Zdjęcie fasady nowoczesnego biurowca z dużym logo Microsoft i wiatą z kolorowymi kwadratami Windows, z nachyloną kartką na pierwszym planie o treści dotyczącej synchronizacji kont IMAP.

Microsoft może czytać twoje maile i nic z tym nie zrobisz. Nowa wersja Outlooka wywołała burzę

3 minuty czytania
Komentarze

Microsoft wprowadził niedawno nową wersję programu Outlook do zarządzania pocztą e-mailową na komputery z systemem Windows. Oprócz zmiany designu i implementacji narzędzi AI, skrzynka jest dużo bardziej zsynchronizowana z chmurą, co rodzi pytania dotyczące prywatności.

Synchronizacja danych w chmurze

Zdjęcie ilustrujące interfejs użytkownika programu do zarządzania emailami i kalendarzem, z napisem "Connect. Organize. Get things done" w tle.
fot. Microsoft

Nowa wersja Outlooka, zaprojektowana, by zastąpić starsze aplikacje Windows Mail i klasyczny Outlook, wprowadza nowoczesny design oraz znacznie głębszą integrację z chmurą, łącząc maile i kalendarz w jednej aplikacji. Dostępne są także narzędzia zaprojektowane w połączeniu ze sztuczną inteligencją (jak asystowanie w pisaniu), które sprawiają, że praca jest bardziej efektywna.

Ale oprócz usprawnień kluczowych funkcji i modyfikacji wyglądu interfejsu, Microsoft chce inwigilować swoich użytkowników. Jak wynika z badań niemieckiego portalu heise.de, nowy Outlook jest znacznie bardziej zintegrowany z chmurą, co pozwala na zbieranie jeszcze większej ilości danych przez Microsoft.

Microsoft z dostępem do twojej skrzynki e-mailowej

Gdy użytkownik po raz pierwszy otwiera nowego klienta Outlook, jest proszony o zalogowanie się, podobnie jak w przypadku innych klientów pocztowych. Jednak po uwierzytelnieniu, otrzymujemy informację, że aby korzystać z nowej wersji Outlooka, Microsoft musi zsynchronizować nasze e-maile, wydarzenia i kontakty z chmurą Microsoftu. Nie ma opcji odmowy i kontynuowania korzystania z klienta bez tej synchronizacji.

Komunikat informuje, że konta nie-Microsoft są połącznone z chmurą Microsoftu, wspierając konta Gmail, Yahoo, iCloud i IMAP. Oznacza to, że kopie e-maili, kalendarza i kontaktów są synchronizowane między dostawcą poczty a centrum danych Microsoftu, co daje firmie pełny dostęp do wszystkich e-maili i pozwala na ich czytanie i analizowanie.

Okno dialogowe synchronizacji konta IMAP wyświetlające informacje o synchronizacji wiadomości e-mail z chmurą Microsoft Cloud w aplikacji Outlook, z przyciskami "Kontynuuj" i "Anuluj".
fot. heise.de

Profesor Ulrich Kelber, Federalny Komisarz ds. Ochrony Danych i Wolności Informacji w Niemczech (BfDI) wyraził zaniepokojenie działaniami Microsoftu w nowym Outlooku. Zapowiedział, że poprosi Irlandzką Komisję ds. Ochrony Danych (DPC) odpowiedzialną za firmy takie jak Microsoft, o raport podczas spotkania europejskich organów nadzoru zajmujących się podobnymi kwestiami.

Doniesienia o podejrzeniach gromadzenia danych przez MS za pośrednictwem programu Outlook są alarmujące. Zwrócimy się do irlandzkich inspektorów ochrony danych, którzy są za to prawnie odpowiedzialni, o przedstawienie sprawozdania na wtorkowym posiedzeniu europejskich organów nadzorczych ds. ochrony danych

prof. Ulrich Kelber na koncie BfDI na Mastodonie

Inne nowości w OneDribe

Nie tylko program pocztowy zmienił się w nowym pakiecie zaprezentowanym przez Microsoft. Kolejna wersja usługi Microsoft OneDrive została zaprojektowana tak, aby lepiej pasować do systemu operacyjnego Windows 11 i oferować szereg nowych funkcji.

Nowy ekran główny OneDrive został zmieniony, aby ułatwić dostęp do najważniejszych plików. Zawiera on teraz rekomendacje „dla Ciebie” wsparte przez sztuczną inteligencję, opcję tworzenia nowych plików bezpośrednio w usłudze, łatwy dostęp do: udostępnionych plików, ulubionych, plików filtrowanych według osób, które z nimi pracują, oraz spotkań. Dodatkowo nowy widok multimediów, który ma się pojawić latem 2024 roku, umożliwi uporządkowanie i wizualne przeglądanie treści multimedialnych.

Copilot, funkcja znana z Windows 11, zostanie zintegrowana z OneDrive. Umożliwi ona zadawanie pytań w obszarze wyszukiwania i wykorzystywanie komend, aby ułatwić zarządzanie plikami.

Microsoft podkreśla, że dodatkowo dostęp do plików w trybie offline i ich synchronizacja są kluczowymi elementami OneDrive. Użytkownicy będą mogli zaznaczyć pliki do zawsze dostępnego trybu offline na urządzeniu, co umożliwi pracę nad nimi nawet bez połączenia z internetem.

Źródło: heise.de