Widok na logo "plus" zamocowane na ścianie zewnętrznej budynku, składające się z białych liter i kołowego, stylizowanego symbolu na szarym tle.
LINKI AFILIACYJNE

Szybkość internetu w Plusie. Operator zdradził nam swoje dalsze plany

3 minuty czytania
Komentarze

Szybkość internetu w Plusie od dawna pozwalała operatorowi wygrywać rankingi dotyczące mobilnej transmisji danych. W ostatnim zestawieniu SpeedTest zielony telekom musiał jednak ustąpić miejsca konkurencji. Wiemy, co dalej zamierza Plus w kwestii rozwoju swojej sieci.

Szybkość internetu w Plusie

III kwartał Grupy Polsat Plus
fot. Plus / materiały prasowe

Z rankingów SpeedTest za styczeń 2023 roku wynika, że najszybszy internet mobilny 5G ma Orange, a w kategorii obejmującej pomiary w ramach sieci 3G, 4G i 5G zwycięzcą został T-Mobile. W obu kategoriach Plus musiał więc ustąpić z pierwszego miejsca na podium.

Czy zatem internet w Plusie uległ w ostatnich tygodniach znacznemu pogorszeniu? Zdecydowanie nie. Ze szczegółowych danych SpeedTest wynika, że jest nawet nieco szybszy, niż wcześniej.

PozycjaDostawcaPobieranie [Mb/s] styczeń ’24Pobieranie [Mb/s] grudzień ’23
1T-Mobile62,447,2
2Plus55,151,2
3Orange Mobile53,643,1
4Play Mobile46,244,0
Najszybszy internet 3G, 4G i 5G w Polsce w styczniu 2024 roku z porównaniem do wyników z grudnia 2023 roku. Źródło: SpeedTest.pl

Powodem przetasowania w rankingach jest bardzo duża poprawa wyników T-Mobile oraz Orange. Po uruchomieniu 5G na częstotliwościach z tzw. pasma C wspomniani operatorzy mogą oferować znacznie szybszy internet, niż dotychczas.

PozycjaDostawcaPobieranie [Mb/s] styczeń ’24Wysyłanie [Mb/s] grudzień ’23
1Orange Mobile149,164,1
2T-Mobile135,763,3
3Plus128,6127,4
4Play Mobile78,369,0
Najszybszy internet 5G w Polsce w styczniu 2024 roku z porównaniem do wyników z 2023 roku. Widać ogromną poprawę Orange i T-Mobile. Plus już w 2023 roku miał wynik znacznie przekraczający 100 Mb/s. Źródło: SpeedTest.pl

W niedalekiej przyszłości można spodziewać się także dużej poprawy w wynikach Play. Ten operator udostępnił „prawdziwe” 5G dopiero pod koniec stycznia 2024 roku, więc ostatnie dane SpeedTest nie pokazują w pełni jego potencjału.

Szybkość internetu w Plusie. Komentarz operatora

Napis na elewacji budynku z logo "Plus" i napisem "Poczta Polska" w słoneczny dzień.
Fot. Despotiphotos/Robson90

Jak widać, szybkość internetu w Plusie nie daje powodów do narzekania, jednak pozycja operatora w rankingach spadła. Redakcja Android.com.pl zapytała telekom o dalsze plany związane z rozwojem sieci mobilnej.

Już teraz w zasięgu 5G Plusa jest ponad 20 milionów osób w prawie 1000 miejscowości we wszystkich województwach, a ponad 5 milionów mieszkańców Polski w 250 miejscowościach objętych jest zasięgiem 5G Ultra, czyli internetu mobilnego o szybkości światłowodu, bowiem oferuje on transmisję danych z prędkością do 1 Gb/s.

Dzięki częstotliwości 3,6 GHz będziemy dalej rozwijać 5G Plusa i możliwa prędkość, jaką przewidujemy wówczas to około 2 Gb/s. Agregacja nowego pasma 3,6 GHz z już użytkowanymi pozwoli zaoferować klientom usługę o jeszcze lepszych parametrach szybkości oraz zwiększyć pojemności sieci, dzięki czemu więcej klientów będzie mogło korzystać z niej w komfortowy sposób. O szczegółach włączania kolejnych częstotliwości będziemy informowali na bieżąco.

Arkadiusz Majewski, Starszy Specjalista ds. Promocji i Public Relations w Polkomtel dla Android.com.pl

Czekamy zatem na efekty, licząc, że internet na kartę oraz internet mobilny w abonamencie będzie działał w przyszłości coraz lepiej.

Źródło: SpeedTest, opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: WrS.tm.pl / Wikimedia Commons

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw