Osoba prasuje białą koszulę żelazkiem.
LOKOWANIE PRODUKTU: RTV EURO AGD

Prasowanie bez wysiłku. Sprawdzamy, czy lepsze jest tradycyjne żelazko, generator pary czy parownica

4 minuty czytania
Komentarze

Prasowanie kojarzy się z mozolną pracą i długimi godzinami spędzonymi nad deską. Na szczęście technologia poszła do przodu i dziś mamy do dyspozycji wiele urządzeń, które mogą ułatwić i przyspieszyć ten proces. Co oczywiście nie zmienia faktu, że dalej prasowanie nie stanie się waszym ulubionym obowiązkiem domowym — ale choć nieco przyjemniejszym w realizacji.

Żelazko — klasyka gatunku

Żelazka są proste w użyciu i dostępne w różnych wersjach, rozmiarach, technologiach wykończenia i cenach. Tradycyjne, tańsze modele nagrzewają płytę grzejną, która, pokryta powłoką teflonową lub ceramiczną, ślizga się po ubraniach. Bardziej rozbudowane modele oferują ciekawsze funkcje, jak automatyczny dobór temperatury, zbiornik na wodę czy wyrzut pary, które ułatwiają prasowanie.

Białe żelazko stojące na stojącej desce do prasowania z szarym pokrowcem na tle zielonej ściany.
Fot. Filip Mroz / Unsplash

Żelazko jest jednym ze sprzętów AGD, które znajdziecie w niemal każdym domu. Dla wielu osób prasowanie to przykry obowiązek, ale są osoby, które ta czynność relaksuje. Dlatego warto postawić na optymalne rozwiązania, np. Philips DST5030/80 SteamGlide czy niedrogi model Russell Hobbs Copper Express.

Prasowanie na wyższym poziomie

Generator pary to bardziej zaawansowane urządzenie, które wytwarza silny strumień pary. Dzięki temu prasowanie jest jeszcze szybsze i łatwiejsze, a ubrania stają są wygładzone w nieco mniej konwencjonalny sposób. Można nawet uznać, że generator pary jest idealny dla osób, które prasują dużo i chcą zaoszczędzić czas. I ma wiele zalet w porównaniu do tradycyjnego żelazka.

Wytwarzana para wyrzucana jest pod wysokim ciśnieniem, co pozwala na łatwiejsze i szybsze usuwanie zagnieceń, nawet z grubych tkanin. Co więcej, ze względu na brak zbiornika na wodę w samym żelazku, prasowanie generatorem pary jest bardziej komfortowe i wymaga mniejszego wysiłku. Żelazka parowe mogą być ciężkie, zwłaszcza po napełnieniu wodą, co może męczyć dłoń i nadgarstek podczas prasowania.

Dłoń trzymająca żelazko z którego wydobywa się para, w tle częściowo widoczna deska do prasowania oraz poduszki.
Fot. RTV Euro AGD / materiały prasowe

Trzeba jeszcze dodać, że generatory pary świetnie nadają się do prasowania w pionie, co pozwala na odświeżanie ubrań, zasłon i innych tkanin bez konieczności ich zdejmowania. A para wodna generowana przez te urządzenia nawilża tkaninę, co zmniejsza ryzyko jej przypalenia.

Oczywiście nie każdy będzie fanem tego rozwiązania, choćby z uwagi na wyższą cenę tego typu urządzeń (w porównaniu z tradycyjnymi żelazkami) czy zajmowanie większej przestrzeni ze względu na stację parową (oraz jej wagę). Ponadto generatory pary zużywają zazwyczaj więcej prądu niż tradycyjne żelazka. Niemniej warto sprawdzić takie modele jak Tefal Pro Express Vision GV9820 czy znacznie tańszy Beko GordonAria SGA6124D Ceramic.

Szybkie odświeżenie ubrań

Tutaj nic nie sprawdzi się lepiej niż parownica do ubrań. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie lubią prasować. Parownica działa na zasadzie pary wodnej, która rozprasowuje zagniecenia bez konieczności dotykania ubrania żelazkiem. To także sprawia, że jej używanie jest zdecydowanie szybsze i łatwiejsze niż w przypadku tradycyjnego żelazka. Co więcej, nie wymaga nagrzewania się, a prasowanie odbywa się bez konieczności dociskania tkaniny.

Biała koszulka wieszana na nowoczesnym, szarym wieszaku ściennym.
Fot. charlesdeluvio / Unsplash

Niewielkie rozmiary sprawiają, że łatwiej ją przechowywać i transportować, a także używać do szybkiego odświeżania ubrań. Choć z drugiej strony może nie poradzić sobie z grubymi i mocno zagniecionymi tkaninami, nie uprasuje spodni w kant, a prasowanie za jej pomocą dużych powierzchni tkaniny mogłoby być czasochłonne (i wymagać częstego napełniania zbiornika na wodę). Drobniejszymi produktami w tej kategorii są parownice ręczne (np. Tefal Access Steam Pocket DT3050), ale nie można zapomnieć o parownicach stojących (np. SteamOne EUJK100B).

Które z nich sprawdzi się w twoim domu?

Nie obiecujemy, że nowe żelazko, generator pary lub parownica do ubrań spowodują, że nagle pokochacie prasowanie. Jednak wybór odpowiedniego urządzenia do prasowania może sprawić, że będzie to nieco łatwiejsze i przyjemniejsze zadanie.

Deska do prasowania z rozłożoną na niej koszulą i żelazkiem w nietypowej lokalizacji na pustynnym terenie.
Fot. Dee Dee / Unsplash

Jeśli prasujecie często i zależy wam na tym, aby w łatwy sposób wygładzać ubrania oraz je dezynfekować, postawcie na generator pary. Parownice, zwłaszcza niewielkie, ręczne modele, są wygodne, gdy nie macie zbyt dużo miejsca, chcecie odświeżyć ubrania, zależy wam na czasie lub prasujecie dużo delikatnych tkanin. Jeśli macie bardziej tradycyjne podejście i wystarczającą przestrzeń w domu na rozłożenie deski do prasowania — a do tego musicie pilnować się z budżetem, żelazko będzie najlepszą opcją.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Lokowanie produktu: RTV Euro AGD

    Motyw