Ręka trzymająca czarny iphone z logotypem Apple nad kierownicą samochodu.

Google Play dostępne także na iPhone’ach? Tim Cook może kręcić nosem, ale tego chce Unia

3 minuty czytania
Komentarze

Ekosystem Apple, co wiadomo ie od dziś, jest systemem zamkniętym — tylko Apple ma pełen dostęp do jego kodu źródłowego i może wprowadzać w nim zmiany. Użytkownicy i programiści mają ograniczone możliwości dostosowywania systemu, są zmuszeni do korzystania z jedynego oficjalnego sklepu z aplikacjami, w którym producent ustala rygorystyczne wytyczne i kontroluje, jak soft będzie dostępny do pobrania, mają też mniejsze możliwości personalizacji urządzeń. Czy Unia Europejska sprawi, się to zmieni? Komisarz UE chce, aby Apple otworzył swój ekosystem na konkurencję.

Wynikałoby to z ustawy rynkach cyfrowych (DMA, Digital Markets Act), która ma zapewnić wyższy stopień konkurencji poprzez zapobieganie nadużywaniu przez duże przedsiębiorstwa swojej siły rynkowej. Jedną z takich firm jest Apple.

apple dma ustawa ue
Źródło: Parlament Europejski

Według Reuters komisarz ds. rynku wewnętrznego, Thierry Breton, powiedział Timowi Cookowi, że musi otworzyć ekosystem dla konkurencji. Podobno obaj panowie spotkali się w Brukseli i szef Apple usłyszał, że Apple powinno umożliwić użytkownikom iPhone’a korzystanie z konkurencyjnych usług, czy to portfeli elektronicznych, przeglądarek czy sklepów z aplikacjami. Tim Cook argumentował, że może to zagrozić bezpieczeństwu i prywatności, ale szef UE dodał, że DMA sprzyja innowacjom, nie zagrażając żadnemu z nich.

tim cook apple ustawa dma ue
fot. materiały prasowe/Apple

Apple to gatekeeper. O co chodzi?

UE w kontekście ustawy DMA posługuje się hasłem gatekeeper — to firmy, które mają znaczący wpływ na rynek wewnętrzny, kontrolują dostęp do konsumentów i mogą działać jako „cenzorzy” dla innych firm chcących działać na tym rynku. UE zdefiniowała gatekeepera jako platformę, która spełnia trzy główne kryteria:

  1. Ma znaczący wpływ na rynek wewnętrzny UE (np. na podstawie obrotu i aktywności w wielu krajach członkowskich).
  2. Operuje na platformie, która służy jako ważny punkt dostępu dla użytkowników biznesowych, aby dotrzeć do konsumentów (np. duże platformy e-commerce, sieci społecznościowe).
  3. Ma (lub ma potencjał, aby mieć) trwałą i niezastąpioną pozycję na rynku, co pozwala jej kontrolować dostęp do konsumentów lub użytkowników biznesowych.

Ustawa DMA ma na celu regulowanie działań takich „gatekeeperów”, aby zapewnić równouprawnienie i uczciwą konkurencję w cyfrowej gospodarce. Przykładowo, jednym z głównych problemów, które DMA ma na celu rozwiązanie, jest praktyka, w której duże platformy faworyzują własne usługi kosztem konkurentów. Do tej pory UE wśród gatekeeperów wymienia sześć podmiotów:

  1. Alphabet (właściciel Google),
  2. Amazon,
  3. Apple,
  4. ByteDance (właściciel TikTok),
  5. Meta (właściciel Facebooka, Instagrama i WhatsApp),
  6. Microsoft.
ue gatekkepers
Źródło: GSMarena

Firmy te mają czas do marca 2024 roku, kiedy wejdzie w życie unijne prawo antymonopolowe na przeprojektowanie swoich usług tak, aby były zgodne z przepisami — lub na wniesienie skarg prawnych przeciwko decyzjom KE. Google ma na przykład przestać faworyzować własne aplikacje w wynikach wyszukiwania, Meta ma przestać szastać danymi między Facebookiem i Instagramem, a Apple ma umożliwić użytkownikom pobieranie aplikacji z konkurencyjnych sklepów.

Źródło: GSMarena

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw