Dłoń trzymająca smartfon z logo Facebooka na ekranie, w tle rozmyte logo firmy Meta.

Blokada Facebooka po godzinie 23. Godzina policyjna w social media może stać się rzeczywistością

4 minuty czytania
Komentarze

Czy sposobem na scrollowanie treści późną nocą może być wyłączenie platform społecznościowych? Taki pomysł zaproponowała szwedzka partia liberałów. Blokada Facebooka i Messengera po godzinie 23 ma chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniem. Badania wykazują, że nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych ma zły wpływ na ich zdrowie psychiczne. Czy wdrożenie takiego planu może wydarzyć się także w Polsce?

Wszyscy wybieramy łatwą rozrywkę

Blokada Facebooka. Młoda kobieta używająca smartfona z uśmiechem na twarzy w słabo oświetlonym pomieszczeniu.
Fot. Huawei / materiały prasowe

O tym, jakie są negatywne skutki z nadmiernego korzystania z TikToka czy Instagrama wiemy wszyscy. Mimo tego czasem trudno nam się oprzeć rezygnacji z miałkiej rozrywki, która, powodując u nas skoki dopaminy, zapewnia nam przyjemność. Dynamiczne filmiki są obecnie wybierane dużo częściej niż telewizja, podcasty czy słuchanie muzyki, szczególnie przez młodsze pokolenia. Jeśli jednak nadal lubicie zrelaksować się przy dźwiękach ulubionych utworów, polecamy sposoby na Spotify Premium za darmo.

Ale co z tego, że mamy świadomość możliwości uzależnienia, jeśli nadal ciągle scrollujemy na potęgę? Skoro dorośli nie mogą opanować chęci sięgnięcia po telefon, to dzieci i młodzież tym bardziej mają z tym problem.

Dzieci i młodzież najbardziej narażone na uzależnienie do mediów społecznościowych

Według Raportu Dobrostan Dzieci w 2023 roku, najmłodsi coraz rzadziej odczuwają korzyści z używania internetu, natomiast częściej spotykają się z jego negatywnymi aspektami. Szczególnie alarmujące są dane dotyczące wpływu mediów społecznościowych na depresję i stres. Występowanie tych stanów może być związane z porównywaniem się do innych użytkowników, szczególnie influencerów, co prowadzi do obniżenia samooceny i nieumiejętności budowania wartościowych relacji z rówieśnikami.

Kobieta z czerwonymi okularami siedzi przy biurku z laptopem, dotykając palcami ust, przed nią pierścień świetlny z zamocowanym smartfonem, w tle wieszak z ubraniami i zielone rośliny.
Fot. Anna Nekrashevich / Pexels

Wskazuje się również na kłopoty z produktywnością, powodowane przerywaniem skupienia przez powiadomienia, a także na problemy w nawiązywaniu kontaktów, wynikające z braku interakcji fizycznych, niezbędnych dla zdrowego rozwoju psychoemocjonalnego. Tylko czy blokada Facebooka i innych platform byłaby pomocna? Poszczególne europejskie kraje rozważają różne plany rozwiązania problemu pogorszenia stanu zdrowia psychicznego u dzieci spowodowanego mediami społecznościowymi. Ciekawy pomysł ma liberalna partia ze Szwecji.

Blokada Facebooka dla dzieci i młodzieży

W Szwecji rozważane jest wprowadzenie ograniczenia dostępu do Facebooka i innych mediów społecznościowych dla najmłodszych użytkowników po godzinie 23:00. Inicjatywa ta wyszła od szwedzkich liberałów, którzy współtworzą rządzącą koalicję w kraju.

Propozycja ma na celu ochronę zdrowia psychicznego dzieci i opiera się na wynikach badań wskazujących negatywny wpływ mediów społecznościowych. Chodzi nie tylko o uzależnienie od takich platform, ale także o zaburzenia snu, które w efekcie prowadzą do zaburzeń lękowych u najmłodszych. Dalsze kroki mają obejmować zgłoszenie tego problemu do Parlamentu Europejskiego. Jeśli więc blokada Facebooka miałaby się pojawić, na pewno będziemy musieli na to jeszcze poczekać.

Zakaz telefonów w polskich szkołach?

Co prawda blokada Facebooka w późnych godzinach w Polsce nie jest obecnie tematem rozmów w rządzie, ale za to o zakaz telefonów w szkołach już tak. Decyzja o ewentualnym nieużywaniu smartfonów w placówkach edukacyjnych na ten moment pozostaje w gestii dyrektorów. Każda szkoła może określić własne zasady dotyczące tego zagadnienia i zawrzeć je w swoim regulaminie. Ale już niedługo taki status quo może się zmienić.

Trzy młode kobiety siedzące i uśmiechające się do smartfona, który trzyma jedna z nich, w jasnym pomieszczeniu.
Fot. Andrea Piacquadio / Pexels

Jak informowała w styczniu 2024 roku Gazeta Prawna, Instytut Spraw Obywatelskich (ISO) apelował, aby ministerstwo wprowadziło już od roku szkolnego 2024/2025 „całkowity zakaz używania telefonów komórkowych lub innych indywidualnych urządzeń elektronicznych”. Przyjęte ograniczenia mogą jednak napotkać na opór ze strony uczniów i ich rodziców, głównie ze względu na potrzebę utrzymania możliwości kontaktu z dzieckiem.

Na ten moment nie wiadomo, jaka będzie ostateczna decyzja resortu, jednak obserwując zachodnie trendy, możemy przygotować się na wprowadzenie nowych regulacji. Europejskie kraje, w których obowiązuje zakaz używania telefonów w szkołach, obejmują Holandię, Francję, Włochy, Grecję czy Portugalię.

Skoro interesuje cię Facebook i Instagram, być może korzystasz też ze Snapchata? Jeśli tak, z pewnością przyda ci się nasz poradnik krok po kroku dotyczący tego, jak odzyskać dni na Snapie.

Źródło: Interia, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: FellowNeko / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw