Moduł pamięci komputerowej z logotypem Micron, unosi się na ciemnym tle z fioletowym oświetleniem.
LINKI AFILIACYJNE

Największy przełom w pamięci RAM od 25 lat. Na LPCAMM2 zdecydowanie warto czekać

2 minuty czytania
Komentarze

Pamięć RAM jest kluczowym komponentem komputerów. W ciągu ostatnich lat podzespoły ewoluują, a pamięć operacyjna jest nieznacznie poprawiana. Najnowsze rozwiązanie firmy Micron ma przynieść rewolucję. Czym wyróżnia się technologia LPCAMM2?

RAM LPCAMM2 nowej generacji

Moduł pamięci RAM marki Micron z oznaczeniem LPCAMM2 na ciemnym tle.
Fot. Micron / materiały prasowe

Na rynku komputerów w ciągu ostatnich lat można było obserwować zmianę z DDR4 na DDR5. W kontekście wydajności przeskok generacji nie przyniósł spektakularnego skoku wydajności. Technologia DDR5 cały czas się rozwija, a różnica na korzyść nowej generacji powoli się powiększa, natomiast użytkownicy DDR4 w zależności od tytułu tracą maksymalnie kilkanaście procent klatek. Stagnację ma przerwać najnowsza technologia firmy Micron.

LPCAMM2 to nowy standard modułów pamięci operacyjnej kierowany do laptopów i innych urządzeń mobilnych jak konsole przenośne. Najnowszy standard wykorzystuje pamięć LPDDR5X, oferując znaczące korzyści w porównaniu do tradycyjnej pamięci SODIMM. Liczby zaprezentowane przez amerykańskiego producenta robią wrażenie. Moduły LPCAMM2 są o 64% mniejsze, zużywają o 61% mniej energii i są o 71% szybsze w podstawowych zadaniach obliczeniowych. Kluczową zaletą LPCAMM2 ma być ich modularność. Otwiera to możliwość samodzielnej wymiany pamięci. Montaż za pomocą kilku śrubek deklasuje popularne dzisiaj lutowane moduły.

Na rewolucyjne rozwiązanie trzeba jeszcze poczekać

Wnętrze otwartej obudowy komputera z widocznymi slotami na pamięć RAM, kablami i częścią wentylatora chłodzącego.
Fot. Krzysztof Wilamowski/Android.com.pl

Największą przeszkodą w stosowaniu nowego typu pamięci jest czas na opracowanie nowych płyt głównych. Ponadto nie każdy producent będzie chętny na wykorzystanie LPCAMM2. Giganci pokroju Apple chętnie podłączają RAM na stałe z procesorem, co przyspiesza dostęp do pamięci operacyjnej. Komputery z nowym typem pamięci z pewnością nie będą tanie. Na zastosowanie LPCAMM2 w kategorii laptop gamingowy do 3000 i laptop gamingowy do 4000 złotych trzeba jeszcze poczekać.

Rozwój technologii pamięci, takich jak LPCAMM2, wspiera ewolucję komputerów osobistych, szczególnie w erze sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Procesory z jednostkami NPU (Neural Processing Unit), takie jak Intel Core Ultra, mogą znacząco zyskać na wydajności. Połączenie LPCAMM2 z procesorem neuralnym może przełożyć się na jeszcze dłuższy czas działania na jednym ładowaniu. Jeśli zastanawiasz się nad zmianą RAMu, koniecznie sprawdź ofertę naszego partnera.

Źródło: Micron. Zdjęcie otwierające: Micron / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw