Technik w czerwonym ubraniu instaluje zewnętrzną jednostkę pompy ciełpa i klimatyzatora na ścianie budynku. Przeprowadza kontrole pomp ciepła. Dotacje na pompy ciepła właśnie ruszyły

5 mitów na temat pomp ciepła. Jeśli myślałeś o zakupie – musisz to wiedzieć

5 minut czytania
Komentarze

Choć o energetyce i związanych z nią kosztami mówi się coraz więcej, to wciąż można napotkać liczne mity o pompach ciepła. Mogą one wprowadzać w błąd osoby, które zastanawiają się nad tego typu rozwiązaniem. Warto wyjaśnić, jak jest naprawdę.

Mity o pompach ciepła

mity o pompach ciepła - zewnętrzna jednostka pompy ciepła zamontowana na ścianie budynku obok okna.
Fot. Depositphotos

Portal carbonbrief.org przyjrzał się teoriom na temat pomp ciepła i zweryfikował je jako mity lub niepełną prawdę. Wybraliśmy pięć najważniejszych pozycji z przedstawionej listy, które omówimy. Sprawdźcie, w które mity o pompach ciepła wierzyliście.

1. Pompy ciepła nie sprawdzają się w budynkach istniejących od długiego czasu

Pierwszym mitem jest, że pompy ciepła nie sprawdzają się w budynkach istniejących od długiego czasu. Chodzi o sytuacje, w których podczas budowy nikt nie myślał nad takim rozwiązaniem, a mieszkańcy decydują się na nie po latach. Przed stosowaniem pomp ciepła w starszych budynkach w Wielkiej Brytanii miał nawet przestrzegać Bosch. Okazuje się jednak, że pompy ciepła mogą działać dobrze nawet w starych budynkach, choć przed wymianą źródła ciepła dobrze rozważyć docieplenie obiektu i zadbanie o szczelne drzwi oraz okna.

2. Pompy ciepła nie działają w słabo izolowanych budynkach

Drugi mit, powiązany z poprzednim, dotyczy tego, że pompy ciepła nie działają w słabo izolowanych budynkach. W rzeczywistości, jeśli pompa ciepła ma odpowiednie wymiary i została prawidłowo zainstalowana, sprawdzi się w miejscu o słabej izolacji, pod warunkiem że zapewni odpowiednio więcej ciepła – tyle, aby wyrównać straty. Temperatura wewnątrz zostanie zachowana, choć oczywiście nie jest to najlepsze rozwiązanie. Lepiej zacząć od izolacji, by użyć pompy o mniejszej mocy i zaoszczędzić.

3. Pompy ciepła wymagają ogrzewania podłogowego

Trzeci mit jest taki, że pompy ciepła wymagają ogrzewania podłogowego. Carbonbrief.org przytacza wyniki badania, w którym 15% respondentów okazało się wierzyć w taką teorię. W praktyce pompy ciepła sprawdzą się także przy grzejnikach, choć w przypadku ogrzewania podłogowego mogą być wydajniejsze. Jeśli grzejniki są stare, konieczna może być ich wymiana.

4. Pompy ciepła nie nadają się do mieszkania

To jeszcze nie wszystkie mity o pompach ciepła. Z kolejnego wynika, że pompy ciepła nie nadają się do mieszkania. Owszem, w domkach jednorodzinnych sprawa jest prostsza. Jeśli jednak mamy mieszkanie, to po uzyskaniu zgody zarządcy budynku oraz znalezieniu odpowiedniej pompy (np. typu powietrze-powietrze) także możemy ją zamontować.

5. Pompy ciepła nie działają w niskich temperaturach

Ostatni, piąty mit głosi, że pompy ciepła nie działają w niskich temperaturach. To nieprawda, o czym świadczy bardzo duża popularność pomp w Szwecji, Finlandii i Norwegii, czyli krajach, w których delikatnie mówiąc, nie jest specjalnie ciepło. Trzeba jedynie pamiętać, że w przypadku mrozów wydajność pompy ciepła będzie niższa, niż gdy za oknem jest ciepło.

Jak działa pompa ciepła?

mity o pompach ciepła - pompa ciepła umieszczona obok budynku, otoczona kamieniami i młodymi roślinami. W sam raz na kontrole pomp ciepła
Fot. Pixabay

Poznaliśmy już mity o pompach ciepła, ale warto też po prostu wiedzieć, jak działają te urządzenia, nawet jeśli nie budzą takich emocji, jak broń hipersoniczna. Pompy ciepła korzystają z ciepła pobranego z miejsca o niższej temperaturze i przenoszą je do cieplejszego miejsca. Każda pompa jest zasilana prądem. Urządzenie przeważnie pobiera ciepło z powietrza, choć są także pompy, które wykorzystują np. energię gromadzoną w ziemi. Współcześnie pompy ciepła stosowane na szeroką skalę zazwyczaj są wyposażone w sprężarki i mówi się o nich jako o alternatywie dla kotłów na paliwo organiczne.

Pompy ciepła często można spotkać przy sklepach oraz różnego rodzaju przedsiębiorstwach. Jeśli chodzi o osoby prywatne, takie sprzęty kojarzą się głównie z ludźmi mieszkającymi w domach jednorodzinnych. Dla nich pompa ciepła może być odpowiednim rozwiązaniem już podczas budowy, bo wybierając taki sprzęt uda się uniknąć m.in. kotłowni, przyłącza gazowego i instalacji kominowej. Czy z pomp ciepła mogą skorzystać posiadacze mieszkań? Choć mity o pompach ciepła mogą temu przeczyć, to odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, aczkolwiek problematyczne może być uzyskanie zgody od zarządcy budynku oraz znalezienie odpowiedniego miejsca na instalację.

Pompy ciepła zdecydowanie mają istotne zalety. Są bezpieczne (ryzyko zaczadzenia lub wybuchu nie występuje) oraz ekologiczne (przynajmniej w tym aspekcie, że nie przyczyniają się do powstawania smogu, z którym mamy w Polsce ogromny problem). Do tego użytkowanie pompy nie jest bardzo skomplikowane. Nie oznacza to jednak, że pompa ciepła to opcja dla każdego. Koszt tego sprzętu to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, trzeba też liczyć się z koniecznością usunięcia ew. usterek, np. w przypadku awarii sprężarki.

Źródło: carbonbrief.org, GLOBENERGIA. Zdjęcie otwierające: welcomia / GettyImages

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw