Osoba podłącza kabel sieciowy do routera obok doniczki z zieloną rośliną na biurku.
LINKI AFILIACYJNE

Wiemy, ile wydają Polacy na internet stacjonarny i mobilny. Różnica w kosztach jest ogromna

2 minuty czytania
Komentarze

Wydatki na internet wśród Polaków to jeden z tematów, którym postanowił przyjrzeć się Urząd Komunikacji Elektronicznej. W raporcie Funkcjonowanie rynku telekomunikacyjnego poznaliśmy konkretne kwoty wydawane przez Polaków do opłacenia rachunków za internet stacjonarny oraz mobilny.

Wydatki na internet. Tyle płacą Polacy

Przeciętna wysokość rachunku za internet stacjonarny wynosi 67,40 zł, a za internet mobilny 46,30 zł. Dla zdecydowanej większości posiadaczy obu typów usług te kwoty są przystępne. Z dokładnymi danymi możecie zapoznać się na poniższych wykresach.

wydatki na internet wykresy
Fot. Raport UKE „Funkcjonowanie rynku telekomunikacyjnego”, zrzut ekranu

Znaczna część respondentów twierdzi jednak, że nie wie, jakie są ich wydatki na internet.

Co ciekawe, obserwujemy większą świadomość kosztów internetu stacjonarnego, niż mobilnego – wartości rachunku nie zna odpowiednio 25% osób korzystających z internetu stacjonarnego i niemal połowa (47%) osób korzystających z internetu mobilnego.

Raport „Funkcjonowanie rynku telekomunikacyjnego” Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Pamiętajcie, że najlepsze oferty operatorów znajdziecie w naszych rankingach internetu mobilnego oraz internetu na kartę.

Internet stacjonarny czy mobilny?

internet stacjonarny statystyki
Fot. Raport UKE „Funkcjonowanie rynku telekomunikacyjnego”, zrzut ekranu

Posiadacze internetu stacjonarnego argumentują swój wybór najczęściej tym, że taki internet jest dla nich wygodny (52%), stabilnością łącza (51%), wyższą prędkością niż ma internet mobilny (49%).

Połowa ankietowanych, którzy korzystają z internetu stacjonarnego, wyklucza rezygnację z tego typu usługi. Pozostali najczęściej wskazują, że do takiej decyzji skłoniłby ich lepszy zasięg internetu mobilnego (22%), podwyżka kosztów internetu stacjonarnego (21%), pogorszenie jakości łącza (20%) oraz korzystniejsza oferta internetu mobilnego.

internet mobilny statystyki
Fot. Raport UKE „Funkcjonowanie rynku telekomunikacyjnego”, zrzut ekranu

Respondenci z internetem mobilnym twierdzą, że zdecydowali się na taki typ usługi, bo jest on dla nich wygodny (57%), mogą korzystać z internetu poza miejscem zamieszkania (51%) oraz otrzymali taki internet w pakiecie z innymi usługami (21%).

51% ankietowanych posiadaczy internetu mobilnego wyklucza rezygnację z takiej usługi. Pozostali dopuszczają zmianę na internet stacjonarny, gdyby pogorszył się zasięg sieci mobilnej (23%), wzrosły ceny internetu mobilnego (23%), oferta internetu stacjonarnego byłaby korzystniejsza lub jakość łącza stacjonarnego byłaby lepsza (po 16%).

Raport Funkcjonowanie rynku telekomunikacyjnego został wydany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Agencja Badawcza PBS przeprowadziła ogólnopolskie badanie w listopadzie 2023 roku na reprezentatywnej próbie Polaków (1802 wywiady). Badanie było realizowane techniką CAPI – bezpośrednich wywiadów wspomaganych komputerowo.

Źródło: Raport „Funkcjonowanie rynku telekomunikacyjnego”. Zdjęcie otwierające: IgorVetushko / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw