Aplikacje randkowe takie jak Tinder są bardzo popularne
LINKI AFILIACYJNE

Aplikacje randkowe to szpiegowskie eldorado. Musicie mocno uważać

3 minuty czytania
Komentarze

Aplikacje randkowe na walentynki to niezły pomysł, szczególnie kiedy szukamy randki na ostatnią chwilę. Eksperci jednak ostrzegają — tego typu programy najbardziej naruszają prywatność użytkowników smartfonów, a ok. 25% uprawnień jest po prostu niepotrzebnych.

Osoba trzyma smartfon z ekranem logowania Tinder, programu idealnego na Walentynki z aplikacją randkową wyświetlającym opcje logowania przez Google i numer telefonu na tle rozmytych świateł.
Fot. Mika Baumeister / Unsplash

Walentynki z aplikacją randkową — wszędzie niepotrzebne uprawnienia

Z badań przeprowadzonych przez Nord VPN wynika, że najlepsze aplikacje randkowe proszą średnio o 23 uprawnienia na naszych smartfonach z Androidem lub iOS. To oczywiście oznacza, że ok. 6 z nich jest zbędnych do poprawnego działania aplikacji, a dodatkowe zezwolenia są wyłącznie korzyścią dla korporacji, z której usług postanowiliśmy właśnie skorzystać.

Aplikacje randkowe należą do najchętniej żądających dostępu do niepotrzebnych funkcji urządzenia. Zebrane dane mogą zostać wykorzystane wbrew interesom użytkownika i prowadzić do problemów związanych z prywatnością, które są znacznie poważniejsze niż  ukierunkowane reklamy.

Przed kliknięciem „Akceptuj” użytkownicy powinni zastanowić się, czy aplikacja rzeczywiście potrzebuje dostępu do określonych danych, nawet jeśli jest dobrze znana i ma przyzwoitą reputację

Adrianus Warmenhoven, doradca ds. cyberbezpieczeństwa w NordVPN

Walentynki z aplikacją randkową są więc średnim pomysłem, jeśli zależy nam na cyberbezpieczeństwie. Spośród 23 wspomnianych wyżej uprawnień, 11 średnio dotyczy specjalnych i biometrycznych przywilejów w smartfonach. Programy do randkowania są przebijane w tym aspekcie tylko przez apki lifestyle’owe oraz media społecznościowe.

Jak odpowiedzialnie spędzić Walentynki z aplikacją randkową?

Jedna z reklam Tinder, najpopularniejszej aplikacji randkowej na świecie

Eksperci z Nord VPN wypunktowali kilka prostych porad, dzięki którym Walentynki z aplikacją randkową będą przyjemniejsze, przynajmniej w kontekście cyberbezpieczeństwa.

  • pobierajcie programy z oficjalnych sklepów (Google Play, App Store);
  • zwróć uwagę na politykę prywatności aplikacji przed zaakceptowaniem jej warunków;
  • zdecyduj, jakich uprawnień chcesz udzielić aplikacji (nie wszystkie są obowiązkowe);
  • unikaj logowania przez media społecznościowe, bo i dlaczego Tinder ma z Facebookiem wymieniać się danymi o Tobie;
  • nie zezwalaj aplikacji na korzystanie z twojej lokalizacji;
  • jeżeli nie korzystasz z aplikacji randkowej, usuń ją — dlaczego dalej ma zbierać o tobie informacje.

Aplikacje randkowe — zdaniem autora

Dziewczyna leżąca na łóżku, przegląda aplikacje randkowe na smartfonie
Fot. 99mimimi / Pixabay

Pamiętajcie, że wbrew temu co przeczytacie na różnych platformach społecznościowych, znalezienie miłości w aplikacjach randkowych jest jak najbardziej możliwe. Czasami będzie to wymagać od Was sporej dozy wytrwałości, a czasem wystarczy odrobina spontaniczności.

Skutecznej recepty na miłość nie ma, bo i każdy człowiek jest inny. Zrozumienie wzajemnych potrzeb, ich szczera komunikacja oraz dobre intencje wobec drugiej osoby to jednak podstawy, na których daleko zajedziemy, niezależnie od płci. Sam jestem jednak dowodem na to, że jak najbardziej się da — swoją życiową partnerkę poznałem właśnie na Tinderze i jesteśmy już razem prawie trzy lata — dlatego zawsze będę polecać korzystanie z aplikacji randkowych. Tylko nie skupiajcie na nich całej swojej energii życiowej, niech będą one raczej tłem dla Waszego codziennego życia.

Zdjęcie otwierające: René Ranisch / Unsplash

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw