Dłoń trzymająca smartfon z wyświetlonym logotypem Google Wallet, w tle częściowo widoczny laptop.

Płacisz zegarkiem z Wear OS? Szykuje się spore utrudnienie

2 minuty czytania
Komentarze

Aplikacja Google Wallet na smartwatchach z Wear OS może wkrótce zacząć wymagać wprowadzenia kodu PIN przed dokonaniem płatności zbliżeniowych. Informacje te opierają się na doniesieniach użytkowników smartwatchów z tym systemem oraz na zmianach wprowadzonych niedawno w aplikacji Google Wallet na smartfony.

Wear OS Fossil Gen 5
Fot. Fossil / materiały prasowe

PIN w Google Wallet to dobry pomysł?

Obecnie użytkownicy Wear OS mogą dokonywać płatności zbliżeniowych, po prostu otwierając aplikację Google Wallet na smartwatchu i dotykając terminala płatniczego. Jednak niektórzy użytkownicy zgłaszają, że teraz są proszeni o wprowadzenie kodu PIN przed dokonaniem płatności.

Zmiana ta prawdopodobnie wynika z kwestii bezpieczeństwa, podobnie jak niedawne zmiany w aplikacji Google Wallet na smartfony, które wymagają uwierzytelnienia przed dokonaniem płatności zbliżeniowych. Użytkownicy smartfonów mają trzy minuty od odblokowania urządzenia, aby użyć Google Wallet bez potrzeby uwierzytelniania. Po upływie tego czasu wymagane jest ponowne uwierzytelnienie.

Google testuje nową funkcję, a może to błąd?

Wymaganie wprowadzania kodu PIN na smartwatchu może jednak utrudniać dokonywanie płatności zbliżeniowych, zwłaszcza w porównaniu z prostym dotknięciem terminala. Na pewno je spowolni i sprawi, że będą mniej wygodne niż korzystanie z karty kredytowej lub debetowej.

Inteligentny zegarek na różowym tle wyświetlający napis "Dzień dobry! W czym mogę pomóc?" obok klawisza ctrl i doniczki z sukulentem.
Fot. Krzysztof Wilamowski/Android.com.pl

Wprowadzenie tej zmiany nie zostało oficjalnie potwierdzone przez Google, a doniesienia o niej opierają się na obserwacjach użytkowników. Możliwe, że jest to test lub błąd w aplikacji.

Android Police sugeruje, że wymóg PIN-u może być błędem. Wskazuje na brak wzmianki o smartwatchach na stronie pomocy Google Wallet oraz na to, że użytkownicy Wear OS muszą już otwierać aplikację Wallet przed płatnością zbliżeniową. Na stronie Google dotyczącej płacenia zbliżeniowego za pomocą zegarka, możemy przeczytać, że kod PIN może być wymagany w przypadku transakcji kartami debetowymi.

Potencjalne wprowadzenie wymogu PIN-u może zniechęcać użytkowników Wear OS do korzystania z płatności zbliżeniowych. W końcu chodziło tu właśnie o wygodę dokonywania płatności bez konieczności wprowadzania dodatkowych kodów. Tym bardziej że smartwatche z Wear OS już teraz wymagają kodu PIN do skonfigurowania Google Wallet oraz ponownego wprowadzenia go, gdy zegarek zostanie zdjęty z nadgarstka. Konieczność wprowadzania PIN-u przed każdą płatnością wydaje się zbędna.

Źródło: 9to5Google. Zdjęcie otwierające: [email protected] / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw