Dzwoniący telefon to oszustwo na PIT. Z podpisem nieznany numer
LINKI AFILIACYJNE

Oszustwo niby znane, a ludzie jednak nadal się na to łapią. Błąd kosztował Polkę 50 tysięcy złotych

2 minuty czytania
Komentarze

Mogłoby się wydawać, że oszustwo na „pracownika banku” jest już wyjątkowo proste do wychwycenia – nawet przez osoby starsze. Niestety z różnych regionów Polski napływają do nas kolejne wiadomości o udanych wyłudzeniach pieniędzy przez grupy oszustów.

Radomianka padła ofiarą oszustów – straciła 50 tysięcy złotych

Oszustwo w Radomiu - grafika do tekstu. Kobieta trzymająca smartfon w dłoni
Fot. Ilustrati / Unsplash

W ostatnich tygodniach, a nawet miesiącach sporo mówiło się o nowych sposobach oszustów na wyłudzanie pieniędzy. Okazuje się jednak, że czasami udaje im się wykorzystać także starsze sztuczki. Za przykład niech posłuży historia 45-letniej mieszkanki Radomia, która niedawno została okradziona na 50 tysięcy złotych.

Zgodnie z relacją, która pojawiła się na oficjalnej stronie Policji Mazowieckiej – kobieta odebrała telefon, a jej rozmówca przedstawił się jako pracownik banku. Oszust przekonał radomiankę, że pieniądze zgromadzone na jej koncie bankowym są zagrożone kradzieżą i należy przelać je na bezpieczny rachunek techniczny banku. Oczywiście było to oszustwo, a kobieta w ten sposób straciła 50 tysięcy złotych.

Zobacz też: Policja wydała nowe ostrzeżenie. Takich maili w ogóle nie otwieraj

Dzwoni pracownik banku? To może być oszustwo

Policja podkreśla, że oszuści dzwonią z numerów, która mogą wyglądać jak oficjalne numery bankowe. Dodatkowo w trakcie rozmowy wydają się oni profesjonalni i zaangażowani w to, aby uchronić swoje potencjalne ofiary przed stratą pieniędzy.

Pracownicy banku nigdy nie proszą o podanie loginu i hasła do konta bankowego, ani kodu autoryzacyjnego sms. Nie polecają też instalowania aplikacji, z której mogą wykonywać ruchy na koncie klienta.
Zachowajmy czujność i nigdy nie działajmy pod wpływem emocji. Nasze podejrzenia powinno zwrócić też to, że oszuści podający się za pracownika konkretnego banku polecają zrobić przelewy na konta w innych bankach.

Fragment komunikatu Policji Mazowieckiej

W przypadku spotkania się z próbą podobnego oszustwa pamiętajcie, aby zgłosić je do odpowiednich służb. Tymczasem, jeśli chcielibyście poczuć się bezpieczniej w internecie – warto zapoznać się z ofertą dostawców usług VPN. W końcu to właśnie wirtualna sieć sprawia, że korzystanie z przeglądarki jest bezpieczne oraz chronione.

Źródło: Policja Mazowiecka. Zdjęcie otwierające: ronstik / GettyImages

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw