Mężczyzna programista pracujący na dwóch monitorach komputerowych z kodem programistycznym w jasnym biurze. Jakie są wynagrodzenia IT?

Programować, ale w czym? Coders Lab mówi nam, co jest na fali

4 minuty czytania
Komentarze

Mocne postanowienie o nauce programowania to jedno, ale wkrótce pojawia się wiele pytań. Zapytaliśmy Coders Lab, jak przedstawiają się popularne wyzwania stające przed absolwentami i jakie mogą być ich rozwiązania. Jakie pole wybrać, czego obecnie szukają pracodawcy, skąd wziąć środki na naukę? O wszystkim mówi nam Marcin Tchórzewski, CEO firmy.

Nauka IT i jej trendy – programista okiem Coders Lab

Coders Lab programowanie nauka komputer

Nauka IT zawsze kierowała się trendami. Języków programowania jest kilkanaście, licząc tylko te częściej używane, a pracodawcy mogą wymagać znajomości konkretnych narzędzi oraz doświadczenia w danych środowiskach. Co wybierają więc osoby, które faktycznie decydują się na kursy IT?

Obserwujemy, że Python, Java oraz JavaScript niezmiennie cieszą się największą popularnością wśród naszych kursantów programowania. Python wyróżnia się szczególnie, zyskując na znaczeniu dzięki swojej wszechstronności – znajduje zastosowanie w analizie danych, cyberbezpieczeństwie, aplikacjach chmurowych oraz w projektach związanych ze sztuczną inteligencją.

Odchodząc nieco od samych języków programowania, kursy Analityk Danych oraz Product & Project Manager IT także cieszą się obecnie dużą popularnością na naszej platformie. Można na nich zdobyć umiejętności dające realne szanse na znalezienie dobrze płatnej i rozwojowej pracy w branży IT.

Marcin Tchórzewski, CEO Coders Lab dla Android.com.pl

Umiejętności techniczne cały czas są kluczowe w branży IT, ale „geniusz samotnik” nie jest już tak mile widziany jak wcześniej. Równie istotne jak samo kodowanie stają się dziś bowiem także kompetencje miękkie. Jak wspomina nam Tchórzewski, praca zespołowa, komunikatywność czy analityczne myślenie to szczególnie pożądane przez pracodawców cechy i umiejętności.

Nie należy też zapominać o trendzie AI. Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji wręcz wymusza umiejętności korzystania z narzędzi takich jak ChatGPT, Gemini czy Copilot. Co więcej, zaczyna się tego wymagać już na początku ścieżki kariery, czyli od stanowisk juniorskich.

Pieniądze na naukę programowania i pierwsza praca w IT

Nie każda osoba może zapłacić za pakiet kursów IT, a inne wolałyby nie nadwyrężać zbytnio swoich oszczędności. Jak się okazuje, istnieją jednak pewne drogi dofinansowania nauki programowania, z których mogą skorzystać chętne osoby.

Nasi kursanci mają możliwość ubiegania się o dofinansowanie nauki z różnych źródeł, w tym ze środków państwowych czy programów unijnych. Głównymi instytucjami, które dają takie wsparcie jest Urząd Pracy oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Dostępność i wysokość dofinansowania zależą od indywidualnej sytuacji zawodowej kursanta. Najczęściej takie wsparcie kierowane jest do osób bezrobotnych lub chcących założyć własną działalność gospodarczą. 

Marcin Tchórzewski, CEO Coders Lab dla Android.com.pl
Osoba programująca na laptopie z widocznym kodem na ekranie.
Fot. Lukas / Pexels

Jedną z ostatnich barier przed oficjalnym rozpoczęciem kariery w IT jest oczywiście… znalezienie pracy w nowym zawodzie. Niektórzy pracodawcy nie są chetni przyjąć osoby ze świeżą edukacją, inni mogą wymagać doświadczenia czy przykładów stworzonych już projektów.

Jak mówi Marcin Tchórzewski, Coders Lab jest jednak w stanie wyciągnąć pomocną dłoń do świeżo upieczonych absolwentów.

Wspieramy kursantów w zdobyciu pierwszej pracy w IT, współpracując z pracodawcami i naszym partnerem Pracuj.pl. Dzięki temu już w czasie kursu uczymy umiejętności faktycznie pożądanych aktualnie na rynku pracy.

Nasz program Career Lab przygotowuje absolwentów do procesu rekrutacyjnego, oferując pomoc w stworzeniu CV i portfolio, dostęp do materiałów przygotowawczych oraz organizację symulacji rozmów kwalifikacyjnych. Opcja Pewna Praca zapewnia zaś kompleksowe wsparcie po kursie, w tym możliwość powtórzenia modułów, indywidualne konsultacje, udział w symulacji technicznych etapów rekrutacji czy priorytet w rekomendacji CV do firm partnerskich.

Marcin Tchórzewski, CEO Coders Lab dla Android.com.pl

Choć każdy przypadek poszukiwania stanowiska w nowej branży siłą rzecz jest indywidualny, nasz rozmówca przekonuje, że znalezienie pierwszej pracy po ukończeniu kursów może się wydarzyć już w kilka miesięcy po zakończeniu nauki.

Źródło: Coders Lab, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Fot. puhha / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw