Mężczyzna w jasnym garniturze prezentujący model okularów "OPPO Air Glass 3" na tle z grafiką dużych okularów.

Okulary Oppo Air Glass 3 to powiew świeżości. „AI wie, o czym mówię”

3 minuty czytania
Komentarze

Okulary Oppo Air Glass 3 zostały zaprezentowane na targach MWC 2024 w Barcelonie. Choć to na razie prototyp, może nieźle namieszać na rynku gadżetów elektronicznych wyposażonych w narzędzia AI. Najbardziej zachwycające są użytkowe opcje, takie jak odbieranie połączeń czy sterowanie muzyką. Prawdopodobnie przełączanie piosenek na ekranie smartwatcha czy telefonu jeszcze nie odejdzie do lamusa, ale do wachlarza możliwości dołączą okulary AI.

Google VR czy okulary AI?

Okulary Oppo Air Glass 3 . Czarne, klasyczne okulary na ciemnym tle.
Okulary Oppo Air Glass 3
Fot. Oppo / materiały prasowe

Po początkowym boomie na gogle od Apple, kiedy to Amerykanie chwalili się Apple Vision Pro na ulicach, brak sygnałów, że wielki „hełm” z wirtualnymi narzędziami to przyszłość korzystania z rozszerzonej rzeczywistości. Być może dlatego, że sekret tkwi w szczegółach, a w zasadzie w rozmiarze. Oppo zaproponowało produkt podobny do Ray-Ban Meta – okulary, które w końcu mogą faktycznie się przydać.

Oczywiście trudno porównywać gogle VR do inteligentnych okularów, ponieważ są to dwa różne produkty. Google VR, reprezentujące technologię wirtualnej rzeczywistości, skupiają się na tworzeniu kompletnie zanurzonych środowisk cyfrowych (choć mają także opcję na nakładanie elementów na obraz rzeczywisty). Użytkownicy, korzystając z gogli VR, mogą doświadczać symulacji, które są całkowicie odizolowane od świata rzeczywistego.

Kobieta w beżowym golfie uśmiecha się, mając na głowie gogle wirtualnej rzeczywistości.
Fot. Apple / materiały prasowe

Okulary AI, np. Oppo Air Glass 3, wykorzystują technologię rzeczywistości rozszerzonej (AR) i sztucznej inteligencji (AI) do superpozycji informacji cyfrowych na obraz świata rzeczywistego. W przeciwieństwie do VR, AR nie odizolowuje użytkowników od ich otoczenia, lecz wzbogaca je o dodatkowe warstwy danych czy obiekty cyfrowe. Przyznacie, że z ciekawością ogląda się rozwój obu typów produktów. Przyszłość pokaże, która nowinka zostanie z nami na dłużej.

Użytkowy gadżet, który ma szansę zaistnieć

Oppo Air Glass 3, zaprezentowane na targach MWC 2024, to nowa generacja okularów wspomaganej rzeczywistości firmy Oppo. Te lekkie, ważące tylko 50 g okulary, wyposażone są w samodzielnie rozwiniętą żywicę falowodową o współczynniku załamania 1,70, co zapewnia wygodę noszenia porównywalną z tradycyjnymi okularami. Oprócz tego oferują jednolitość jasności wyświetlacza na poziomie ponad 50% oraz maksymalną jasność oka przekraczającą 1000 nitów, co gwarantuje wysoką jakość wyświetlanego obrazu​.

Air Glass 3 wspierają interakcje dotykowe, co umożliwia łatwe sterowanie funkcjami takimi jak odtwarzanie muzyki, połączenia głosowe, wyświetlanie informacji, przeglądanie obrazów, wyświetlanie powiadomień push i wiele innych opcji. Oprócz tego okulary wykorzystują technologię odwracania pola dźwiękowego, co poprawia izolację hałasu, zapewniając wysoką jakość dźwięku oraz lepszą ochronę prywatności. O tym, jakie są możliwości produktu, dowiecie się m.in. z poniższego filmu.

OPPO przedstawia koncept Oppo Air Glass 3: AI wie, co myślę

Warto również zauważyć, że Oppo Air Glass 3 są prototypem okularów, które wykorzystują duży model języka zwany AndesGPT. Model ten zasila asystenta głosowego i funkcje generatywnej AI, częściowo używane do nawigacji w noszonym urządzeniu.

Dzięki współpracy z aplikacją Air Glass na smartfonie, okulary Air Glass 3 mogą korzystać z modelu AndesGPT firmy Oppo, umożliwiając dostęp do zaawansowanych funkcji AI. To pozwala na łatwe aktywowanie asystenta głosowego AI przez lekkie naciśnięcie zausznika okularów, umożliwiając wykonywanie różnych zadań​​.

Źródło: OPPO, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Oppo / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw