Inteligentny interfejs użytkownika na ekranie smartfona i monitora z napisami "Good morning" i "Hello, Lisa. How can I help you today?" oraz logo "Gemini" na ciemnym tle.

Google jest o lata świetlne przed Apple. Nowe narzędzia AI z Gemini to prawdziwa rewolucja

3 minuty czytania
Komentarze

Wygląda na to, że Apple z Siri może się pakować. Firmie z Cupertino trudno będzie przebić nowości zaprezentowane podczas wydarzenia Google Cloud Next nawet w zapowiadanych innowacjach, które mają przyjść wraz z iOS 18. Wirtualni asystenci zasilani przez AI w połączeniu z modelem Gemini zupełnie zmienią sposób, w jaki korzystamy z aplikacji.

Google Cloud Next 2024 – coroczne wydarzenie

Baner graficzny z napisem "Welcome to Next '24" oraz logo "Google Cloud", z dużymi kolorowymi literami "N", "e", "x", "t" rozmieszczonymi po prawej stronie.
Fot. Google / materiały prasowe

Cloud Next to doroczne wydarzenie organizowane przez Google, które gromadzi klientów, partnerów, programistów, liderów branżowych i pracowników, aby omówić najnowsze innowacje i przyszłe kierunki rozwoju. Spotkanie koncentruje się na różnych aspektach technologii chmurowej, w tym bezpieczeństwie, współpracy, analityce danych i sztucznej inteligencji.

Podczas Cloud Next 2024, które odbyło się 9 kwietnia 2023 roku, firma skupiła się na znaczącym rozwijaniu swoich technologii AI, oferując nowe możliwości dla programistów, przedsiębiorstw oraz innych użytkowników swoich usług w chmurze.

Wirtualni asystenci AI

Graficzne przedstawienie litery "W" w stylizacji przypominającej logo znanych przeglądarek internetowych.
Fot. Google / materiały prasowe

Wśród bardzo wielu nowości zaprezentowano Gemini 1.5 Pro, nowy model generatywnego AI, który będzie działać zarówno w chmurze, jak i lokalnie, a także na urządzeniach mobilnych.

Gemini będzie więc także dostępne w Google Cloud, pomagając użytkownikom wydajniej pracować i kodować, zarządzać aplikacjami, uzyskiwać głębszy wgląd w dane, identyfikować i rozwiązywać zagrożenia bezpieczeństwa. Będzie działała jak wirtualny asystent w codziennych zadaniach. W porównaniu do Siri od Apple Google wyprzedza konkurenta wręcz o lata świetlne. Nawet premiera Siri po polsku niewiele mogłaby zmienić.

Grafika promocyjna z napisem "The Gemini era", ikonami aplikacji, i abstrakcyjnymi grafikami w tle na czarnym tle oraz dodatkowym tekstem "Ultra 1.0".
Fot. Google / materiały prasowe

Na konferencji pojawiła się także platforma Vertex AI, która pomaga organizacjom i partnerom uzyskiwać dostęp, dostrajać, rozszerzać i wdrażać i skalować modele AI. Została zaprojektowana tak, aby umożliwić zespołom zajmującym się danymi szybsze przetwarzanie informacji, czyniąc zaawansowane technologie AI dostępnymi dla szerszego grona inżynierów i analityków danych.

Rola AI w optymalizacji i bezpieczeństwie

Podczas konferencji Cloud Next 2024 pokazano także innowacje oparte na sztucznej inteligencji dotyczące ochrony użytkowników, które mają zapewniać lepsze wyniki w zakresie bezpieczeństwa.

Gemini pojawi się więc także w narzędziach takich jak Security Operations – nowa funkcja ma analizować znacznie większe próbki potencjalnie złośliwego kodu i szybciej podsumowywać dane o zdarzeniach. Oprócz tego po skończonej analizie podpowie, jakie działania należy podjąć i prowadzi użytkowników po platformie za pośrednictwem czatu konwersacyjnego.

Źródło: Google, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Google / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw