Mężczyzna w czapce siedzi przed komputerem w zaciemnionym pokoju, oświetlenie podkreśla dym unoszący się wokół niego.
LINKI AFILIACYJNE

Czy antywirus jest potrzebny w 2024 roku? Odpowiedź dla wielu może być zaskoczeniem

2 minuty czytania
Komentarze

Wiele osób po zakupie komputera może się zastanawiać, czy antywirus jest potrzebny. Na rynku jest duży wybór tego rodzaju oprogramowania, a stojące za nim firmy przekonują o skuteczności swoich rozwiązań. Przyjrzyjmy się zatem temu, czy warto kupować program antywirusowy, a jeśli tak, to jaki.

Czy antywirus jest potrzebny?

Pytanie o konieczność korzystania z antywirusa warto rozbić na dwa wątki. Pierwszy dotyczy zasadności i potrzeby posiadania tego typu programu na swoim komputerze. W drugim chodzi o samodzielne pobieranie lub kupowanie antywirusa.

czy antywirus jest potrzebny Makro zdjęcie kursora w formie dłoni klikającej na napis "Security" wyświetlany na ekranie monitora.
Fot. Pixabay / Pexels

Jeśli chodzi o posiadanie antywirusa na komputerze, to tak, powinniśmy mieć tego typu oprogramowanie na swoim urządzeniu. Niemal każdy użytkownik komputera korzysta na nim z internetu oraz podłącza do sprzętu różne nośniki danych. Nie możemy mieć pewności, czy w którymś momencie nie będziemy narażeni na niebezpieczeństwo. Szczególnie w sieci, gdzie jedno kliknięcie np. podejrzanej reklamy może przekierować nas do groźnej witryny, a zawartość pobieranych plików nie zawsze odpowiada ich opisom.

Skoro tak jest, to musimy koniecznie sami pobrać lub kupić program antywirusowy, prawda? Otóż niezupełnie. W najnowszych wersjach systemu Windows jako użytkownicy otrzymujemy w pakiecie rozwiązanie określane jako Windows Defender lub Microsoft Defender. Zajmuje ono wysokie miejsca w rankingach oprogramowania antywirusowego.

Czy antywirus jest potrzebny? Tak, zdecydowanie powinniśmy mieć tego typu oprogramowanie. Czy musimy sami pobierać lub kupować program antywirusowy? Tak, jeśli posiadamy starszą wersję Windowsa (choć dla bezpieczeństwa warto możliwie szybko i tak przejść na nowszą) lub gdy zależy nam na funkcjach charakterystycznych dla danego programu (chodzi np. o wbudowany VPN, niszczarkę plików, ochronę bankowości online). Posiadaczom nowszych wersji Windowsa niepotrzebującym specyficznych funkcji często wystarczy wbudowane rozwiązanie Microsoftu.

Ranking antywirusów

Jeśli zastanawiacie się, jakie są najlepsze antywirusy na Windowsa, warto zajrzeć do zestawienia AV-TEST. Firma przyznaje punkty od 1 do 6 w trzech kategoriach: Zabezpieczenia, Wydajność oraz Użyteczność.

Lista najlepszych antywirusów wg. AV-TEST prezentuje się następująco:

  • AvastFree Antivirus 23.9 & 23.11
  • AVG Internet Security 23.10 & 23.11
  • Avira Internet Security for Windows 1.1
  • Bitdefender Internet Security 27.0
  • F-Secure Total 19
  • Kaspersky Standard 21.15
  • McAfee Total Protection 1.12
  • Microsoft Defender Antivirus (Consumer) 4.18
  • Total AV 5.24

Jeśli ciekawi was, jak zacząć budować swoje cyberbezpieczeństwo, odsyłamy do podlinkowanego tekstu.

Zdjęcie otwierające: Mikhail Nilov / Pexels

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.