LOKOWANIE PRODUKTU: RTV EURO AGD

Po ilu latach warto wymienić telefon? Podpowiadamy, jak to wygląda w świecie Apple

4 minuty czytania
Komentarze

Są różne opinie co do tego, kiedy warto zmienić telefon — czy to z Androidem, czy z logo Apple. Oczywiście nie rozważamy tu przypadków kradzieży, zagubienia, awarii czy uszkodzeń, które fizycznie uniemożliwiają korzystanie z telefonu. Niemniej na pewno warto pokusić się o nowy model, gdy telefon działa, ale jest w jakimś stopniu uszkodzony, np. ma stłuczony ekran lub bateria nie trzyma tak długo, jak powinna. Kolejny przypadek to konkretne wymagania użytkownika, na przykład w kwestii wsparcia dla najnowszego softu lub poprawy działania określonych funkcji (np. wydajności czy jakości zdjęć).

Przyjęło się, że najczęściej wymiana następuje to po 2 latach użytkowania (na tyle też najczęściej podpisywane są umowy abonamentowe). Wtedy telefon zaczyna tracić wydajność, może mieć nieaktualne oprogramowanie i może nie być w stanie obsługiwać najnowszych aplikacji.

Żywotność, aktualizacje i odkup

recykling

Ogólnie rzecz biorąc, telefony z Androidem i iOS mają podobną żywotność. Jednak smartfony z systemem Google są zazwyczaj tańsze, więc ich wymiana może być mniej kosztowna. Pojawił się jednak trend, który zdecydowanie spodoba się osobom, które nie lubią zbyt często wymieniać swoich komórek. Otóż producenci stawiają na coraz dłuższe wsparcie systemowe oraz wieloletnie dostarczanie poprawek bezpieczeństwa (np. Google deklaruje 7 lat wsparcia dla serii Pixel 8), więc argument o nieaktualnym oprogramowaniu w wielu przypadkach może nie mieć racji bytu.

fot. Depositphotos/chetroni

Nie zapomnijmy też o innym aspekcie — co zrobić z dotychczasowym sprzętem? Jeśli można uzyskać za niego dobrą cenę, to warto go sprzedać i dołożyć do nowego egzemplarza. Na pewno więcej zyskacie z iPhonem, który świetnie trzyma cenę. Według raportu smartfony z Androidem tracą na wartości dwukrotnie szybciej niż smartfony z iOS w ciągu 1-2 lat od rynkowej premiery. W ciągu roku wartość nowego iPhone’a spada o 14,80%, natomiast flagowca z systemem Android — o 32,18%. W ciągu czterech lat iPhone straci 47,49% wartości, zaś smartfon z Androidem — aż 78,94% ceny. 

Jeśli chcecie zaoszczędzić, lepiej nie kupować nowego smartfona od razu po premierze (chyba że chcecie płacić „podatek od nowości”) i poczekać kilka tygodni na dobrą promocję.

Apple długo wspiera swoje telefony

Z długiego wsparcia i kompleksowych aktualizacji swoich urządzeń jest znany Apple. Dlatego jeśli szukacie odpowiedzi na pytanie, czy warto kupić iPhone, to odpowiedź brzmi tak. Ale jak często należy go wymieniać?

Źródło: Apple

Nowe iPhone’y pojawiają się każdego roku. I za każdą premierą są coraz droższe. Ale niekoniecznie przekłada się to na rewolucję w wyglądzie czy innowacyjność urządzenia. Zmiany oczywiście są, ale najczęściej nie na tyle poważne, aby rozsądną decyzją było zmienianie iPhone’a co rok. Jeśli więc w 2022 roku zainwestowaliście w iPhone’a, an przykład model iPhone 14 128GB Starlight, to mało racjonalne będzie zmienianie go na iPhone’a 15. Chyba że nie musicie zwracać uwagę na koszty (np. firma za to płaci) i zawsze chcecie mieć najnowszy sprzęt.

No to może opłaca się wymienić iPhone’a po 2-letnim okresie jego eksploatowania? Także niekoniecznie. Potencjalne zmiany nie zawsze są warte przesiadki i stary telefon może jakoś znacząco nie różnić się od najnowszego telefonu. Moim zdaniem 2-letni iPhone to wciąż szalenie wydajny telefon, przed którym jest jeszcze wiele lat wsparcia.

namedrop ios 17 nowości apple

Wydaje się, że najwięcej sensu ma wymiana smartfonu Apple na nowszy model po 3 latach. Wtedy naprawdę najbardziej odczujecie różnicę i docenicie pojawienie się nowych funkcji. Dlatego, jeśli wciąż korzystacie z serii iPhone 11 (np. iPhone 11 64GB Black) lub 12, powinniście rozejrzeć się w najnowszej ofercie. Te smartfony objęte są jeszcze wsparciem producenta (choć dla niektórych iOS 17 będzie ostatnią aktualizacją systemową). Zdecydowanie jednak za nowym telefonem powinni rozejrzeć się posiadacze starszych modeli, które zostały już wykluczone z aktualizacji.

Chociaż kolejny raz na nowej konferencji Apple nie zobaczyliśmy Siri po polsku, mamy pewne sposoby, aby korzystać z asystenta głosowego w rodzimym języku.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw