gadżet
LINKI AFILIACYJNE

Gadżet, który zastąpił mi telewizor podczas przeprowadzki. Jest tak dobry, że zostanie ze mną na zawsze

4 minuty czytania
Komentarze

Na przełomie września i października podjąłem ważną decyzję o przeprowadzce z Gdańska do Krakowa. Wyjazd za miłością oznaczał jednak, że musiałem też pozbyć się swojego starego, 37-calowego telewizora marki LG. Waga 18 kilogramów oznaczała, że nie istniał żaden racjonalny sposób na transport tej bestii. Telewizor więc znalazł nowego właściciela w nieco ponad 24 godziny, a ja zostałem na kilka dni bez ekranu. Najgorsze, że właśnie wtedy wpadła nowa gra do recenzji na PlayStation 5. Na taką ewentualność byłem jednak na szczęście przygotowany.

Genki Shadowcast to kryzysowy gadżet, którego używam od lat

gadżet
fot. Szymon Baliński / android.com.pl

Genki Shadowcast to nic innego, jak niedroga przejściówka HDMI –> USB-C, kosztująca 39,99 dolarów (~175 złotych). Osobiście dostałem ten gadżet 2 lata temu za darmo, w ramach recenzji dla serwisu Pograne. Postanowiłem jednak napisać o nim ponownie, gdyż do dziś ta przelotka bardzo często przydaje mi się w krytycznych sytuacjach, takich jak niedawna przeprowadzka.

Powiedzmy jednak na początek, jak właściwie ten gadżet działa. Końcówkę HDMI podłączamy do dowolnej konsoli, a przewód USB-C do laptopa lub komputera stacjonarnego. Potrzebna nam jest również aplikacja Genki Arcade, którą można uruchomić w wersji webowej lub zainstalować na systemach Windows oraz MacOS.

Z pomocą aplikacji Genki Arcade mogę wyświetlić na dowolnym laptopie mającym USB-C obraz z konsoli PlayStation 5 (fot. Szymon Baliński / android.com.pl)

Jak maksymalnie wykorzystać potencjał Genki Shadowcast?

Oprócz swojej podstawowej funkcji, aplikacja Genki Arcade pozwala także na wykonywanie zrzutów ekranu oraz nagrywanie rozgrywki z zapisem do pliku MP4. Trudno jednak polecić ten gadżet jako tani grabber ze względu na kompromisy, do jakich trzeba się zastosować podczas używania tego sprzętu. Jednocześnie jednak, charakter przelotki sprawia, że ten przewód to obecnie najłatwiejszy sposób na przechwytywanie obrazu i dźwięku PlayStation 3. Dzieje się tak, ponieważ nie obchodzimy zabezpieczenia HDCP, blokującego bardziej klasyczne urządzenia przechwytujące sygnał.

Urządzenie oferuje dwa tryby działania: 720p60 lub 1080p30. Oznacza to, że chcąc cieszyć się maksymalną rozdzielczością obrazu, musimy poświęcić płynną animację. Nawet jeżeli odtwarzana gra wspiera 60 FPS, nasz laptop w trybie Performance wyświetli grę wyłącznie w 30 FPS, chyba że pójdziemy na kompromis z rozdzielczością 720p.

fot. Szymon Baliński / android.com.pl

O czym należy pamiętać przed zakupem Genki Shadowcast?

Genki Shadowcast to dla mnie gadżet, który trzymam w stercie innych kabli na czarną godzinę. Tą na przykład okazało się kilka dni przed i po przeprowadzce, gdzie musiałem wykorzystać przelotkę do ogrywania tytułu na najbliższą recenzję. Istnieje co prawda lekki input lag, ale nie jest on zauważalny dla przeciętnego gracza. Ostatnio sam powróciłem do Gran Turismo 7 i nawet jeżdżąc z pomocą tej przejściówki, byłem w stanie wykręcać złote czasy w trybie Praktyki na Torze.

fot. Genki

Warto mieć z tyłu głowy informację, że jest to sprzęt stworzony przede wszystkim z myślą o Nintendo Switch. Konsolka i stacja dokująca są niezwykłe małe, a przewód ma pomagać w połączeniu jej z laptopem, gdy nie mamy dostępu do większego ekranu. Sam jednak bardzo często nie miałem u rodziców możliwości skorzystania z telewizora na dłużej, dlatego biorąc inne konsole zawsze miałem i tę przejściówkę w pogotowiu. Ostatnia przeprowadzka pokazała też, że wyrzucanie lub sprzedawanie jej w najbliższej przyszłości nie będzie najlepszym pomysłem.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw