Karta graficzna Gigabyte z trzema wentylatorami na ciemnym tle.
LOKOWANIE PRODUKTU: GIGABYTE

Gigabyte RTX 4080 i DLSS 3.5 to idealne połączenie. Postaw na rozgrywkę najnowszej generacji

4 minuty czytania
Komentarze

NVIDIA w najnowszych kartach graficznych stawia na coraz lepszą wydajność. Producent nie zapomina jednak o najnowszych technologiach. Gigabyte układem RTX 4080 w wersji Gaming OC pokazuje, że seria 40 i DLSS 3.5 (Deep Learning Super Sampling) to perfekcyjne połączenie nie tylko dla graczy.

Gigabyte GeForce RTX 4080 Gaming OC — świetny wybór dla wymagających

Karta graficzna marki Gigabyte z serii GeForce umieszczona pionowo na czarnym podium, otoczona ciemnym tłem.
Fot. Gigabyte / materiały prasowe

Model RTX 4080 Gaming OC wyróżnia się atrakcyjnym wyglądem i efektownym podświetleniem. Użytkownik może nim sterować z poziomu dopracowanej aplikacji Gigabyte RGB Fusion. Kupujący nie muszą martwić się o wydajność chłodzenia. Producent w konstrukcji zastosował trzy 110 milimetrowe wentylatory, 11 ciepłowodów z miedzi i komorę parową. Takie rozwiązanie gwarantuje świetną kulturę pracy i bezkompromisową wydajność w grach.

Karta ta wyposażona jest w 9728 rdzeni CUDA, a taktowanie rdzenia to nawet 2535 MHz (w trybie boost). 16 GB pamięci GDDR6X sprawia, że karta jest idealna do grania w rozdzielczości 4K oraz do zaawansowanych zastosowań twórczych. Komputer wyposażony w RTX 4080 bez problemu radzi sobie z obsługą programów Adobe Photoshop i Premiere Pro. Użytkownik nie musi się martwić o zapas mocy. 4080 Gaming OC radzi sobie z każdym tytułem nawet w wysokiej rozdzielczości  3840 x 2160 znanej jako Ultra HD.

DLSS 3.5 zmienia zasady gry

Jeśli zastanawiasz się nad wymianą karty graficznej, zdecydowanie najlepszym argumentem jest technologia DLSS, która w wersji 3.5 jest w pełni obsługiwana przez Gigabyte GeForce RTX 4080 Gaming OC. Korzysta ona z uczenia maszynowego do skalowania obrazu, zapewniając znacznie wyższą wydajność bez kompromisów dla jakości grafiki. Najnowsza generacja 3.5 oferuje rekonstrukcję promieni. Przekłada się to na lepszą jakość obrazu, ale też wyższą płynność rozgrywki. Poniżej zamieszczam wideo, w którym NVIDIA porównuje działanie DLSS 3.5 z klasyczną rasteryzacją.

Porównanie DLSS 3.5 z klasyczną rasteryzacją w grze Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

W skład DLSS 3.5 wchodzi też generowanie klatek. Funkcja debiutowała z trzecią generacją technologii i jest dostępna wyłącznie dla kart graficznych RTX z serii 40. Generowanie klatek przynosi największy skok w liczbie klatek na sekundę, a rezultaty w praktyce są świetnie. Dzięki nowoczesnym rdzeniom RT i DLSS seria RTX 40 wygrywa każde porównanie kart graficznych przy włączonym śledzeniu promieni.

Lista gier z obsługą DLSS — każdy znajdzie coś dla siebie

Mężczyzna z tyłu, patrzący na neonowy napis "MR. DOOR" w mrocznej, miejskiej scenerii z drzewami i parkującymi autami w tle.
Kadr z gery Alan Wake 2. Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Liczba tytułów obsługujących DLSS w grudniu 2023 roku przekroczyła 500. Trzecia generacja technologii oferująca generowanie klatek dostępna jest w blisko 50 grach. Wśród najciekawszych można wymienić A Plague Tale: Requiem, Cyberpunk 2077 czy Hogwarts Legacy. Miłośnicy człowieka pająka powinni zagrać w Marvel’s Spider-Man Remastered, a fani lotnictwa mogą zainteresować się Microsoft Flight Simulator. Osobiście najlepiej bawiłem się chyba w grze Alan Wake 2 z DLSS 3.5. Mroczny klimat w połączeniu z rewelacyjną płynnością przełożyły się na świetne doświadczenie grania.

RTX serii 40. Generacja, która łączy osiągi i najnowsze technologie

Sercem kart RTX serii 40 jest architektura Ada Lovelace. Karty najnowszej generacji można nazwać przełomowymi. Układy względem poprzedniej generacji oferują dużo wyższą wydajność przy mniejszym apetycie na energię elektryczną. Karty oferują też nowe rdzenie Tensor czwartej generacji, które zapewniają do czterech razy lepszą wydajność przy użyciu DLSS 3 w porównaniu z tradycyjnym renderowaniem. Dodatkowo trzecia generacja rdzeni RT zapewnia do dwukrotnie wyższą wydajność w ray tracingu, co przekłada się na bardziej realistyczną grafikę w grach.

Zrzut ekranu programu do edycji grafiki pokazujący proces tworzenia cyfrowego obrazu klifów nad brzegiem morza na podstawie zdjęcia. Po lewej stronie niekompletny, kolorowy szkic, po prawej zaawansowany etap z detalicznym zdjęciem krajobrazu.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Warto też wspomnieć, że użytkownicy kart graficznych RTX mają dostęp do innych przydatnych funkcji i narzędzi. NVIDIA Broadcast jest programem, który za pomocą sztucznej inteligencji skutecznie odcina użytkownika od tła podczas korzystania z kamery. Umożliwia to naturalnie wyglądające rozmazanie otoczenia, a nawet jego podmianę na dowolny obraz z galerii. Efektowne rezultaty daje NVIDIA Canvas, czyli program, który zamienia pociągnięcia wirtualnego pędzla w realistyczne krajobrazu. Osobiście najchętniej korzystam jednak z VSR (Video Super Resolution). Funkcja ukryta w panelu sterowania wykorzystuje kartę graficzną do inteligentnego zwiększenia szczegółowości obrazu. Już niedługo ma również pojawić się funkcja Chat with RTX, która pozwoli uruchomić prywatny chat GPT na twoim komputerze.

Źródło: Gigabyte, NVIDIA, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Gigabyte / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Lokowanie produktu: Gigabyte