Trzy laptopy z kolorowymi abstrakcyjnymi tapetami ustawione jeden za drugim na białym blacie.
LINKI AFILIACYJNE

Windows 11 prawie jak Linux. Microsoft postanowił przenieść do systemu jedną z funkcjonalności

2 minuty czytania
Komentarze

System operacyjny Windows 11 nie jest idealny, ale Microsoft powoli uzupełnia oprogramowanie o nowe, przydatne nowości. Idealnym przykładem jest Quick Share do szybkiego udostępniania plików. Najnowsza aktualizacja wprowadza funkcjonalność, która do tej pory była ściśle związana z systemami Unix i Linux. Co to sudo i do czego służy?

Polecenie „sudo” trafia do systemu Microsoftu

Zrzut ekranu interfejsu wiersza poleceń z wpisaną komendą "sudo netstat -ab" oraz dodatkowymi notyfikacjami i paskiem tytułu "pwsh in source".
Fot. Microsoft / materiały prasowe

Sudo (superuser do) jest poleceniem, które pozwala na uruchamianie programów z uprawnieniami administratora. W uproszczeniu sudo można nazwać konsolą z podwyższonym poziomem uprawnień. Narzędzie zapewnia elastyczność w zarządzaniu całym systemem. Sudo będzie przydatne przy instalacji oprogramowania, zmianie ustawień systemowych czy modyfikacji plików konfiguracyjnych, do których dostęp jest ograniczony. Funkcja kierowana jest głównie dla programistów i administratorów, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawdzić jej możliwości we własnym zakresie.

Jak włączyć sudo w Windows 11?

Interfejs ustawień "Dla programistów" z opcjami takimi jak File Explorer, Remote Desktop, Terminal oraz włączoną opcją "Enable sudo".
Sudo można włączyć w ustawieniach systemu
Fot. Microsoft / materiały prasowe

Sudo trafiło do systemu Microsoft w preview build oznaczonym jako 26052. Wersję Windowsa można sprawdzić w zakładce system w ustawieniach. Aktywacja nowej funkcji jest bardzo łatwa. Także w zakładce system należy znaleźć skrót „dla deweloperów”. Tam należy aktywować tryb dewelopera, a następnie znaleźć suwak do włączenia sudo. Aplikacji poprosi o potwierdzenie podniesienia poziomu uprawnień, po czym będzie gotowa do działania. Do aktywacji nowej funkcji wystarczy laptop do 2000 złotych, wyposażony w system operacyjny Microsoftu. Cenę Windowsa 11 sprawdzisz u naszego partnera.

Źródło: TheHackernew, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Microsoft / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw