Osoba trzymająca smartfon z otwartą aplikacją InPost w ręku, stojąca przed paczkomatem InPost.

InPost szykuje rewolucję w Paczkomatach. Nadajesz w Polsce, odbierają w Wielkiej Brytanii

3 minuty czytania
Komentarze

Wygląda na to, że jeszcze w 2024 roku InPost wprowadzi usługę, na którą wiele osób mogło bardzo czekać. Wysyłki międzynarodowe z wykorzystaniem Paczkomatów to już realne plany, a na dodatek pierwsze testy zostały już przeprowadzone. Rafał Brzoska potwierdził to podczas rozmowy z portalem Wiadomości Handlowe.

InPost z wysyłkami międzynarodowymi

Paczkomat InPost
Fot. simpson33 / Depositphotos

Nie da się zaprzeczyć, że InPost zdominował w Polsce rynek automatów paczkowych. Firma działa jednak też na innych, europejskich rynkach, choć te naczynia nie są jeszcze ze sobą połączone. „Jeszcze” jest tutaj słowem kluczowym, ponieważ jak potwierdził prezes firmy, wysyłki międzynarodowe z wykorzystaniem Paczkomatów są kwestią czasu. I wcale nie będziemy czekali na to latami, ponieważ projekt powinien wystartować w tym roku.

Jest to jeden z projektów, który w 2024 roku ujrzy światło dzienne. Nie podam jeszcze daty, powiem tylko, że idziemy zgodnie z planem i będzie szansa wysłania prezentów znajomym czy rodzinie w Portugalii z polskiej maszyny jeszcze w tym roku.

Rafał Brzoska, prezes InPostu dla Wiadomości Handlowe

To będzie logistyczne wyzwanie

kurier inpost w okularach i żółto-szarej koszulce stojący na tle elektrycznego samochodu dostawczego
Fot. InPost / materiały prasowe

Jednym z największych wyzwań, które czeka firmę, będzie scalenie wszystkich systemów, ponieważ nie w każdym kraju rozwiązanie działa tak samo, jak ma to miejsce w Polsce. Chociażby we Francji działa inna metoda śledzenia paczek, więc trzeba będzie odpowiednio zintegrować systemy, żeby wszystko działało poprawnie. Wysyłanie i odbieranie powinno działać w ten sam sposób, co teraz w Polsce, gdzie wystarczy np. zeskanować kod QR. Niemniej pierwsze miliony paczek już były wysyłane w ten sposób, więc można założyć, że projekt jest na zaawansowanym etapie.

Nie mówiliśmy o tym wcześniej, ale już dzisiaj w wolumenie, który dostarczyliśmy w 2023 roku ponad 50 milionów przesyłek to były przesyłki cross-borderowe, wprawdzie łączące nie wszystkie rynki, ale łączące na przykład Francję z Hiszpanią i Portugalią, Francję z Włochami, Francję z Beneluksem. To było ponad 50 mln przesyłek, więc doświadczenie w tej materii posiadamy.

Rafał Brzoska, prezes InPostu dla Wiadomości Handlowe
Kurier inPost wiezie furgonetką przesyłki do Paczkomatu samochodem ekologicznym
Fot. InPost / mat. prasowe

Wysyłki tego typu byłyby realizowane dla klientów biznesowych, ale i indywidualnych. Będą też działać na wszystkich rynkach, gdzie obecnie działa firma, czyli w Polsce, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii, Francji, Holandii, Belgii oraz Luksemburgu. Warto też przypomnieć, że ostatnio InPost wprowadził nowy rozmiar paczek, które można wysyłać, więc firma stale się rozwija.

Źródło: Wiadomości Handlowe. Zdjęcie otwierające: InPost / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw