Dwa smartfony stoją tyłem na biurku; po lewej Samsung z potrójnym układem aparatów, po prawej iPhone z potrójną kamerą, w tle kolorowa kostka Rubika i roślina doniczkowa.

Samsung wyprzedza Apple. Są nowe dane dotyczące dystrybucji smartfonów

2 minuty czytania
Komentarze

Obecna sytuacja na globalnym rynku smartfonów jest stabilna, chociaż miejsca za podium nie są tak oczywiste. Samsung wyprzedza Apple, natomiast najwięcej powodów do radości mają chińscy producenci. Kto jest prawdziwym zwycięzcą dystrybucji w pierwszym kwartale 2024 roku?

Samsung wyprzedza Apple. Sukces serii S24

Tabela przedstawiająca 5 najlepszych firm na światowym rynku smartfonów pod względem liczby wysyłek, udziałów rynkowych i wzrostu rok do roku w pierwszym kwartale 2024 roku według wstępnych danych. Zawiera porównanie wyników z pierwszego kwartału 2023 i 2024 roku, z firmami Samsung, Apple, Xiaomi, Transsion i OPPO.
5 najlepszych firm na światowym rynku smartfonów pod względem liczby wysyłek, udziałów rynkowych i wzrostu rok do roku w pierwszym kwartale 2024 roku. Fot. IDC / zrzut ekranu

Portal IDC (International Data Corporation) opublikował najnowsze dane dotyczące dystrybucji na pierwszy kwartał 2024 roku. Pierwszym miejscem od lat wymienia się dwóch producentów. Tym razem Samsung wyprzedza Apple i po raz kolejny wraca na najwyższe miejsce podium. Seria Galaxy S24 razem z Galaxy AI została ciepło przyjęta, natomiast względem poprzedniego roku dystrybucja spadła o 0,7%. Koreański producent odpowiadał za 20,8% wszystkich wysłanych przed producentów smartfonów. Oznacza to, że Samsung rozdystrybuował nieco ponad 60 milionów urządzeń.

Smartfon z włączonym ekranem pokazującym interfejs głównego ekranu z aplikacjami, umieszczony na białym tle z innym smartfonem z tyłu.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Na pierwsze miejsce Samsunga przełożyła się przede wszystkim porażka Apple. Drugie miejsce nie jest złe, a iPhone’y z serii 15 i 15 Pro to świetne telefony z dobrym aparatem, natomiast niewielkie zmiany wpłynęły negatywnie na dystrybucję. Gigant z Cupertino dostarczył 50,1 miliona smartfonów (17,3%). Oznacza to spadek 9,6% względem pierwszego kwartału 2023 roku.

Chińscy producenci z największymi wzrostami

Najwięcej dzieje się w dalszej części tabeli. Na trzecim miejscu plasuje się Xiaomi, które wysłało 40,8 miliona smartfonów (14,1%). Względem pierwszego kwartału poprzedniego roku wzrost to imponujące 33,8%. Najciekawiej prezentuje się jednak producent na 4 miejscu. Transsion rozdystrybuował 28,5 miliona urządzeń (9,9%). Wzrost względem 2023 roku to więc blisko 85%.

Smartfon z potrójnym aparatem leżący na zielonych liściach.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Nazwa Transsion może być dla wielu obca. Chińska firma z czwartego miejsca odpowiada za produkcję m.in. smartfonów Infinix i TECNO, które szybko zdobywają popularność także w Polsce. Są to ciekawie wyglądające, a przede wszystkim świetnie wycenione urządzenia. Osobiście testowałem TECNO Spark 20 Pro i wspominam go bardzo pozytywnie. Na piątym miejscu znalazło się OPPO z blisko 25 milionami rozdystrybuowanych urządzeń (8,7%). Producent zanotował wzrost względem poprzedniego kwartału. W porównaniu z pierwszym kwartałem 2023 roku spadek to 8,5%.

Źródło: Sammobile, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw