Żółty kabel sieciowy RJ45 leżący na klawiaturze laptopa z wizualizacją przepływu danych w postaci światłowodów.

Szybki internet w Polsce ma być wszędzie. Ministerstwo Cyfryzacji rusza z likwidacją „białych plam”

2 minuty czytania
Komentarze

Szybki internet w Polsce znajdziemy już w wielu miejscach. Aczkolwiek, dalej na naszej mapie znajdują się tzw. „białe plamy”, w których osiągnięcie prędkości 100 Mb/s zwyczajnie graniczy z cudem. Ministerstwo Cyfryzacji nie zamierza czekać i rozpoczęło konsultacje społeczne dotyczące projektu, który ma być sfinansowany z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Szybki internet w Polsce przy „białych plamach”? Będzie konkurs

Szybki internet w Polsce to m.in. światłowód
Fot. JJ Ying / Unsplash

Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczyna konsultacje społeczne poprzez publikację specjalnego dokumentu PDF, w którym znajdziemy proponowane zasady założeń konkursu na zagospodarowanie „białych plam” na mapie naszego kraju.

Przede wszysktim, konkurs odbędzie się w maju 2024 r. Beneficjent będzie musiał przeprowadzić projekt na terenie nie większym niż powiat, nie mniejszym niż gmina lub kilka gmin. Aby projekt został zaliczony, aż 80% adresów z listy będzie musiało otrzymać dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s (przepustowość sieci 300 Mb/s). Adresy będzie można wymieniać, ale 80% musi być zrealizowane.

Co ważne, firma otrzyma w zamian dofinansowanie na poziomie 90% kosztów inwestycyjnych, lecz największe szanse mają te podmioty, które zrobią to najtaniej. Wyżej zostaną też ocenione spółki deklarujące więcej niż wspomniane wyżej 80% zagospodarowania podległego terenu. Wśród czynników wpływających na pozytywne rozpatrzenie zgłoszenia wskazuje się też doświadczenie w inwestycjach oraz finansowy potencjał beneficjentów, lecz to już raczej biznesowe oczywistości.

Jak można uczestniczyć w konsultacjach społecznych?

Grafika z napisem "Zapraszamy do udziału w konsultacjach" na niebieskim tle z logo Ministerstwa Cyfryzacji w prawym górnym rogu.
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji / materiały prasowe

Cóż, to jest banalnie proste. Ministerstwo Cyfryzacji wskazuje, że wszelkie uwagi można zgłaszać na adres [email protected]. Należy też dodać, że macie na to czas do 6 maja 2024 r. Wartościowe głosy pojawią się w ciągu tego miesiąca nawet i poza mailami, dlatego z pewnością warto ten wątek śledzić.

Tymczasem jeśli jeszcze nie dociera do was światłowód, zajrzyjcie do naszych rankingów internetu mobilnego oraz internetu na kartę.

Zdjęcie otwierające: Canva Photos / Proxima Studio

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw