Radziecki PC

Odtworzono komputer z czasów ZSRR. Na takich sprzętach pracowano w Czarnobylu

2 minuty czytania
Komentarze

Słowacki kanał Chornobyl Family na YouTube odbudował radziecki PC, używany w Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. Zadanie to nie było łatwe, zwłaszcza jeśli chodzi o zdobycie odpowiedniego sprzętu i oprogramowania. W końcu do tego celu konieczne było zdobycie oryginalnych części, które nie trafiły do skażonej strefy. Nie pomagał również fakt, że powstało zaledwie 80 tysięcy takich maszyn. 

PC, ZSRR i strefa wykluczenia

Radziecki PC
Fot: YouTube/Chornobyl Family

Oczywiście odbudowa dowolnej innej konfiguracji PC z lat 80. nie jest aż tak karkołomnym zadaniem. Sęk w tym, że Związek Radziecki nie mógł swobodnie kupować elektroniki w USA z wielu powodów: od propagandowych, po różnego rodzaju sankcje. Dlatego też nie znajdziemy w nich standardowego, jak na tamte czasy układu Intel 8086. Zamiast tego wykorzystano jego radzieckiego klona, czyli ES-1845. Nie pomaga tutaj również fakt, że był to procesor stworzony na potrzeby wojska i KGB, co jeszcze bardziej utrudnia do niego dostęp. 

Warto również pamiętać, że w tamtych czasach płyty główne znacznie różniły się od współczesnych. O ile obecnie same w sobie są one komputerami pełnymi zaawansowanej elektroniki, tak kiedyś były to po prostu płytki drukowane pełne slotów na karty rozszerzeń, ścieżek i ewentualnych zworek – nic ponadto. Z tego też powodu wszystkie inne moduły, które dziś w płytach głównych są standardem, jak miejsce na  procesor, RAM, karta dźwiękowa, a nawet porty do komunikacji z peryferiami znajdowały się na osobnych kartach rozszerzeń. Radziecki PC ma aż siedem takich slotów, z czego 5 jest wykorzystywanych przez oryginalne części, a pozyskanie każdej z nich było ciężkim zadaniem. 

Radziecki PC i radziecki system

Oczywiście sam sprzęt to nie wszystko. Konieczne było także uzyskanie odpowiedniego oprogramowania. Bez tego nie ma mowy pełnoprawnej odbudowie tego komputera. To również był wielki problem, ponieważ o ile wojsko z czasem pozbywa się starego sprzętu, tak rzadko robi to z oprogramowaniem na zapisywalnych nośnikach. Warto także dodać, że sam system znajdował się na dyskietkach, a te z czasem ulegają degradacji, nawet jeśli znajdują się w idealnych warunkach. O jakim jednak systemie mowa? Otóż o radzieckim klonie DOS-a, czyli alphaDOS. 

Radziecki PC i radziecki monitor

Zastosowany monitor był rzecz jasna monochromatyczny, co było jednak standardem w tamtych czasach. Jednak zamiast dobrze znanego z zachodu zielonego koloru wyświetlał on obraz w przyjaznej i ciepłej żółtej barwie. Była to 12-calowa konstrukcja CRT Electronica MS-6105. Warto tutaj dodać, że karta graficzna w radzieckim PC była w stanie generować kolory w 16-bitowej skali, więc jest ona elementem mocno na wyrost względem samego monitora.

Źródło: YouTube, Fot: YouTube/Chornobyl Family

Motyw