mobywatel
LINKI AFILIACYJNE

Nowe dokumenty w mObywatelu. Ale dostęp do tej funkcji będą mieć tylko wybrani

2 minuty czytania
Komentarze

Aplikacja mObywatel, z której korzystają miliony Polaków, po raz kolejny poszerzyła zasób dostępnych za jej pośrednictwem dokumentów. Obok mDowodu, mPrawa Jazdy, mLegitymacji studenckiej czy mLegitymacji emeryta-rencisty swoje uprawnienia za pomocą dokumentu w telefonie będzie miała kolejna grupa zawodowa, która liczy blisko 60 tysięcy osób. O kogo chodzi?

Dwa smartfony pokazujące wirtualne legitymacje prawnicze w aplikacji mObywatel 2.0, dokumenty w mObywatelu
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji / gov.pl

Dla kogo nowe dokumenty w mObywatelu?

W Polsce zarejestrowanych jest obecnie ponad 53 tys. radców prawnych (według Rejestru Radców) oraz ponad 5,5 tys. aplikantów (według tej samej bazy). Od dzisiaj mogą oni korzystać z elektronicznych odpowiedników tradycyjnych legitymacji. Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło bowiem, że w mObywatelu pojawiły się dwa nowe dokumenty: Legitymacja radcy prawnego i Legitymacja aplikanta radcowskiego.

Elektroniczna wersja tradycyjnej legitymacji

Nowe dokumenty w aplikacji to odpowiedniki tradycyjnych legitymacji. Można się nimi posłużyć np. w polskich instytucjach administracji publicznej czy wymiaru sprawiedliwości. Jednak warto zaznaczyć, że posiadanie ważnej legitymacji tradycyjnej jest niezbędne do korzystania z dokumentu w aplikacji.

Z tego powodu cyfrowe legitymacje będą niedostępne dla osób, które nie mają tradycyjnej legitymacji oraz dla tych, których legitymacje są nieaktualne lub unieważnione.

Korzyścią z tego rozwiązania jest wygodny dostęp do legitymacji w smartfonie, a także możliwość okazania jej online i offline. Można tu też dodać zwiększenie bezpieczeństwa (taki dokument trudniej zgubić lub sfałszować).

Kto może skorzystać z nowych dokumentów?

Jak podaje Ministerstwo, z dokumentu w aplikacji skorzystają osoby, które:

  • są zalogowanymi użytkownikami aplikacji mObywatel (potwierdziły swoją tożsamość za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub e-dowodu i dodały mDowód),
  • są na liście radców prawnych lub aplikantów radcowskich właściwej okręgowej izby radców prawnych.

Jak pobrać mObywatela?

Do pobrania aplikacji wystarczy smartfon z dostępem do internetu. mObywatel jest bezpłatny i można go pobrać zarówno na smartfony z Androidem (ze sklepu Google Play), jak i na urządzenia z systemem iOS (w App Store). 

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji. Zdjęcie otwierające: Tingey Injury Law Firm / Unsplash

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw