SECURE 2024, Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Mężczyzna w garniturze siedzi na scenie i gestykuluje podczas rozmowy, w tle widoczne są logotypy PL-NASK oraz godło Polski i napis Ministerstwo Sprawiedliwości.

„Jesteśmy w stanie zimnej wojny z Rosją”. Minister cyfryzacji nie pozostawia złudzeń

3 minuty czytania
Komentarze

Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski był gościem konferencji NASK SECURE 2024 rozpoczętej 16 kwietnia 2024 r. Podczas wystąpienia na scenie i briefingu prasowego zaznaczył, że Polska jest dziś w stanie zimniej wojny w cyberprzestrzeni.

Krzysztof Gawkowski na SECURE 2024

SECURE 2024, Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski .Dwoje prelegentów siedzących na scenie podczas dyskusji, z logiem CERT.PL w tle oraz napisami patronackimi.
Fot. Krzysztof Sobiepan / Android.com.pl

27. edycja wydarzenia NASK odbywa się pod hasłem „Horyzont Cyberwyzwań” i skupia się między innymi na rosnącym zagrożeniu cybernetycznym ze strony Rosji.

Podobne przesłanie usłyszeć można było z ust ministra Gawkowskiego podczas otwierającej dyskusji na głównej scenie konferencji. Polityk został zapytany, czy trwa obecnie cyberwojna Polski z Rosją.

Nie wiem, czy można powiedzieć, że jesteśmy dzisiaj w stanie cyberwojny, ale można powiedzieć, że jesteśmy na cyber zimnej wojnie.

Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski

Ma na to wskazywać parę elementów, wśród których minister wymienia niezwykle szybki wyścig zbrojeń toczący się w sieci, rosnące zasoby ludzkie na akcje w cyberprzestrzeni czy lawinowo powiększająca się liczba incydentów. Jak przypomniał Gawkowski, wg. raportu pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa liczba incydentów wzrosła o 100% w stosunku rok do roku.

Co jasne, niezwykle kluczowy w obrazie polskiego cyberbezpieczeństwa jest czynnik wojny w Ukrainie. To on spowodował, że zarówno Ukraina, jak i państwa NATO są coraz bardziej narażone na ataki.

Rośnie skala ataku ze strony Rosji, Białorusi i rośnie skala ataków z państw im sojuszniczych. Polska […] odbiera największą część ataków ze strony Rosji wśród państw sojuszniczych dla Ukrainy.

Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski

Minister zwrócił również uwagę na różnorodne zagrożenia cyberbezpieczeństwa wynikające z postępu technologicznego. Wymienił tu między innymi rozchwytywaną dziś sztuczną inteligencję (AI), ale także przyszłe zagrożenia dla szyfrowania związane z rozwojem komputerów kwantowych.

Gawkowski: projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa jeszcze w kwietniu

SECURE 2024, Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Mężczyzna w garniturze udzielający wywiadu grupie dziennikarzy, mikrofony skierowane w jego stronę.
Fot. Krzysztof Sobiepan / Android.com.pl

Zarówno finał dyskusji scenicznej, jak i późniejszy briefing prasowy podniósł kluczowy temat ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Projekt ten przygotowywany był od lat, jeszcze przez poprzednią władzę, lecz bez końcowych efektów.

Gawkowski podkreślił, że nowy rząd pracuje nad tym projektem 3 miesiące, a nie 4,5 roku (bo tyle czasu trwały wcześniejsze prace projektowe). Jak dodał „nie stawia tu jednak zarzutu”. Kiedy więc możemy spodziewać się projektu ustawy?

W kwietniu. W tym miesiącu przedstawimy z ministrem Olszewskim założenia ustawy, całość projektu trafi potem do konsultacji międzyresortowych. Państwo też będziecie mogli w tym uczestniczyć – każdy będzie mógł wskazać kierunki, podpowiedzieć.

Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski

Polityk sprecyzował, że nie będzie to całkowicie nowy projekt, a raczej bazujący na poprzednich założeniach. Ma to wynikać z ciągłości przepisów oraz obecnego działania Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa.

Zdjęcie otwierające: Krzysztof Sobiepan / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw