Osoba trzymająca smartfon z otwartą aplikacją do lokalizacji przedmiotów oraz klucze z przyczepionym lokalizatorem Bluetooth w drugiej ręce.

Nowa wersja „Znajdź moje urządzenie” od Google. Premiera już blisko

2 minuty czytania
Komentarze

Google zapowiadało na początku 2023 r. zmiany w funkcji Znajdź mój telefon (znanej też jako Znajdź moje urządzenie). Pomysłem było ułatwienie odnajdowania trackerów kompatybilnych z systemem Android (co za tym idzie, przyczepionych do nich przedmiotów lub noszących je osób). Co istotne, funkcja pozwoli też wykrywać niepożądane trackery, mogące nas śledzić bez naszej wiedzy.

Każdy smartfon z systemem Google pomoże w wykryciu lokalizatorów

Dwa urządzenia lokalizujące Chipolo leżące na kamieniu porośniętym mchem, w tle opadłe liście, kompatybilne z systemem Google.
Fot. Adam Kulej / android.com.pl

Ogromnym problemem lokalizatorów Apple AirTag jest to, że poza miastami, ich działanie jest utrudnione. Dzieje się tak, gdyż w tych obszarach, bardzo często nie ma wystarczającej liczby urządzeń Apple, która mogłaby utworzyć sieć o mocnym sygnale i wykryć zagubiony AirTag. Jeżeli jednak dodalibyśmy do tego wszystkie sprzęty z systemem Android, jakość tej sieci uległaby gigantycznej poprawie.

Dlatego też utworzona przez Google sieć będzie efektywniejsza, bo i smartfonów na systemie Android, kompatybilnych z opisywaną technologią, jest o wiele więcej. Mało tego, w wakacje 2023 r., firma z Moutain View wprowadziła w swoim systemie operacyjnym detekcję niechcianych lokalizatorów. Dzięki temu zawsze otrzymamy informację, gdy ktoś zacznie nas śledzić bez naszej wiedzy. Jest to niezwykle istotne dla codziennego bezpieczeństwa ludzi i dlatego ta konkretna funkcja jest wspólnym dziełem Google i Apple.

Kiedy posiadacze smartfonów z Android oraz iOS skorzystają z nowej funkcji?

Zrzut ekranu strony Datatracker IETF zatytułowany "Wykrywanie Niechcianych Lokalizatorów", przedstawiający informacje o dokumencie, w tym autorów, datę ostatniej aktualizacji, formaty pliku i linki do repozytorium GitHub oraz listy mailingowej. Funkcja powstaje łąćzonym wysiłkiem Google i Apple
Fot. IETF DataTracker

To co powyżej widzicie, jest dowodem na to, że Google oraz Apple opublikowały wspólnie pierwszą wersję mechanizmu wykrywania niechcianych trackerów. Początkowo firma z Mountain View planowała start usługi wyłącznie na Android. Nie chcąc pozbawiać właścicieli iPhone’ów bezpieczeństwa, premierę przesunięto na czas bliżej nieokreślony, dopóki zabezpieczenia dla iOS nie byłyby gotowe.

Oczywiście, nie jest to jeszcze ostateczna wersja funkcji. Zwykli użytkownicy smartfonów nie mogą z niej jeszcze korzystać. Aczkolwiek, jesteśmy coraz bliżej, bo ostatnie zapewnienia Google jasno wskazywały na koniec 2023 r. Czasu na realizację postanowienia jest coraz mniej, ale jeśli mamy otrzymać dopracowaną funkcję, to myślę, iż cierpliwości wystarczy nam nawet do lutego 2024 r., prawda?

zdjęcie otwierające: Apple

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw