Kobieta w czerwonej koszulce siedzi przed laptopem z wyrazem zmartwienia na twarzy, trzymając głowę dłonią; na biurku obok niej niebieski kubek i białe słuchawki.

Fake newsy to plaga XXI wieku. Minister cyfryzacji poprowadził dla dzieci lekcję na ich temat

3 minuty czytania
Komentarze

W internecie da się znaleźć wiele przydatnych informacji, ale bez trudu można też natrafić na fake newsy. Takie komunikaty są szkodliwe społecznie, a w niektórych przypadkach stanowią nawet element oszustw, przez które można stracić pieniądze lub dostęp do kont w mediach społecznościowych. Ważna jest więc edukacja, a jedną z lekcji na temat fake newsów poprowadził 6 lutego minister cyfryzacji.

Fake newsy tematem lekcji z ministrem cyfryzacji

fake newsy - Kostki do gry scrabble układające się w słowa "FAKE NEWS" na drewnianym stole.
Fot. Joshua Miranda / Pexels

Fake newsy występują w sieci bardzo powszechnie i stanowią istotny problem. Sensacyjne, lecz zakłamujące rzeczywistość komunikaty (np. o drastycznych wypadkach, poborze do wojska lub podatkach od samochodów spalinowych) mogą wzbudzać obawy i wprowadzać zamieszanie w społeczeństwie. Do tego dochodzi problem oszustw, których elementem bywają fake newsy (np. artykuł o sensacyjnym zdarzeniu wraz z filmem, który rzekomo zostanie odblokowany po podaniu przez użytkownika wrażliwych danych).

6 lutego tego roku obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz ekspertka NASK Ewa Domańska poprowadzili lekcję dla czwartoklasistów. Tematem zajęć było odróżnianie prawdy od fałszu oraz faktów od opinii. Lekcja rozpoczęła się o godzinie 8:00 w Szkole Podstawowej nr 220 im. Stanisława Kopczyńskiego (Al. Jana Pawła II 26a) w Warszawie.

Przebieg wydarzenia był transmitowany na żywo na kanale NASK na YouTube. Zapis możecie zobaczyć powyżej.

Dzień Bezpiecznego Internetu

Ewa Domańska i Krzysztof Gawkowski chcą zachęcić nauczycieli, edukatorów pracujących z dziećmi i rodziców do korzystania z oferty projektów edukacyjnych, która jest dostępna na stronach Dnia Bezpiecznego Internetu.

Dostępne są webinary, lekcje online oraz materiały edukacyjne związane z bezpiecznym korzystaniem z internetu. Można sprawdzić też mapę inicjatyw związanych z Dniem Bezpiecznego Internetu, których zgłoszono już ponad 2500.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. […] Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. 

DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

saferinternet.pl

Choć Dzień Bezpiecznego Internetu przypada na 6 lutego, to inicjatywy związane z jego obchodami są zaplanowane aż do końca marca.

Źródło: NASK/informacja prasowa, saferinternet.pl. Zdjęcie otwierające: Andrea Piacquadio / Pexels

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw