnego na laptopa oznacza, że z rozbudową sprzętu będziemy mieli znacznie trudniej. Taka operacja nie jest niemożliwa, jednak w większym stopniu ogranicza nas bryła urządzenia oraz zastosowane przez producenta rozwiązania konstrukcyjne. W przypadku stacjonarki zazwyczaj mamy do czynienia z większą obudową, a w razie potrzeby możemy ją wymienić i nie jest to wielki koszt.

Wymiana komputera stacjonarnego na laptopa. Podsumowanie

Laptop MSI ustawiony na drewnianym podłożu z dynamicznymi, kolorowymi abstrakcyjnymi formami falującymi wokół, na tle górskiego krajobrazu.
Fot. MSI / materiały prasowe

Główną zaletą laptopów jest ich mobilność. Z tego typu sprzętu możemy bez trudu korzystać poza domem, a także przenosić je w obrębie miejsca zamieszkania. Takie urządzenia zajmują też mniej miejsca, prezentują się bardziej estetycznie w większości pomieszczeń i łatwiej utrzymać je w czystości. Co ważne, nie musimy na rzecz mobilności rezygnować ze świetnych podzespołów. Na rynku są dostępne choćby wydajne laptopy gamingowe.

Komputery stacjonarne umożliwiają jednak lepsze dostosowanie sprzętu do własnych potrzeb, przede wszystkim wtedy, gdy te zmieniają się wraz z czasem. Łatwiej rozbudować stacjonarkę niż laptopa, w razie potrzeby można też postawić np. na większy ekran, wymieniając monitor.

Wymiana komputera stacjonarnego na laptopa ma duży sens, jeśli mieliście sytuacje (lub się ich spodziewacie), w których potrzebowaliście zabrać urządzenie poza dom, ale nie mogliście tego zrobić. Z laptopa będziecie też zapewne bardziej zadowoleni, gdy nie macie wydzielonego miejsca w domu do korzystania z komputera i chcecie móc zabierać sprzęt np. na sofę lub blat w kuchni.

Zdjęcie otwierające: Kamil Marek / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Lokowanie produktu: RTV EURO AGD