Widok z lotu ptaka na nowoczesny budynek przemysłowy z panelemi słonecznymi na dachu, w powiększeniu fragment solarnej instalacji.

Nowy sposób montażu fotowoltaiki. Wystarczy przyłożyć ją do ściany

3 minuty czytania
Komentarze

Wygląda na to, że pojawił się nowy sposób montażu fotowoltaiki. Wprawdzie istnieją już instalacje, które pozwalają na montowanie paneli fotowoltaicznych na elewacji budynków, to nie oznacza to, że nie można tego ulepszyć. Takie rozwiązanie zaproponowała ostatnio firma Fischer, gdzie panele fotowoltaiczne po prostu wczepia się do specjalnej konstrukcji niczym puzzle.

Nowy sposób montażu fotowoltaiki

Nowy sposób montażu fotowoltaiki. Część fasady budynku z ciemnymi panelami słonecznymi obok białych paneli, widziana pod kątem.
Fot. Fisher / materiały prasowe

Przyzwyczailiśmy się do tego, że fotowoltaika mocowana jest głównie na dachach budynków. Widujemy także często całe farmy paneli fotowoltaicznych, ale mimo wszystko dość rzadko jeszcze tego typu rozwiązania znajdują się na samych elewacjach budynku. Montowanie ich w ten sposób nastręcza bowiem wielu problemów. Potrzebna jest cała konstrukcja, która w przypadku tradycyjnych form montażu jest po prostu… brzydka. Widoczne mocowania oraz spore odstępy między poszczególnymi panelami nie zachęcają do tego, by panele montowane były na ścianach.

Rozwiązaniem tego problemu zajęła się firma Fischer, która wspólnie z Solarwatt (producent paneli fotowoltaicznych), opracowała nowy sposób montażu fotowoltaiki. To bezzaciskowy system mocowania paneli modułowych. Jego największym plusem jest to, że nie widać praktycznie żadnych elementów konstrukcyjnych, a panele mogą być bardzo blisko siebie. Do tego stopnia, że praktycznie nie widać przerw między nimi. Plusem ma być także łatwość montażu. I to nie tylko samego systemu mocowania, ale również paneli fotowoltaicznych. Te są wczepiane do stelaża, co ma ułatwić ich późniejszą wymianę czy czyszczenie.

Zobacz też: Gdzie obejrzeć serial Yellowstone, czyli hit ostatnich miesięcy.

Czy to bezpieczny system montażu?

Widok z lotu ptaka na nowoczesny budynek przemysłowy z panelami słonecznymi na dachu, otoczony niezagospodarowanym terenem i parkingiem z samochodami w tle.
Fot. Fisher / materiały prasowe

Pierwszy z projektów został już zrealizowany – do hali magazynowej przymocowano moduły o łącznej mocy 204 kW. Producent zapewnia, że nowy sposób montażu fotowoltaiki jest w pełni bezpieczny oraz przeszedł wszystkie potrzebne testy wytrzymałościowe. Co więcej, system montażu można stosować nie tylko na tego typu budynkach, ale również w budownictwie mieszkaniowym czy typowo biurowym.

Farma fotowoltaiczna z rzędami paneli słonecznych na zielonym polu. W sam raz na kontrole fotowoltaiki
Fot. Pexels/ Kelly

Czy to oznacza, że w przyszłości tego typu instalacje będą pojawiać się na ścianach budynków, zamiast na dachach? Wszystko zależy od zapotrzebowania oraz samej wydajności paneli, które zamontowane będą na budynkach. Wygląda jednak na to, że w kolejnych latach podobnych instalacji fotowoltaicznych możemy widzieć więcej, a pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł będzie coraz popularniejsze. Szczególnie że wytrzymałość paneli fotowoltaicznych jest zaskakująco wysoka, ponieważ nawet po wielu latach dalej pracują wydajnie.

Źródło: PV-Magazine. Zdjęcie otwierające: Fischer / materiały prasowe, montaż własny

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw