Zrzut ekranu z wideorozmowy fejkowego TikTokera, podrabiającego Adina Rossa na serwisie Monkey, pokazujący osobę na dwóch wyskakujących oknach z różnymi tłami; pierwszy ekran pokazuje mężczyznę w zielonym oświetlonym pokoju, drugi ekran jest zamazany z widocznym fragmentem dłoni.

„Zrób dziurę w ścianie, dostaniesz 20 tys. dolarów”. Użytkownicy TikToka niszczą swoje domy, powód zaskakuje

3 minuty czytania
Komentarze

Na platformie TikTok pojawiły się zapisy streamów osoby, która za pomocą sztucznej inteligencji podszywa się pod kontrowersyjnego streamera Adina Rossa. Chętni do realizacji rzucanych podczas transmisji wyzwań zamiast nagród narażają się jednak jedynie na potężne straty finansowe.

Kim jest Adin Ross?

Adin Ross zaczynał jako streamer na Twitchu. Obecnie jego konto jest tam zbanowane, a internetowy twórca swoje transmisje udostępnia za pośrednictwem serwisu Kick. Charakter działalności Adina Rossa jest mocno kontrowersyjny. To swego rodzaju reality show, w którym streamer oferuje duże sumy pieniędzy za wykonywanie dziwnych wyzwań (np. niszczenie cennych przedmiotów lub wjeżdżanie samochodem do jeziora). Prawdziwe konto streamera obserwuje ponad 1,22 miliona osób.

TikToker podrabiający Adina Rossa z AI. To boli nie tylko przez straty ofiar

Zrzut ekranu profilu AdinRoss na platformie streamingowej, pokazujący offline status, zdjęcie profilowe i interfejs użytkownika z przyciskami subskrypcji.
Oryginalny kanał Adina Rossa znajduje się na platformie Kick, po tym jak twórca został zbanowany przez Twitcha. Fot. Kick / własny zrzut ekranu

Nawet niewprawione oko od razu zauważy, że uczestnik fałszywej transmisji nie ma do czynienia z prawdziwym Adinem Rossem. Poniżej zobaczycie osobę, która rozbija własny monitor mimo faktu, że ruchy ust streamera nie zgadzają się z tym, co głos z tła rzeczywiście mówi. Jak donosi Kotaku, wykorzystanie AI polega tu na upodobnieniu własnego głosu do internetowego celebryty tak, by ofiary wykonywały zlecone im zadania.

Tłumaczenie: Gość rozwala swój zestaw gracza dla fałszywego Adina Rossa.

Pomimo fatalnej synchronizacji obrazu z dźwiękiem, twórcy o nicku @johnjam11703 idzie świetnie. Poniżej zobaczycie kolejne nagranie, w którym młody chłopak rozwala ścianę w domu za obietnicę 20 tys. dolarów i samochodu Dodge Challenger SRT Hellcat.

Żeby było smutniej, młodzieniec uzyskał na to zgodę rodzica, informując go o nagrodzie za ten ekstremalny wyczyn. Wszystko dzieje się za pośrednictwem aplikacji Monkey, która stanowi za nowoczesną wersję losowych czatów wideo z Omegle.

Tłumaczenie: Fałszywy Adin Ross sprawia, że ktoś robi dziurę w ścianie.

Trolling na wyższym poziomie i zło w czystej postaci

Gdy przejrzymy komentarze pod zapisami z TikToka, ludzie są o dziwo podzieleni. Jedni słusznie uznają te podróbki za najczystsze zło, podczas gdy pozostali kibicują operacji i zauważają, że „to dobre wykorzystanie sztucznej inteligencji”.

To jest dobre. Ludzie muszą się nauczyć ostrożności wobec wszystkiego.

will2430, komentarz pod powyższym filmem na TikTok

Ja nie dam się jednak przekonać, że pozbawianie ludzi dorobku ich życia jest genialnym wykorzystaniem sztucznej inteligencji i że bezkarnie można dawać innym taką „lekcję życia”. Z drugiej strony widz też mógłby być ostrożniejszy i przynajmniej sprawdzić w innej przeglądarce, czy rozmawiający z nim twórca rzeczywiście nadaje na żywo.

Z drugiej strony, skoro jesteśmy w stanie nawet wysyłać przelewy BLIK nieznajomym na TikToku tylko dlatego, że o to proszą, to być może jako gatunek po prostu zasługujemy m.in. na takie traktowanie przez osoby pozbawione skrupułów, jak właśnie „odtwórca roli Adina Rossa”?

Źródło: Eurogamer, Kotaku; Zdjęcie otwierające: John Jam / YouTube

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw