Kobieta trzyma smartfon z otwartą aplikacją do przesyłania muzyki, słuchając przez białe słuchawki douszne.

Podcasty Apple z nową funkcją. Szkoda, że Polacy będą musieli na nią poczekać

2 minuty czytania
Komentarze

Podcasty Apple doczekały się nowej funkcji, która jest krokiem w dobrą stronę, by dać osobom niedosłyszącym czy głuchym możliwość poznania nowych treści. Apple zdecydowało się bowiem wprowadzić transkrypcję podcastów, czyli możliwość zamiany tekstu na pismo. Tym samym nie trzeba będzie słuchać, a można będzie czytać. Niestety, jeszcze nie na wszystkich rynkach pojawiła się możliwość skorzystania z tej możliwości.

Nowa funkcja w aplikacji Podcasty Apple

Podcasty Apple z transkrypcją. Smartfon wyświetla artykuł o zdjęciu "Earthrise" w aplikacji podcast, z wyróżnionym słowem "Earthrise" w wyszukiwarce tekstu.
Fot. Apple / materiały prasowe

Mimo wszystko, wprowadzenie możliwości transkrypcji, a więc zapisu tego, co mówione jest w podcaście, to duży krok naprzód. Apple tym samym chce udowodnić, że oferowane przez firmę aplikacje czy usługi przeznaczone są dla wszystkich użytkowników. Wprowadzone transkrypcje dostosowano tak, by wyświetlany na ekranie smartfona tekst było czytelniejszy. Oznacza to, że osoby, które mają problem ze wzrokiem, będą mogły korzystać z nowej funkcjonalności. Dodatkowo będzie można przeszukiwać podcasty po słowach kluczowych.

Smartfon wyświetlający odcinek podcastu "The Mystery of Beauty" od Hidden Brain z tekstem dotyczącym fotografii Ziemi wykonanej przez Williama Andersa, znaną jako "Earthrise".
Fot. Apple / materiały prasowe

Języki i dostępność transkrypcji podcastów Apple

Podcasty Apple z transkrypcją to jedna z nowości w iOS 17.4 oraz iPadOS 17.4 i tylko w tej wersji systemu będzie można korzystać z wprowadzonej funkcji. Dostęp do transkrypcji będzie dostępny w samej aplikacji (lewy dolny róg), a zapisy nowych podcastów mają otrzymywać go w ciągu kilku dni od emisji, gdy tylko transkrypcja będzie gotowa. W wypadku starszych odcinków te pojawiać się będą z czasem. Obecnie transkrypcje dostępne są tylko w kilku językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim oraz niemieckim. Nie będzie też możliwości przetłumaczenia danej transkrypcji na inny język.

Tłumaczenie: Popraw swoje wrażenia słuchowe dzięki transkrypcjom podcastów! Czytaj w całości swoje ulubione programy. Przeszukuj odcinki, aby znaleźć kluczowe momenty. Nigdy nie przegapisz żadnego słowa.

Nie jest jasne, kiedy i czy w ogóle podcasty Apple doczekają się tej funkcji także w Polsce. Byłoby to wskazane, a szczególnie że podcasty kryminalne cieszą się u nas sporą popularnością. Przypomnijmy, że Spotify także zaczęło wprowadzać taką funkcję u siebie. To też dobra okazja do tego, by sprawdzić, czy można mieć Spotify Premium za darmo i słuchać podcastów na swoim telefonie.

Źródło: Apple. Zdjęcie otwierające: AndrewLozovyi / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw