Windows 11 Copilot Windows 11 23H2

Windows 11 23H2 oficjalnie pokazany przez Microsoft. System czeka rewolucja

5 minut czytania
Komentarze

Era sztucznej inteligencji nabiera tempa. Już 26 września na system operacyjny Microsoftu trafi aktualizacja Windows 11 23H2. Będzie ona duża, żeby nie napisać wręcz rewolucyjna. Do platformy trafi bowiem w końcu tak szumnie zapowiadany Copilot. Przyjrzyjmy się wszystkim zmianom, jakie już za kilka dni zagoszczą na wielu komputerach.

Copilot najważniejszą nowością Windows 11 23H2

Windows 11 Copilot
Windows 11 23H2
fot. Microsoft

Za kilka dni wszystko, co będzie się kręciło wokół Windows 11 dotyczyć będzie nowej opcji Copilot. Jest to funkcja oparta na sztucznej inteligencji. Dzięki najnowocześniejszym technologiom zaimplementowanym w system Copilot będzie znał miejsce lub kontekst, w którym znalazł się użytkownik w danym momencie, aby mu pomóc. Weźmie pod uwagę również jego bieżące działania na komputerze oraz dane związane z pracą. Microsoft obiecuje, że asystent przy tym zawsze stawia na pierwszym miejscu prywatność i bezpieczeństwo korzystającego. Gigant z Redmond twierdzi, że obsługa Copilota będzie prostym i bezproblemowym doświadczeniem, z którego z chęcią skorzysta wielu klientów.

W jaki sposób będzie można aktywować funkcję? Otóż Copilot będzie działać jako aplikacja lub pojawi się wtedy, gdy będziesz go potrzebować – wysunie się z prawej krawędzi ekranu. Co będzie umieć? Microsoft na zamieszczonym wideo pokazał kilka jego naprawdę fascynujących możliwości w tym np.:

  • Możliwość głosowego wprowadzania poleceń,
  • Wydawanie poleceń związanych ze Spotify (np. prośba o włączenie konkretnej playlisty – to będzie wymagało dodatkowego kliknięcia),
  • Polecenie zorganizowania otwartych okien na ekranie,
  • Włączenie tryb ciemnego,
  • Podsumowanie tego, co znajduje się na ekranie (np. w przeglądarce),
  • Napisanie draftu akapitu (to jednak związane jest z Copilotem w Microsoft 365, który pojawi się tu jesienią),
  • Możliwość usuwania tła ze zdjęć i kreacji postów na Instagram za pomocą aplikacji Adobe Express.

To tylko przykładowe pomysły, a możliwości jak widać, jest naprawdę wiele. W miarę upływu czasu Microsoft będzie dodawać więcej opcji i integracji Copilota z kolejnymi aplikacjami, realizując wizję jednego, wszechstronnego doświadczenia, które z pewnością zmieni doświadczenia użytkowników.

Copilot oczywiście zadebiutuje w Windows 11 23H2 już 26 września. Warto dodać, że aktualizacja będzie bezpłatna. Microsoft przypomina też, że funkcja pojawi się także w usługach Bing, Edge i Microsoft 365 jesienią.

Windows 11 23H2 – inne nowości pokazane przez Microsoft

Copilot to nie jedyna nowość w nadchodzącej aktualizacji systemu. W Windows 11 23H2 zobaczymy także ulepszone aplikacje w tym:

  • Paint – także tutaj pojawiła się sztuczna inteligencja, która wzmocni działanie i przede wszystkim użyteczność programu. Funkcje, które zwróciły moją uwagę to usuwania tła i warstwy oraz opcję Cocreatora, wspomagającego tworzenie obrazków,
  • Zdjęcia – AI ulepszy także ten obszar np. poprzez wprowadzenie funkcji wyróżnienia obiektów na zdjęciach i rozmycia tła. Ponadto poprawiono funkcję wyszukiwania, dzięki czemu można szybko znaleźć zdjęcia na podstawie ich zawartości oraz lokalizacji, w której zostały wykonane.
  • Narzędzie do wycinania – to moja ulubiona aplikacja, z której korzystam bardzo często. W nowej aktualizacji zaoferuje wyodrębnienie tekstu z obrazów i jego wklejenie w innych aplikacjach, a także jego edycję od razu na zrzucie ekranu. Program potrafi też przechwycić dźwięk, co przydaje się w tworzeniu treści wideo,
  • Clipchamp – to idealna aplikacja dla twórców krótkich filmów. W jej aktualizacji pojawi się funkcja automatycznego komponowania, która pomaga w sugerowaniu scen, edycji i tworzeniu narracji na podstawie obrazów i nagrań,
  • Notatnik – tu pojawiła się naprawdę długo oczekiwana, a zarazem banalna funkcja – automatyczny zapis!  
  • Outlook – nowe narzędzia tworzenie szkiców wiadomości e-mail oraz dodawanie ważnych dokumentów i zdjęć z OneDrive,
  • Eksplorator plików – w tej aplikacji w pierwszej kolejności rzuca się w oczy zupełnie nowa strona główna. Zmiany zagościły też w pasku adresu i polu wyszukiwania. Ponadto wprowadzono funkcję Galerii, ułatwiającą dostęp do kolekcji zdjęć,
  • Narrator – update zawiera nowe funkcje tworzenia tekstu z dostępem głosowym oraz naturalne głosy.

Microsoft zadbał też o łatwiejsze stworzenie kopii zapasowej systemu Windows. Do tej pory ogromnym mankamentem było dla mnie odtwarzanie danych na systemie i organizowanie go na nowo (np. na nowym komputerze lub po reinstalacji systemu). Teraz przenoszenie danych, aplikacji i ustawień między komputerami ma być łatwiejsze i bardziej użyteczne. Chętnie wypróbuję to w praktyce.

Inne nowości zapowiedziane na konferencji

Microsoft na konferencji 21 września nie zapowiedział jedynie aktualizacji Windows 11 23H2, ale także inne, interesujące projekty software’owe. Moją uwagę zwróciły przede wszystkim nowe funkcje w Bing i Edge.  

Te dwie usługi mają lepiej współgrać ze sobą, ponieważ Microsoft (za zgodą użytkownika) będzie wykorzystywał w odpowiedziach Binga, historię wcześniejszych czatów. Za przykład podawane jest wcześniejsze śledzenie meczów drużyny piłkarskiej za pomocą Binga. Usługa może proaktywnie poinformować użytkownika, czy jego klub nie gra przypadkiem w mieście, do którego się wybiera.

Bing pozwoli też w szybszy sposób znaleźć pożądaną rzecz w sklepie (usługa Microsoft Shopping). Wystarczy zadać pytanie o przedmiot, Bing zada dodatkowe pytania i przedstawi swoje rekomendacje.

Wzmocniony zostanie też Bing Image Creator dzięki modelowi DALL.E 3. Sztuczna inteligencja będzie mogła teraz zadbać o renderowanie obrazów z większą szczegółowością. Lepiej też rozumie, o co prosi użytkownik, co będzie skutkowało dostarczaniem dokładniejszych obrazów.

Źródło: Microsoft

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw