Logo przeglądarki Google Chrome na rozmytym tle z elementami multimedialnymi.
LINKI AFILIACYJNE

Google Chrome wprowadza znaczące zmiany w wersji 120. Będziecie mieli więcej kontroli

2 minuty czytania
Komentarze

Wraz z upublicznieniem wersji 120, Firma z Mountain View znacząco odmienia kosmetykę swojej przeglądarki internetowej, czyli Google Chrome. Mając to na uwadze, sprawdzamy najważniejsze zmiany, jakie pojawiły się w komputerowej i smartfonowej wersji najpopularniejszej przeglądarki internetowej na świecie.

Google Chrome poprawia pasek dostosowywania i kontrolowania przeglądarki

Menu przeglądarki internetowej Google Chrome z opcjami takimi jak nowa karta, incognito, historia, zakładki i ustawienia, na tle ciemnym.
Fot. Szymon Baliński / android.com.pl

Jeżeli otworzycie Google Chrome w wersji 120, powyższe będzie niewątpliwie najbardziej widoczną zmianą. Odświeżony pasek kontrolowania i dostosowania Google jest teraz czytelniejszy. Nie mam pojęcia, czy to zasługa strzałek prowadzących do dalszych opcji w danej kategorii, czy też estetycznie poszarzałych napisów. Niemniej jednak, efekt końcowy bardzo mi przypadł do gustu.

Co ważne, ulepszona przeglądarka ułatwia też, przynajmniej na komputerach, dostęp do niedawno zamkniętych kart. Wystarczy, że klikniecie strzałkę w dół, znajdującą się w lewym górnym rogu, obok pierwszej otwartej karty.

Zrzut ekranu z zakładkami przeglądarki Google Chrome przedstawiający otwarte i niedawno zamknięte karty, z widocznymi nazwami stron internetowych oraz ikonkami serwisów.
Fot. Szymon Baliński / android.com.pl

Istotną zmianą jest również nowa ikonka ustawień witryny, która zastąpiła starą kłódkę. Dostęp do tego panelu uzyskujemy przez kliknięcie dwóch równoległych paseczków, znajdujących się obok przycisku odświeżania oraz paska adresu.

Zrzut ekranu menu bezpieczeństwa przeglądarki z zaznaczoną opcją "Połączenie jest bezpieczne" i dostępnymi opcjami "Pliki cookie i dane witryn" oraz "Ustawienia witryn" na stronie internetowej android.com.pl.
Fot. Szymon Baliński / android.com.pl

Google Chrome stawia też na personalizację własnej przeglądarki

Menu personalizacji przeglądarki Google Chrome z otwartymi ustawieniami wyglądu, umożliwiającymi zmianę motywu, kolorów, a także ustawień jasnego, ciemnego lub kolory urządzenia.
Fot. Szymon Baliński / android.com.pl

Kluczową zmianą w Google Chrome jest również pełna personalizacja przeglądarki. Możemy dostosować tryb (jasny, ciemny, zgodny z naszym urządzeniem) oraz motyw składający się z trzech kolorów. Analogicznie do trybu, tu również możemy skorzystać z barw zaimplementowanych w systemie Windows.

Co ważne, użytkownik może dotrzeć do tych ustawień na ekranie powitalnym przeglądarki, klikając opcję Dostosuj Chrome. Warto zaznaczyć, że dostosowaniu ulegają też skróty. Mamy dwie opcje do wyboru, albo użytkownik ustawia je samodzielnie, albo pojawiają się tam najczęściej odwiedzane adresy.

Na koniec przypominamy także, jak wylogować się z konta Google oraz jak wyłączyć asystenta Google na urządzeniach mobilnych z Android i iOS oraz komputerze.

zdjęcie otwierające: Wikipedia / mat. własne

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.