Panele słoneczne i czyjaś ręka malująca ścianę na pomarańczowo rolką malarską obok już pomalowanej na niebiesko części. Fotowoltaiczna farba to koncept, który ta grafika prezentuje

Fotowoltaiczna farba może zastąpić panele. Oto jak ma działać przełomowa technologia

2 minuty czytania
Komentarze

Fotowoltaiczna farba zamiast paneli? Brzmi abstrakcyjnie, ale wielu z was z pewnością podobnie reagowało kiedyś na ideę samodzielnego produkowania energii elektrycznej na dachach domów. Choć wizja puszki z farbą energetyzującą w każdym sklepie jest bardzo daleka od realizacji, nie wydaje się niemożliwa.

Jak w praktyce miałaby działać fotowoltaiczna farba?

Wałek malarski malujący ścianę farbą fotowoltaiczną na niebiesko, częściowo pomalowana powierzchnia.
Fot. Theme Photos / Unsplash

Końcowy cel naukowców jest taki, aby farba fotowoltaiczna była stosowana jak każdy inny środek malujący. W 2013 r. Uniwersytet w Buffalo opracował projekt światłoczułej substancji, która mogłaby być dorzucana do farby i służyć do produkcji energii elektrycznej. Uniwersytet w Toronto opracował z kolei specyficzny rodzaj sprayu, produkujący w zasadzie fotowoltaiczną tapetę, gdy jest nałożony na ścianę.

Łącząc produkujące energię nanocząstki, zwane kropkami kwantowymi, z płynami, jakie można rozprowadzać po powierzchniach, uzyskaliśmy jednowarstwową farbę, którą można nakładać bez użycia specjalnego sprzętu na powierzchnię każdego materiału przewodzącego prąd.

Prashant Kamat z Center for Nano Science and Technology, Uniwersytet Notre Dame (USA, stan Indiana), wypowiedź przetłumaczona przez Rzeczpospolitą w 2011 r.

Jaka jest obecnie sprawność farby fotowoltaicznej?

Chińska fotowoltaika zamontowana na dachu pokrytym dachówkami, w tle widok na drzewa i zabudowania.
Fot. Sunspeker / X

Szacuje się, że zanim farba fotowoltaiczna będzie mieć sens jako produkt komercyjny, musi ona osiągnąć sprawność na poziomie 10%. Dla porównania typowe panele fotowoltaiczne nawet po 15 latach użytkowania osiągają sprawność na poziomie 20-22%. Najlepszy projekt farby fotowoltaicznej to obecnie 8%, więc nieco za mało.

Gdzie farba fotowoltaiczna może się przydać w przyszłości?

Wałek malarski malujący szarą farbą fotowoltaiczną naścienną na białej ścianie.
Fot. Stephanie Ho / Pexels

Choć technologia dalej jest w wieku niemowlęcym, to jej potencjalne zastosowania są obiecujące. Farba fotowoltaiczna może być świetnym dodatkiem do istniejących instalacji z panelami, korzystających częściowo lub w pełni z energii odnawialnej.

W założeniu naukowców malowanie ma się odbywać zarówno na ścianach, jak i na ramach okien. Nie należy też zapominać o samochodach, które mogłyby pobierać dodatkową energię ze specjalnego lakieru. Możliwości są, ale przed naukowcami jeszcze wiele lat pracy, zanim farba fotowoltaiczna osiągnie status produktu komercyjnego.

Źródło: The Cooldown, Zdjęcie otwierające: Pexels / Unsplash / David Pisnoy / Kelly / montaż własny

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw