Widok z lotu ptaka na zimowe miasteczko Trzebiatów z kościołem o wysokim, strzelistym dachu, domami z kolorowymi fasadami i drogami pokrytymi częściowo śniegiem.

Mamy pierwsze światłowodowe miasto w Polsce. Mieszkańcy mogą podziękować Orange

3 minuty czytania
Komentarze

Warszawa, Kraków, a może Gdańsk? Nie, ponieważ Orange pokryło całkowicie światłowodem Trzebiatów. 10-tysięczne, turystyczne miasteczko, położone w województwie zachodnio-pomorskim i oddalone od Morza Bałtyckiego o 8 kilometrów, może jako pierwsze w Polsce pochwalić się niemalże pełnym dostępem do internetu światłowodowego. Choć zostało to osiągnięte z gigantyczną pomocą polskiego oddziału Orange, wyczyn ten jest równie niesamowity, co potrzebny wszystkim mieszkańcom miejscowości.

Jak Orange zwiększał zasięg internetu światłowodowego w Trzebiatowie?

Szafa telekomunikacyjna Orange z kablami światłowodowymi i zielonymi konektorami w rozdzielczej, Trzebiatów.
Fot. Orange Polska / materiały prasowe

Ta opowieść zaczyna się na początku 2023 r., kiedy to z korzystnych względów biznesowych, pomarańczowy operator postanowił dokończyć dzieła w mieście Trzebiatów i spróbować objąć 100% mieszkańców zasięgiem internetu światłowodowego. Nie był to wyjątkowo trudny cel, gdyż, jak zaznaczał w styczniu 2023 r. Wojtek Jabczyński (rzecznik prasowy firmy w Polsce), do chwili rozpoczęcia projektu, miasto miało pokrycie na poziomie ok. 70%.

Niewielu zdaje sobie sprawę, że aż 75 proc. czasu potrzebnego na realizację inwestycji zajmuje uzyskanie wszystkich, potrzebnych zgód. Wsparcie władz miasta w tym kontekście jest nieocenione. W przypadku Trzebiatowa – i wielu innych miast – nasze inwestycje światłowodowe przekładają się na lepszy komfort życia mieszkańców, łatwiejsze prowadzenie biznesu i oszczędności w budżecie miasta.

Wojtek Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska

Jak sytuacja wygląda rok później? Orange Polska dumnie donosi, że inwestycja została zakończona i miasto jest teraz w pełni pokryte zasięgiem internetu światłowodowego FTTH.

Jak poprawa zasięgu FTTH wpłynęła na sprzedaż usług w Trzebiatowie?

Omawiane powyżej przedsięwzięcie to spory sukces również dla Orange, ponieważ ok. 1200 klientów indywidualnych i firm może korzystać teraz z możliwie najszybszego internetu. Przedstawicielstwo korporacji w Trzebiatowie przyznaje, że udało się sprzedać 500 nowych pakietów usług światłowodowych. Jak na miasto z 10 tys. ludności oraz fakt istnienia ofert konkurencyjnych, to całkiem niezły wynik.

Korzystanie z internetu światłowodowego oraz inwestycję chwali również wiceburmistrz miasta, Grzegorz Olejniczak.

Wszystkie nasze jednostki, wszystkie nasze spółki są połączone w wewnętrzną sieć internetową. To nam pozwala na lepsze zarządzanie gminą. Mieszkańcy bez wychodzenia z domu mogą zdobyć różne usługi, czyli np. zaświadczenia, niektóre wypisy z Urzędu Stanu Cywilnego.

Grzegorz Olejniczak, wiceburmistrz Trzebiatowa

Pozostaje więc czekać na kolejne miejscowości, które będą mogły pochwalić się podobnym osiągnięciem, co zachodnio-pomorskie miasteczko.

Zdjęcie otwierające: Orange Polska / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.