Osoba trzymająca cyfrowy tablet z pustym ekranem i stylusem w dłoni, siedząca z nogami skrzyżowanymi na kanapie. Aplikacja do rysowania jest uruchomiona na tym urządzeniu.

Najlepsze aplikacje do rysowania na tabletach. Te programy wybrała społeczność artystów

7 minut czytania
Komentarze

Aplikacje do rysowania na tabletach są popularne, co do tego nie mam wątpliwości. Nie tylko wskazują na to gigantyczne liczby pobrań poszczególnych programów, ale też i częstotliwość, z jaką zdarza mi się obserwować młodych ludzi szkicujących w kawiarniach. Zanurzmy się więc w świat wirtualnego malarstwa i sprawdźmy, które aplikacje są polecane w sieci najczęściej.

Aplikacje do rysowania mają różne formy dystrybucji

Tablet graficzny z białym ekranem i rysikiem na ciemnoszarym tle. Aplikacje do rysowania bywają na nim uruchomione.
Fot. Ernest Ojeh / Unsplash

To zdecydowanie pierwsza sprawa, która rzuca się w oczy, patrząc na najpopularniejsze aplikacje do rysowania. Programy te są dostępne zazwyczaj w trzech formach dystrybucji. To od Was zależy, który model będziecie chcieli wspierać. Aczkolwiek, gdy przyzwyczaicie się do jednego interfejsu, wybór pozostaje mocno ograniczony.

 • freeware — darmowa aplikacja, która jest rozwijana bezpłatnymi aktualizacjami;
 • subskrypcja — darmowy okres próbny, a następnie comiesięczna (lub coroczna) opłata za dalsze korzystanie z programu i dostęp do aktualizacji;
 • jednorazowa płatność — płacimy jeden raz za dożywotni dostęp do aplikacji;

Nie przedłużając, przejdźmy więc do omówienia najpopularniejszych aplikacji do rysowania na tabletach. Przy każdym programie załączę grafikę ze sklepu Google Play po to, byście mieli pewność, że pobieracie właściwy program.

Autodesk Sketchbook — podstawa wśród darmowych aplikacji

Trudno przejść obojętnie obok darmowej aplikacji do rysowania, która ma ponad 100 mln pobrań. Autodesk Sketcbook to program obecny na rynku od 2021 roku, dostępny na systemach Android oraz iOS. Podobnie jak inne aplikacje, i ten program pozwala na zapisywanie projektów w chmurze, pracę na warstwach.

Sporą zaletą jest też mała inwazyjność w stosunku do użytkownika, pomimo obecnego planu Premium. Ten jednorazowo kosztuje 9,99 złotych i zawiera m.in. dostęp do nowych pędzli, grupowania warstw, a także eksportu projektów na format PDF. Z pewnością warto od razu zakupić tę opcję, jeżeli planujemy dłużej popracować z tą aplikacją do rysowania.

Clip Studio Paint — czołowy wśród aplikacji do rysowania

Clip Studio Paint to czołowy reprezentant, jeśli chodzi o aplikacje do szkicowania. Program jest dostępny na komputerach, tabletach, a także smartfonach. Możecie skorzystać z 30-dniowej wersji testowej, a następnie przejść na model subskrypcyjny lub zakupić dożywotnią licencję na konkretną wersję programu, na własne urządzenia.

Przeczytaj także: Czy Tinder Gold za darmo jest dostępny? Czy warto z niego korzystać?

Ten program to bestia dla osób, które chcą podejść do rysowania na poważnie. Wsparcie dla funkcji animacji (komiksy, manga), ale też i masa innych, regularnie aktualizowanych narzędzi, dzięki którym program ten może akompaniować takiemu Adobe Photoshop.

 • Clip Studio Paint PRO
  • licencja dożywotnia, bez aktualizacji – 49,99 dolarów (ok. 200 złotych);
  • licencja roczna – 22,49 dolarów (ok. 90 złotych);
 • Clip Studio Paint EX
  • licencja dożywotnia, bez aktualizacji – 219,99 dolarów (ok. 860 złotych);
  • licencja roczna – 64,49 dolarów (ok. 250 złotych)

Warto zaznaczyć, że powyższe ceny pochodzą ze strony internetowej Clip Studio Paint. Tam jest na stałe taniej, w porównaniu do sklepów Google Play oraz App Store. Poniżej znajdziecie też tabelkę, która pokazuje różnice między wersjami PRO oraz EX. Gwiazdka przy funkcji oznacza, że nie jest ona w pełni dostępna na wersji PRO. Warto też dodać, że Clip Studio Paint ma też własny sklep z assetami, które można wykorzystywać przy bardziej ambitnych projektach.

FunkcjaPROEX
Ilustracja (sztuka postaci, sztuka koncepcyjna itp.)✔️✔️
Narzędzia do komiksów na jednej stronie✔️✔️
Projekty wielostronicowe✔️
Narzędzia do webtoonów✔️*✔️
Możliwości prostej animacji/GIF✔️
Narzędzia do pełnometrażowych animacji✔️
Naturalne, dostosowywane narzędzia do pisania i malowania✔️✔️
Warstwy wektorowe✔️✔️
Ponad 50,000 darmowych pędzli i materiałów do pobrania✔️✔️
Modele 3D i figurki do rysowania✔️✔️
Kompatybilność z PSD✔️✔️
Kompatybilność z RGB i CMYK✔️✔️
Wsparcie dla macOS i Windows✔️✔️
Konwersja obrazów i modeli 3D na cieniowanie linii i kropek✔️
* Niektóre funkcje są niedostępne w PRO
Tabelka ilustrująca różnice między funkcjami Clip Paint Studio w wersjach PRO oraz EX.

Pobierz Clip Paint Studio na system Android oraz iOS.

ibis Paint X — darmowy faworyt społeczności

Przede wszystkim, Ibis Paint X jest aplikacją darmową, co z miejsca zmniejsza próg dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z rysowaniem i szkicowaniem. Twórcy programu chętnie również wrzucają na YouTube poradniki, dzięki którym łatwo nauczyć się korzystać z ok. 15 tysięcy pędzli, których działanie jest przyspieszane przez układ graficzny naszego smartfona.

Ekran subskrypcji Prime Membership w aplikacji ibisPaint prezentujący roczne i miesięczne plany, z opcją darmowego miesiąca próbnego, oraz funkcje dostępne dla użytkowników premium. Aplikacje do rysowania często proponują płatny wariant
Aplikacje do rysowania, nawet jeśli są darmowe, często proponują alternatywny, płatny model subskrypcyjny. Jakoś trzeba finansować koszty prac nad aplikacją! Fot. ibisPaintX / własny zrzut ekranu

Nie oznacza to jednak, że nie możecie skorzystać z wersji płatnej. Ta przede wszystkim likwiduje irytujące reklamy, ale też pozwala na zmianę wirtualnego papieru, dodaje licencje na dodatkowe czcionki i udostępnia 200 GB miejsca w chmurze na nasze malunki.

 • plan roczny – 124,99 złotych (oszczędzamy płatność za ok. 3 miesiące)
 • plan miesięczny – 13,99 złotych (pierwszy miesiąc jest bezpłatny)

Pobierz ibis Paint X na system Android oraz iOS.

MediBang Paint — aplikacje do szkicowania mają kolejnego darmowego rywala

Popularne aplikacje do szkicowania to także MediBang Paint, dostępny na systemach Android oraz iOS bezpłatnie. Tutaj jednak zaznaczę, że jest to bardziej agresywna aplikacja do rysowania niż ibis Paint X, bo ta od razu po uruchomieniu atakuje panelem do zalogowania przed media społecznościowe i prośbą o obejrzenie reklamy wideo, by móc z programu skorzystać. Warto też sobie przestawić język na angielski, ponieważ przy polskim program wariuje, wyświetlając część napisów po polsku, a część po hiszpańsku.

Alternatywnie, możecie też skorzystać z MediBang Paint Premium, którego cena różni się od ilości miejsca w chmurze, przeznaczonego na Wasze rysunki.

 • 20 GB – 12,99 złotych miesięcznie;
 • 100 GB – 21,99 złotych miesięcznie;
 • 300 GB – 42,99 złotych miesięcznie.

Subskrypcja pozwala też na likwidację reklam, nielimitowaną pracę zespołową, a także dostęp do wszystkich 200 pędzli oferowanych przez program. Jeżeli więc pozostałe aplikacje do rysowania Was nie przekonają i to będzie Wasz faworyt, macie zawsze opcje na płatne rozszerzenie i tego programu.

Pobierz MediBang Paint na system Android oraz iOS.

Najlepsze aplikacje do rysowania i szkicowania — krótkie podsumowanie

Powyższe trzy programy to te, które najczęściej przewijały się w dyskusjach społeczności o najlepszych aplikacjach do rysowania na tabletach. Na pewno jeden wniosek mam taki, że jeśli chcecie cieszyć się komfortowym doświadczeniem bez reklam, to na pewno trzeba wyłożyć przynajmniej te kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Jeżeli macie jeszcze jakieś propozycje, podrzucajcie je śmiało. Nasze zestawienie będzie żyć długo, a ja z pewnością jeszcze nie raz będę je aktualizować. Pamiętajcie także o naszym rankingu tabletów, bo przecież na czymś rysować trzeba, a smartfon jest do tego zbyt mały.

Zdjęcie otwierające: Kelly Sikkema / Unsplash

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw