Osoba trzyma smartfon z odpalonym YouTube wyświetlający scenę z filmu wewnątrz samolotu.

Poważny problem z YouTube na smartfonach Samsunga. Chodzi o baterię

2 minuty czytania
Komentarze

Z pewnością żaden inżynier YouTube nie pomyślałby, że to nowy kodek właśnie spowoduje problemy na smartfonach Samsunga. A jednak! Choć aplikacja wyświetla przez to lepszy obraz na gorszym bitrate, to oberwało się starszym urządzeniom – jak zawsze, w tego typu aktualizacjach.

Problem YouTube na smartfonach Samsunga – Spis treści

Jak kodek AV1 psuje starsze Samsungi?

Ekologiczne smartfony Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra. Fot. Kamil Sobczyk / Android.com.pl

Zmiana kodeku w YouTube przysłuży się oczywiście wszystkim użytkownikom, którzy mają smartfony wspierające AV1 sprzętowo. Oprogramowanie sprawia, że artefakty kompresji nie są już tak widoczne na filmach odtwarzanych w niskim bitrate. Jednakże osoby korzystające ze starszych telefonów nie mogą oczekiwać tych samych rezultatów.

Bardziej zaawansowani posiadacze smartfonów zauważyli, że wraz z implementacją AV1, zaczęły im na budżetowych sprzętach uciekać klatki. Problem intensyfikował się, gdy nagrania obsługiwały HDR. Wynika to z faktu, że sprzętowe wsparcie dla AV1 jest obecne w procesorach od Snapdragona 8 Gen 2, więc wszystkie średniaki od Samsunga, a nawet recenzowany u nas Google Pixel 8 mają problemy z tym formatem.

Drugą sprawą są obawy o zużycie baterii w smartfonach, które muszą poradzić sobie z nowym kodekiem software’owo. Powyższe doniesienia wskazują, że nie idzie im to zbyt dobrze, ale dodatkowy pot przy procesie może sprawić, że stracimy w ciągu dnia kilka cennych minut naładowanej baterii. Z pewnością należy na to zwrócić uwagę przy testach baterii w nowych urządzeniach, gdzie Qualcomm nie wspiera AV1.

Exynos góruje nad YouTube z AV1

Grafika przedstawiająca logo procesora Samsung Exynos na tle cyfrowej, niebieskiej fali.
Fot. Samsung / materiały prasowe

Warto wspomnieć o jeszcze jednej ciekawostce. Od października 2022 r. Google wskazuje, że wszystkie nowe smartfony z Android 14 muszą zawierać sprzętowe wsparcie dla kodeka AV1. Zmiana z VP9 ma też na celu ogólne zmniejszenie rozmiaru plików przetwarzanych na serwerach platformy.

Zwycięzcami są tu jednak niesławne procesory Exynos, który dla odmiany wspierają sprzętowo AV1 (w porównaniu do średniaków Qualcomma i Google Tensor). Samsung rozpoczął wsparcie od Exynos 2100, ale na dobrego konia postawił też Mediatek, od Dimensity 1000 w 2020 r. Jak się okazuje, nie taki zły ten Exynos!

Zdjęcie otwierające: Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw