Sonda kosmiczna zbliża się do olbrzymiej planety gazowej o chmurkowatej powierzchni, z widocznym małym księżycem i dalszą planetą w tle na ciemnoniebieskim niebie gwiaździstym.

NASA odkryła, gdzie szukać życia pozaziemskiego. Posłuży do tego specjalna sonda

2 minuty czytania
Komentarze

NASA wpadła na pomysł przyspieszenia poszukiwań życia pozaziemskiego. Nieskończone przestrzenie Układu Słonecznego nie napawają optymizmem do takiej misji. Aczkolwiek udało się jednak ograniczyć przestrzeń poszukiwań do miejsc, w których znajduje się woda. To tam najnowsza sonda amerykańskiej organizacji zdziała najwięcej.

NASA przyspiesza poszukiwanie życia pozaziemskiego — Spis treści

Gdzie uda się najnowsza sonda NASA?

Zdjęcie zrobione przez NASA, powierzchni Europa, lodowego księżyca Jowisza, pokazujące oranżowo-brązowe linie na jasnym tle.
Europa, czwarty co do wielkości księżyc Jowisza. Fot. NASA / JPL / DLR / Wikimedia Commons

Nazwa najnowszej sondy to Europa Clipper. Jej start jest obecnie zaplanowany na 10 października 2024 r. Jak się domyślacie, sonda poleci w stronę Europy, czwartego co do wielkości księżyca Jowisza.

Cel taki, a nie inny, ponieważ naukowcy przewidują, że pod lodową powłoką Europy znajduje się potężny ocean, który może być środowiskiem dla żywych organizmów. Sugeruje się, że to bardzo podobne środowisko do tego, w którym na naszej planecie rozpoczęło się życie.

Jak najnowsza sonda będzie w stanie wykryć życie na Europie?

Ilustracja sondy NASA Europa Clipper na orbitzie z długimi panelami słonecznymi na czarnym tle kosmosu.
Sonda Europa Clipper na wizualizacji. Fot. NASA / własny zrzut ekranu

Jak podaje National Geographic, sonda będzie w stanie wykryć materiały organiczne nawet w drobnym ziarenku lodu, skuwającym ocean na księżycu Jowisza. Europa Clipper przeleci kilkanaście razy nad orbitą Europy, zbliżając się do wysokości 25 km nad jej powierzchnią. Celem będzie zebranie próbek lodu i zbadanie, czy znajduje się tam materiał organiczny. Symulacje były już przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych, stąd ta pewność w NASA co do precyzji działania urządzenia.

Po raz pierwszy pokazaliśmy, że nawet niewielki ułamek materiału komórkowego można zidentyfikować na pokładzie statku kosmicznego. Wyniki dają nam większą pewność, że będziemy w stanie wykryć formy życia podobne do tych na Ziemi, które mogą być obecne na księżycach oceanicznych.

Fabian Klenner, Uniwersytet w Waszyngtonie, wypowiedź dla National Geographic

Obiektem testowym okazała się bakteria Sphingopyxis, która także może zmieścić się na ziarenkach lodu wyrzucanych w kosmos przez Europę. Zespół badań był zasilony przez naukowców z Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz USA. Co ważne, analiza jednej mniejszej próbki okazuje się tu wydajniejsza, niż pobieranie większych skał. Organizacja pokazywała wielokrotnie, że nawet ludzki lot na Księżyc nie jest niemożliwy. Zobaczymy więc, co przyniesie przyszłość.

Źródło: National Geographic. Zdjęcie otwierające: NASA / Wikimedia Commons

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw