Nie masz wyboru, do systemu do e-Doręczeń trzeba dołączyć. Rząd przypomina o obowiązku

3 minuty czytania
Komentarze

System e-Doręczeń, czyli elektronicznej wersji listów poleconych, jest coraz bliższy wprowadzenia w życie. Jednak Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że żeby mieć możliwość skorzystania z systemu e-Doręczeń należy do niego dołączyć. Osoby, które chciałby z takiej możliwości korzystać, będą musiały same swoją skrzynkę aktywować. Ministerstwo przypomina jednak, że 10 grudnia mija już termin dla podmiotów publicznych wskazanych w ustawie.

System e-Doręczeń coraz bliżej wdrożenia

fot. Depositphotos/mikali

Powoli zbliża się termin, kiedy podmioty zobowiązane ustawą do tego, by dołączyć do systemu e-Doręczeń. Obowiązek tyczy głównie teraz samych urzędów, które mogą już też testować rozwiązanie, zanim zostanie wprowadzone w życie. To ma pomóc we wprowadzeniu rozwiązania, które następnie posłuży obywatelom do tego, by otrzymywać więcej wiadomość z odpowiednich urzędów, bez konieczności czekania na list polecony. Taką skrzynkę e-Doręczeń można już zakładać i jest ona darmowa. Potrzebny będzie jednak do tego Profil Zaufany lub też dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-Dowód), a odpowiednią instrukcję znajdziemy na stronie GOV. Widać jednak, że sam proces uruchamiania e-Doręczeń może nie iść tak szybko, jak wszyscy byśmy sobie tego życzyli.

Podmioty zobowiązane ustawą deklarują chęć dołączenia do systemu, jednak wciąż niewielki procent włączył się w proces wdrożenia, dlatego namawiam, aby nie odkładać tego na później i już teraz podjąć kroki w celu realizacji obowiązków wynikających z ustawy. (…) Zdajemy sobie sprawę, że jest to rewolucja. Przypomnę, że e-Doręczenia to nie tylko założenie skrzynki, ale też konieczność np. dostosowania wewnętrznych procedur związanych z przekazywaniem korespondencji w poszczególnych podmiotach.

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Ministerstwo przygotowywało już odpowiednie szkolenia dla osób, które mają w odpowiednich urzędach wprowadzić system e-Doręczeń. Po 10 grudnia ma rozpocząć się okres przejściowy, gdzie dalej będą obowiązywały dwa kanały komunikacji z administracją publiczną. Jednym będzie ePUAP, a drugim właśnie e-Doręczenia. W pierwszej kolejności do systemu e-Doręczeń dołączyć mają organy administracji rządowej, ZUS, KRUS czy NFZ. Jeżeli chodzi o podmioty niepubliczne to do 10 grudnia powinny tam dołączyć osoby wykonujące zawody zaufania publicznego, jak adwokaci, radcy prawni, doradcy podatkowi czy notariusze. Można to zrobić, wykonując następujące kroki.

  • Złożyć wniosek o adres do e-Doręczeń.
    • Wniosek należy podpisać elektronicznie (profilem zaufanym, e-dowodem lub podpisem kwalifikowanym).
    • Potwierdzenie złożenia wniosku zostanie wysłane na adres e-mail administratora podany we wniosku.
  • Aktywacja skrzynki do e-Doręczeń
    • Jeśli będziesz korzystać ze skrzynki online, wejdź na edoreczenia.gov.pl.
    • Jeśli będziesz korzystać z EZD, podłącz swój system (możesz to zrobić przez edoreczenia.gov.pl)
    • Skrzynkę do e-Doręczeń znajdziecie w dwóch miejscach: pod adresem mobywatel.gov.pl (w zakładce „Twoje skrzynki) i na edoreczenia.gov.pl.

Źródło: GOV

Jako redakcja Android.com.pl bierzemy udział w ogólnopolskim badaniu preferencji użytkowników smartfonów. I Twój głos oraz opinia będą dla nas niezwykle istotne. Jak wypełnisz poniższą ankietę, będziemy Ci wdzięczni!

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw