Ręka trzymająca smartfon Galaxy S23 Ultra z otwartą stroną internetową o tematyce technologicznej na tle rozmytego biurka z komputerowym sprzętem w pomieszczeniu z zielonym oświetleniem.
LINKI AFILIACYJNE

Mam One UI 6.1 na Galaxy S23 Ultra. Oto nowości, które mnie zafascynowały [OPINIA]

5 minut czytania
Komentarze

One UI 6.1 od kilku miesięcy dostępne jest na flagowych Samsungach z serii Galaxy S24. Koreańska firma chwaliła się oprogramowaniem w momencie premiery urządzeń, podkreślając Galaxy AI jako rewolucję w mobilnych technologiach. Niektóre funkcje One UI miały korzystać z rozwiązań sztucznej inteligencji, aby zwiększyć doświadczenie użytkownika.

W końcu mam okazję się o tym przekonać, ponieważ One UI 6.1 trafił na mojego Galaxy S23 Ultra. Changelog wskazuje na ogrom nowych funkcji, ja jednak przedstawię te, które najbardziej mi się przydadzą.

One UI 6.1 na Galaxy S23 Ultra

Generowanie tapet za pomocą AI

Tej funkcji zazdrościłem użytkownikom smartfonów Pixel od dawna. Funkcja generowania tapet za pomocą sztucznej inteligencji to coś naprawdę niesamowitego. W One UI 6.1 wygląda to tak, że Samsung proponuje w pierwszej kolejności jedną z kilku fotografii bazowych.

Następnie użytkownik wybiera, w jakich materiałach, barwach czy odcieniach ma zostać wygenerowany obraz. Po ustawieniu pożądanych parametrów wystarczy dotknąć guzika „generuj”. Sztuczna inteligencja przedstawi kilka propozycji stworzonych tapet, które można ustawić na ekranie głównym lub blokady.

Usuwanie obiektów ze zdjęć

Co prawda ostatnio zauważyłem, że robię znacznie mniej zdjęć niż kilka miesięcy temu, jednak z funkcji usuwania obiektów chętnie skorzystam. Lubię uwieczniać na fotografiach plażę i morze, a na tego typu obrazkach często pojawiają się niepożądane osoby.

Za przykład wziąłem fotografię z Sopotu, gdzie w tle widać spacerowicza. W trybie edycji zdjęcia wystarczy obrysować obiekt, a następnie kliknąć ikonę kosza, żeby go usunąć. Przyznam, że w procesie tym bardzo przydatny jest rysik S Pen, który sprawia, że obrysowanie obiektu jest precyzyjne. Jaki jest efekt? Sądzę, że świetny, zresztą sami zobaczcie.

Warto też w tym miejscu dodać, że inteligentna edycja stwarza więcej możliwości wspartych sztuczną inteligencją. Zarysowane obiekty można też przemieszczać czy zmieniać ich rozmiar, a potem generować nowe tło, które uzupełni wszelkie brakujące elementy. Warto w tym miejscu też przypomnieć o funkcji ulepszania zdjęć, która schowana jest w przycisku „i”. Po jego dotknięciu na zdjęciu pokaże się guzik „Przetwórz”, którego użycie pozwoli zobaczyć efekty przed i po modyfikacji.

AI w notatkach

Myślę, że sztuczna inteligencja w obszarze tworzenia treści jest nadal niedoceniona. Trochę dziwi mnie fakt, że funkcje związane z AI trafiły do tak niszowej aplikacji jak Samsung Notes. Dzięki tej funkcji mogę w szybki sposób podsumować moje teksty, notatki, szkice, pod warunkiem że… najpierw je tam wkleję. Dziwi mnie fakt, że taka możliwość nie działa w OneNote, które jest zintegrowane z notatkami Samsunga, ale to jednak aplikacja Microsoftu – szkoda.

Nowość w Samsung Notes pozwala automatycznie formatować, streszczać, poprawiać i tłumaczyć swoje notatki, a także generować ich okładki. Wystarczy zaznaczyć tekst i wybrać jedną z czterech dostępnych opcji. Mnie najbardziej przyda się możliwość podsumowania wklejonej treści.

Większa personalizacja w One UI 6.1

W przypadku lepszej personalizacji warto wspomnieć o widżetach na ekranie blokady. Co prawda funkcja ta nie jest sama w sobie nowością One UI 6.1. Jednak aktualizacja dodała kilka widżetów, które sprawiły, że stała się ona użyteczna. Wśród nich zobaczymy np. Zegar, Samsung Health, Baterię czy Przypomnienia. Ustawiłem tu prognozę pogody, informację o baterii moich urządzeń oraz alarm. Niestety wkurza mnie to, że ikony powiadomień nachodzą na widżety, ale być może to wina modyfikacji GoodLock, z którą muszę powalczyć.

W kwestii alarmów sięgnę tu po możliwość ustawienia niestandardowego ekranu do poszczególnych budzików. Mogę też tu dodać wideo, emoji AR albo obraz, aby stworzyć spersonalizowany ekran budzenia.

Niewielkie udogodnienia w kwestii dostosowania do potrzeb użytkownika pojawiły się także w aplikacji Kalendarz. One UI 6.1 reorganizuje tu ustawienia w taki sposób, żeby były bardziej intuicyjne. Od teraz można też ustawić kolory tła i obrazy dla pełnoekranowych powiadomień z Kalendarza, a także dodać do dwóch naklejek do każdej daty. Naklejki wyświetlają się obok nazwy wydarzenia pod kalendarzem miesięcznym.

Samsung Find

One UI 6.1 wprowadza też świetną nowość w postaci udostępniania lokalizacji poprzez Samsung Find. Dedykowana aplikacja pokazuje na mapie moje wszystkie urządzenia, co pozwala zadbać o mój spokój. Ponadto mogę teraz udostępnić kontaktom moją lokalizację. Jest to przydatne w szczególności, gdy umawiam się „w terenie” na bliżej nieokreśloną godzinę. Do tej pory korzystałem z rozwiązania Microsoft Family.

Funkcja ochrony baterii

Ochrona baterii w One UI 6.1
Fot. Adam Lulek / Android.com.pl

One UI 6.1 zawiera też mało widoczną na pierwszy rzut oka funkcję. Żeby ją aktywować, należy wejść w Ustawienia > Bateria > Ochrona baterii. Jak sama nazwa wskazuje, nowa opcja pozwala zadbać o żywotność ogniwa w telefonie. Użytkownik może wybrać spośród 3 różnych opcji ochrony, by pomóc wydłużyć długość życia baterii:

  • Podstawowa ochrona – utrzymuje poziom naładowania między 95% a 100%;
  • Adaptacyjna ochrona – wstrzymuje ładowanie, gdy użytkownik śpi i kończy je, zanim się przebudzi;
  • Maksymalna – bateria przestaje się ładować, gdy osiągnie poziom 80%.

Na moim smartfonie włączę tę drugą opcję, która wydaje się najbardziej praktyczna.

Zdjęcie otwierające: Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw