Mężczyzna programista pracuje przy komputerze w ciemnym pomieszczeniu, nosząc słuchawki na uszach. Sprawdza jak wykryć podsłuch na telefonie
LINKI AFILIACYJNE

Jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu? Nie musisz być detektywem, aby sobie z tym poradzić

4 minuty czytania
Komentarze

Ten poradnik pokaże ci w prosty sposób, jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu. Jest to o tyle istotne, że podsłuchiwanie innych osób jest w Polsce nielegalne. Dlatego też niezależnie od pobudek przestępcy, warto upewnić się, że w naszym smartfonie nie ma „pasażera na gapę”. Szczególnie że operacja zajmuje wyłącznie parę minut.

Jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu — wstępne objawy

Osoba trzymająca i obsługująca smartfon,  sprawdza jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu. W tle rozmazane biurko z laptopem.
Fot. Jonas Leupe / Unsplash

Kwestia tego, jak wykryć podsłuch na telefonie jest o tyle skomplikowana, że początkowych objawów jest niewiele. Wystarczy, że klikniemy jeden z wielu fałszywych linków, żeby (bez odpowiednich powiadomień i komunikatów) zainstalować aplikację podsłuchującą, działającą całkowicie w tle, bez naszej wiedzy.

W wypadku podejrzenia podsłuchu warto zwrócić uwagę na to, czy smartfon nie zachowuje się dziwnie. Nagłe otwieranie się lub zamykanie aplikacji, dziwne resety lub niepokojące sekwencje dźwięków (pojedyncze piknięcie po zakończeniu rozmowy) przy wybieraniu lub odbieraniu połączenia telefonicznego. To są najbardziej podstawowe znamiona tego, czy nasz telefon jest podsłuchiwany.

Zobacz też: Biały ekran — ostrzeżenie!

Jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu? – przechodzimy do działania

Interfejs klawiatury numerycznej telefonu z cyframi od 1 do 9, gwiazdką, zerem i krzyżykiem. Na górze ekranu wyświetlony jest wpisany kod: *#21#. Przycisk połączenia jest zielony z ikoną słuchawki i napisem "Zadzwoń".
Ten kod nie przyda się na nic, choć często jest wymieniany w artykułach o podsłuchach. Fot. aplikacja Telefon / własny zrzut ekranu

Zadania podstawowe, czyli czego NIE robić

Z pewnością podstawową metodą weryfikacji tego czy mamy telefon na podsłuchu, NIE JEST sprawdzenie statusu przekierowania połączeń. Funkcja ta nie ma nic wspólnego z podsłuchami. Przekierowania polegają na tym, że jeśli ustawiliśmy takowe np. na numer 4325, to dzwoniąc na nasz (kolejny przykładowy) numer 3524, osoba dodzwoni się na 4325. Żeby była jednak pełna jasność, spójrzmy na opisy „mitycznych” kodów USSD.

  • *#21# – kod sprawdzający, czy przekierowania połączeń nie są aktywne;
  • *#62# – kod sprawdzający, na jaki numer przekazywane są połączenia, gdy urządzenie jest wyłączone lub przebywa poza zasięgiem sieci;
  • ##002# – kod wyłączający wszelkie przekierowania z naszego urządzenia.

Co możemy na smartfonie tak naprawdę zrobić? Na przykład wykryć szkodliwe aplikacje za pomocą najlepszych antywirusów, także dostępnych na urządzeniach mobilnych. Poza tym jednak, w wypadku podejrzenia podsłuchu, czeka nas inwestycja w dedykowane urządzenia.

Zadania zaawansowane, czyli jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu urządzeniami zewnętrznymi

Dwa przenośne urządzenia detekcyjne K18 do wykrywania sygnałów RF z antenami i wskaźnikami poziomu sygnału, odpowiadające na pytanie. jak sprawdzić podsłuch
Kolaż zdjęć DM-K18, wykrywacza podsłuchów. Fot. Allegro

Tutaj wybijają się dwa urządzenia – DM-K18 oraz CC-308+. To sprzęt dostępny na Allegro. Problem polega na tym, że w sieci nie znajdziemy wielu porównawczych testów tych gadżetów (ze względu na niszową kategorię). Te modele charakteryzują się wykrywaniem aktywnych sygnałów GPS, GSM oraz WiFi. Poniżej możecie jednak zobaczyć polskie nagranie wideo, pokazujące działanie wykrywacza podsłuchów DM-K18.

Materiał pokazujący działanie wykrywacza DM-K18

Pamiętajmy o tym, że podsłuchy są (prawie) zawsze nielegalne

Kaseta magnetofonowa z rozwiniętą taśmą na pomarańczowym tle.
Fot. Daniel Schludi / Unsplash

Każde nagranie, na którym znajduje się nasz głos, może zostać wykorzystane publicznie wyłącznie, gdy wszystkie strony słyszalne w pliku dźwiękowym wyraziły zgodę na upublicznienie nagrania. Jest to zapisane w samej Konstytucji RP z 1997 r., a także w Kodeksie Cywilnym.

Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.

Artykuł 47, Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.

Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.

Artykuł 23, Kodeks Cywilny RP

Założenie podsłuchu w stosunku do innych osób jest jednak zawsze nielegalne, a zdobyty w ten sposób materiał dowodowy najprawdopodobniej zostanie odrzucony przez wszystkie instancje sądów w Polsce.

Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Artykuł 267, §  1 Kodeksu Karnego

Zdjęcie otwierające: Syda_Productions / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw