Niebieskie dżinsy z kartą płatniczą i banknotem stukoronowym wsuniętymi do tylnej kieszeni.

Ostrzeżenia BIK jako dodatek do Alertów. Będziecie lepiej chronieni przed oszustwami i wyłudzeniami

3 minuty czytania
Komentarze

Jeśli korzystacie z Alertów BIK, prawdopodobnie na waszą skrzynkę trafiła informacja o nowej usłudze – Ostrzeżenia BIK. Zostanie udostępniona za darmo osobom, które opłaciły alerty lub droższe pakiety, oferowane na stronie Biura Informacji Kredytowej. Debiut nowej usługi zaplanowano na 15 kwietnia. Oto, czego można się spodziewać.

Ostrzeżenia BIK - nowa usługa. Alerty BIK, ochrona przed oszustwami Osoba trzyma telefon komórkowy wyświetlający SMS z ostrzeżeniem o bezpieczeństwie od "Bank BIK".
Fot. Grupa BIK / X.com

Komunikat dotyczący Ostrzeżeń od BIK

Oto pełna treść wiadomości:

Aby jeszcze lepiej chronić Cię przed oszustwami i wyłudzeniami, 15 kwietnia uruchomimy usługę Ostrzeżenia BIK. Będą to mailowe powiadomienia o różnych niebezpiecznych zjawiskach w cyberprzestrzeni (np. masowych wyciekach danych, metodach kradzieży danych i pieniędzy stosowanych przez oszustów) oraz podejrzanych firmach działających na rynku finansowym. Oprócz informacji o zagrożeniu będziemy wysyłać również porady, co należy zrobić w danej sytuacji.

Te zdarzenia nie zawsze będą dotyczyć Cię bezpośrednio, ale warto o nich wiedzieć, by móc prawidłowo zareagować i nie dać się oszukać. Zachęcamy również do przekazywania informacji z Ostrzeżenia BIK Twoim bliskim, aby również ich chronić przed wyłudzeniami. Informujemy Cię o tym, ponieważ masz Alerty BIK, a Ostrzeżenia BIK są bezpłatnym dodatkiem do nich. Nie musisz nic robić, aby włączyć Ostrzeżenia BIK. Jeśli nie chcesz ich otrzymywać, skontaktuj się z nami.

Szczegółowe informacje o usłudze Ostrzeżenia BIK znajdziesz w Regulaminie Promocji Usługi „Ostrzeżenia BIK” (PDF)

Wiadomość otrzymana na skrzynkę mailową, Biuro Informacji Kredytowej S.A.

Czym różnią się Alerty od Ostrzeżeń?

Jak głosi regulamin nowej usługi, Alerty BIK to powiadomienia SMS lub e-mail wysyłane w związku z przekazaniem przez instytucje współpracujące z BIK informacji o dokonanych wpisach oraz zapytaniach na dane Klienta posiadającego konto w BIK. Z kolei Ostrzeżenia to bezpłatne powiadomienia mailowe o różnych niebezpiecznych zjawiskach w cyberprzestrzeni (np. masowych wyciekach danych, metodach kradzieży danych i pieniędzy stosowanych przez oszustów) oraz podejrzanych firmach działających na rynku finansowym.

Zrzut ekranu strony internetowej Biura Informacji Kredytowej (BIK) z sekcją "Oferta dla klientów indywidualnych", opisującą możliwość sprawdzenia historii kredytowej i ochrony przed wyłudzeniami; po prawej stronie uśmiechnięta kobieta korzystająca ze smartfona; poniżej dwa bloki informacyjne "Raport BIK" i "Alerty BIK" z odpowiednimi odnośnikami.
Fot. BIK, zrzut ekranu

Oprócz informacji o zagrożeniu użytkownik otrzyma również porady, co należy zrobić w danej sytuacji. Wysyłane powiadomienia to ogólne informacje o zjawiskach i zdarzeniach na rynku, które nie muszą dotyczyć danego użytkownika.

Ostrzeżenia BIK to promocja. Co będzie, gdy się skończy?

Co ciekawe, BIK nazywa debiut nowej usługi promocją, która ma potrwać do 15 października 2024 roku. Czy po tym czasie będzie ona płatna? Wysłaliśmy do BIK prośbę o wyjaśnienie, co zadzieje się po 15 października, oto odpowiedź:

Na chwilę obecną nie znamy odpowiedzi na to pytanie. Aktualna oferta Ostrzeżeń BIK jest pilotażem, który pomoże nam podjąć decyzję, w jakiej formie zaoferować tę usługę Klientom.

Katarzyna Siwek, Dział Obsługi Klientów, Biuro Informacji Kredytowej

Niemniej w obecnym momencie z Ostrzeżeń skorzystają tylko osoby, które mają opłacony jeden z pakietów:

Grafika przedstawia trzy pakiety usług finansowych: Alerty BIK za 42 zł/rok, Pakiet BIK za 139 zł/rok oraz Pakiet Bezpieczna Rodzina Plus za 238 zł/rok, z opisami korzyści i przyciskami do zamówienia każdego z pakietów.
Fot. BIK / zrzut ekranu

Najtańszą opcją, którą szczerze polecamy, są Alerty BIK. Tutaj użytkownik dostanie SMS i mail za każdym razem, gdy ktoś złoży wniosek o kredyt na twoje dane – albo jakaś instytucja sprawdzi twoją zdolność kredytową. To skuteczna informacja w przypadku, gdyby nasze dane wpadły w niepowołane ręce – i kosztuje 42 złote na rok.

Źródło: komunikat mailowy, regulamin usługi. Zdjęcie otwierające: jarmoluk / Pixabay

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw