wyniki wyborów

Rząd uruchamia aplikację, która pomoże w pilnowaniu uczciwości wyborów

2 minuty czytania
Komentarze

Do sklepów Google Play i App Store trafiła aplikacja, którą w związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi przygotował rząd. Na razie pobrało ją bardzo niewiele osób, jednak pełną funkcjonalność zyska ona dopiero 15 października. Zobaczcie, czy powinniście zainstalować tę aplikację.

Aplikacja Mąż Zaufania uruchomiona przez rząd

W obwodowych komisjach wyborczych przebywają członkowie komisji, którzy wydają karty do głosowania i liczą głosy. Oprócz nich w niektórych komisjach pojawiają się także mężowie zaufania. To osoby, które obserwują i w razie potrzeby rejestrują działania członków komisji, czuwają nad prawidłowością przebiegu głosowania oraz mogą wnosić uwagi do protokołu sporządzanego przez komisję. W skrócie mężowie zaufania pilnują tego, czy komisja pracuje właściwie i czy głosowanie przebiega tak, jak powinno.

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło aplikację Mąż Zaufania, która ma ułatwić pracę osobom pełniącym tę rolę.

Mąż zaufania / zastępca męża zaufania po zainstalowaniu aplikacji na swoim telefonie, uwierzytelnieniu za pomocą login.gov.pl oraz po sprawdzeniu przez aplikację, że występuje w Bazie Mężów Zaufania, będzie mógł przesłać zarejestrowany w lokalu wyborczym materiał z przebiegu wyborów i/lub referendum do Ministra Cyfryzacji. Materiałem z przebiegu wyborów i/lub referendum mogą być np. zdjęcia, nagrania audio, nagrania wideo.

– czytamy w komunikacie resortu cyfryzacji.

Przesłane za pomocą aplikacji materiały w razie potrzeby będą mogły być przekazane organom prowadzących postępowania związane z przebiegiem wyborów, np. policji lub prokuraturze.

Z aplikacji mogą korzystać:

  • mężowie zaufania zarejestrowani w Bazie Mężów Zaufania przez pełnomocników wyborczych komitetów wyborczych,
  • mężowie zaufania oraz zastępcy mężów zaufania, zarejestrowani w Bazie Mężów Zaufania przez pełnomocników podmiotów prowadzących kampanię referendalną,
  • obserwatorzy wyborczy zgłoszeni przez uprawnione podmioty (nie muszą być zarejestrowani w Bazie Mężów Zaufania).

Innym narzędziem, dostępnym znacznie szerszej grupie osób, jest Centralny Rejestr Wyborców. Można z niego skorzystać w aplikacji mObywatel. O szczegółach przeczytasz w podlinkowanym tekście. Jeśli natomiast jeszcze zastanawiasz się, na kogo zagłosować, pomóc może ci Latarnik Wyborczy oraz inne internetowe testy.

Przypomnijmy: w Polsce wybory parlamentarne odbywają się co cztery lata, chyba że zostaną rozpisane wcześniejsze wybory. Parlament składa się z dwóch izb: Sejmu i Senatu. W Sejmie jest 460 miejsc, a w Senacie 100. Wyborcy głosują na listy kandydatów do Sejmu i indywidualnych kandydatów do Senatu. W wyborach do Sejmu obowiązuje próg wyborczy (standardowo 5%, dla koalicji 8%). 15 października oprócz wyborów odbędzie się referendum.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, zdjęcie główne: Despotiphotos/dimaberkut

Motyw