Dłoń trzymająca pilot do telewizora skierowany w stronę rozmytego ekranu telewizyjnego w tle. Włącza tryb standby

DVB-T2 za chwilę będzie passé. TV 3.0 z datą wdrożenia w pierwszym kraju

3 minuty czytania
Komentarze

Praktycznie wszystkie nowe media stale się rozwijają. Oczywiście od lat na tronie zasiada internet, jednak już wkrótce telewizja cyfrowa przejdzie przez kolejny etap ewolucji, który wprowadzi w życie standard TV 3.0. W przyszłym roku pojawi się on w pierwszym kraju.

Telewizja cyfrowa w nowym wydaniu

Telewizja cyfrowa w nowym wydaniu. Brazylia wprowadza w życie standard TV 3.0. Pierwszy plan zdalnego sterowania telewizorem kierowanego w stronę ekranu telewizora wyświetlającego kolorowe ikony aplikacji.
Fot. RasulovS / Depositphotos

Bardzo ciekawe wieści docierają do nas z Ameryki Południowej. Brazylijski rząd zatwierdził nowy standard telewizyjny (TV 3.0), który pojawi się w kraju kawy już w 2025 roku. Telewizja cyfrowa w nowym wydaniu ma integrować klasyczne kanały z internetem, a przede wszystkim serwisami streamingowymi. Dodatkowo polepszeniu ma ulec jakość obrazu. Brazylijczycy mogą liczyć na rozdzielczości 4K lub nawet 8K przy stałym połączeniu internetowym.

Zgodnie z zapowiedziami nowy standard ma wpłynąć także na wrażenia audio. Widzowie mają otrzymać możliwość odizolowania głosu (np. piosenkarza) od melodii czy odgłosów publiczności. Co ważne, to także dobra okazja dla reklamodawców, którzy mogą przyszykować interaktywne i spersonalizowane reklamy znane między innymi ze świata internetu.

Warto zaznaczyć, że Brazylia jest pierwszym krajem, który wprowadzi standard TV w wersji 3.0. Naturalnie jest to przypadek. Zgodnie z badaniami około 70% mieszkańców tego kraju traktuje telewizję jako główne źródło treści audiowizualnych.

Co z Europą oraz Polską?

Osoba trzymająca pilota do telewizora z rozmytym tłem pokazującym ekran z logiem "Universal" w salonie.
Fot. Jonas Leupe/Unsplash

Jak łatwo się domyślić, wprowadzenie nowego standardu będzie wymagać od Brazylijczyków wymiany nie tylko dekoderów, ale również telewizorów. Dodatkowo rozwój technologii w Ameryce Południowej na pewno przyspieszy przejście na nowy standard także na pozostałych kontynentach – w tym w Europie. W związku z tym wprowadzenie telewizji cyfrowej nowej generacji w Polsce wydaje się jedynie kwestią co najwyżej kilku lat.

W naszym kraju jeszcze nie tak dawno przechodziliśmy proces wymiany odbiorników związany z przejściem ze standardu DVB-T na DVB-T2. W związku z tym kolejna ewolucja może być nieco utrudniona, jednak pamiętajmy, że w Brazylii TV 3.0 zadebiutuje dopiero w 2025 roku. Polacy mają jeszcze sporo czasu, aby zaadaptować się do nowych warunków przed jeszcze większą zmianą. Ta jednak, w świetle rozwoju technologii nadawczo–odbiorczych wydaje się jedynie kwestią czasu – poprzednia rewolucja wprowadzająca w Polsce standard DVB-T2 zakończyła się w połowie 2022 roku, natomiast analogiczny proces w Brazylii miał miejsce zaledwie rok wcześniej!

Tymczasem, jeśli zastanawiacie się jaki telewizor 65 cali kupić, warto sprawdzić nasz ranking. Tam z pewnością znajdziecie niejeden sprzęt, który nada się także po wprowadzeniu standardu TV 3.0 w życie.

Źródło: Fórum SBTVD, Advanced Television. Zdjęcie otwierające: sirinapawannapat / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw