Smartfon Google Pixel 6 stojący pionowo na stole z rozmytym tłem i kartonowym pudełkiem tego telefonu w tle po lewej stronie oraz drewniana figurka w prawym dolnym rogu zdjęcia.
LINKI AFILIACYJNE

Android z kolejną nowością znaną z iOS. Łatwiej sprawdzisz, które aplikacje śledzą twoją lokalizację

2 minuty czytania
Komentarze

Producenci systemów operacyjnych przykładają coraz większą wagę do ochrony danych użytkowników. Zarządzanie lokalizacją to przydatna funkcja, nad którą właśnie pracuje Google. Narzędzie ma pozwolić na łatwe zarządzanie dostępem do GPS-u na smartfonach z Androidem.

Google wprowadzi zarządzanie lokalizacją

Zrzut ekranu ustawień usług lokalizacyjnych smartfona z opcjami takimi jak ostrzeżenia przed trzęsieniami ziemi i historia lokalizacji Google, oraz drugi ekran pokazujący ustawienia Google Location Sharing.
Fot. Piunikaweb / zrzut ekranu

Niedawno pisaliśmy o funkcji Find My Device, która ma pozwolić na namierzenie urządzenia. Google szykuje też nowość, która ma umożliwić łatwe zarządzenie lokalizacją smartfona. Redakcja PiunikaWeb nagłośniła znalezisko użytkownika AssembleDebug. Dotarł on do nowego centrum Google, które w przyszłości ma wyświetlać dostęp do aplikacji, które korzystają z lokalizacji.

Aktualnie pod przyciskiem „Udostępnianie lokalizacji w Google” nie kryje się żadna aplikacja, a użytkownik jest przenoszony na stronę konta Google, która zawiera informacje dotyczące udostępniania lokalizacji. Obecnie, aby sprawdzić dostęp do lokalizacji, należy ręcznie sprawdzić ustawienia każdej aplikacji. Weryfikacja wszystkich apek jest możliwa, ale jest to długotrwały i uciążliwy proces.

Apple inspiracją Google

Tył smartfona z logo Apple trzymanego w ręce na tle rozmytego pokoju. Smartfon dostanie aktualizację do iOS 18
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Podobna funkcjonalność jest od dawna obecna na smartfonach Apple. Zarządzenie dostępem aplikacji do lokalizacji znajduje się w ustawieniach, a dokładnie w kategorii „Prywatność i ochrona”. Lista aplikacji kryje się pod przyciskiem „Śledzenie”. Na urządzeniach z logo jabłka można też znaleźć świetnie działającą funkcję „Find My”, która pozwala na znalezienie zgubionych sprzętów Apple.

Przydatna funkcja jest dostępna na urządzeniach Apple, natomiast jeśli jesteś zwolennikiem Androida, warto zdecydować się na Google Pixela. Urządzenia oferują szybkie aktualizacje, co gwarantuje dostęp do nowych funkcji, a także cechują się solidną specyfikacją. Nie można zapominać, że są to telefony z dobrym aparatem. Polecane Pixele znajdziesz u naszego partnera.

Źródło: PiunikaWeb, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw