mężczyzna w czarnej koszulce siedzący bokiem obok biurka z dużym monitorem, trzymający smartfon w ręce

Android 15 testuje kolejną nowość. Może ocalić twojego smartfona

3 minuty czytania
Komentarze

Wygląda na to, że Android 15 będzie jedną z najciekawszych wersji systemu od Google. Kolejna funkcja została bowiem odkryta w wersji beta i tym razem mówimy o monitorowaniu żywotności dysku, a w zasadzie to pamięci flash montowanej w smartfonach.

Wprawdzie smartfony rzadko kiedy wymienia się z powodu awarii pamięci, to mimo wszystko cieszy, że Google pomyślało o nowej funkcji – bo jeśli już komuś się to trafi, to okazuje się gigantycznym problemem.

Android 15 i żywotność pamięci

Grafika z trójkątnym logo Android 15 z numerem 15 i drogą prowadzącą do horyzontu, umieszczonym na rozmytym zielonym tle.
Fot. Google / montaż własny

W telefonie, jak zresztą w wielu innych sprzętach, zepsuć może się dosłownie wszystko. Niektóre komponenty są jednak bardziej wrażliwe na uszkodzenia niż inne. Wyświetlacz telefonu może nie przetrwać upadku z dużej wysokości, ale już pamięć flash powinna wyjść z tego bez szwanku.

Nie zmienia to jednak tego, że pamięć w smartfonie również narażona jest na uszkodzenia i ma swoją żywotność. Taka degradacja następuje z czasem, ale zapewne mało kto jej doświadczył. W końcu telefony wymieniamy teraz stosunkowo często, ale należy też pamiętać, że informacje o żywotności danego komponentu mogą być bardzo przydatne np. przy sprzedaży urządzenia.

W Android 15 powinna znaleźć się funkcja, którą można porównać do tej mówiącej o degradacji akumulatora. Chodzi o żywotność pamięci wewnętrznej, która ma być wyrażana w procentach, a najdokładniej ma działać oczywiście na Pixelach. W przypadku innych marek taki wskaźnik żywotności powinien pokazywać „przeskoki” co 10 procent. Im wyższa wartość, tym nasza pamięć w telefonie działa lepiej i są mniejsze szanse na awarię.

Wymiana pamięci w smartfonie

Zestaw sześciu nowoczesnych smartfonów różnych kolorów z potrójnymi aparatami fotograficznymi, ułożonych na jasnym tle.
Fot. Google / materiały prasowe

Nie będzie to może tak precyzyjne rozwiązanie, jak w przypadku akumulatorów, ale zawsze jest to pomocna informacja dla użytkownika. Kiedy szczególnie? W momencie, kiedy będziemy chcieli sprzedać smartfona, ale też możemy taką informację wykorzystać do ochrony swoich danych. Jeżeli zobaczymy, że żywotność naszej pamięci dobiega końca, będzie to odpowiedni moment na zgranie swoich danych czy zdjęć, by później nie żałować. Odzyskiwanie danych z SSD lub wymiana pamięci w smartfonie to nie jest takie łatwe zadanie. I nie należy też do najtańszych.

O tym, czy funkcja trafi do finalnej wersji Android 15, przekonamy się zapewne dopiero w momencie premiery systemu, choć teraz już korzystanie z wersji beta jest możliwe dla niektórych urządzeń. Ten do użytkowników oficjalnie powinien trafić jesienią tego roku. Obecnie jeszcze nie wszyscy mogą korzystać nawet z Android 14, więc warto uzbroić się w cierpliwość.

Źródło: Android Authority. Zdjęcie otwierające: Jonas Leupe / Unsplash

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw