spoofing

Jak raz na zawsze pozbyć się telemarketerów? Istnieje kilka niezawodnych sposobów

5 minut czytania
Komentarze

O co ostatnio zapytał cię nieznajomy głos w słuchawce? O to, czy chcesz skorzystać z darmowego kursu językowego czy może założyć panele fotowoltaiczne? Jeśli, tak jak i większość społeczeństwa, masz alergie na dzwoniące nieznane numery, poznaj nasze sposoby na to, aby już więcej nie wykonali do ciebie połączenia.

Czy jest metoda na irytujące połączenia?

Ostatnio znaleźliśmy informacje o tym, że w Stanach Zjednoczonych nałożono karę na ponad 1,2 mld złotych za nachalne połączenia telemarketingowe ze względu na to, że złamali stanowe prawo. Pisaliście wtedy do nas, że marzylibyście, żeby i w Polsce tak było, a natrętni dzwoniący nie przeszkadzali wam w pracy i innych obowiązkach. Postanowiliśmy więc zebrać kilka pomysłów na to, jak zapewnić sobie spokój ducha i co powiedzieć pani lub panu w słuchawce, którzy wydają się głusi na nasze „nie, dziękuję”.

spoofing
fot. GettyImages/Kunakorn Rassadornyindee

Sprawdź, gdzie udostępniasz swój numer

Niestety okazuje się, że grzeczna odmowa w stylu „dziękuję, nie jestem zainteresowany/-ana” zazwyczaj nie zniechęca dzwoniących. Dlatego jeden z użytkowników Reddita w poście, który niestety został już usunięty, dzieli się swoimi sposobami na telemarketerów. Po pierwsze tłumaczy, że jeśli użyjemy formuły, że nie jesteśmy zainteresowani, dzwoniący musi odebrać to jako komunikat, że nie jesteśmy zainteresowani TERAZ lub TĄ ofertą, co oznacza, że automatycznie dobierze inny termin i inną ofertę. Jednym słowem – ten sposób odpada.

Sprawdzona metoda, która działa, polega na odpowiedzeniu „Proszę usunąć mój numer telefonu z Państwa bazy numerów”. Oprócz tego powinniśmy zadbać o to, aby nasz numer nie znajdował się w miejscach dostępnych publicznie, np. na stronach z informacjami o naszej działalności.

spoofing
fot. Depositphotos/photographee.eu

Teraz krótka prywatna wycieczka. Kiedy zakładałam działalność, miałam opcję ukrycia numeru telefonu mojej firmy. Tak się składa, że jest to mój prywatny numer i nie czułam potrzeby, żeby nie widniał na stronach udostępniających informacje na temat mojego przedsiębiorstwa, bo przecież, jak ktoś będzie chciał się ze mną skontaktować, otwieram mu najszybszą drogę. Jeśli nie chcecie odbierać kilkunastu telefonów dziennie, nie idźcie moim śladem :). Lepiej ukryć numer niż potem borykać się z natrętnymi sprzedawcami, oferującymi (dosłownie) wszystko. Pamiętajcie, że jest to także furtka dla przestępców dzwoniących z fałszywymi promocjami.

Niezawodny sposób na niechciane połączenia

Kolejnym sposobem podzielił się użytkownik na polskim Reddicie, który zaoferował, że odpowie na pytania dotyczące pracy w call center. Jeden z internautów zapytał, co można powiedzieć rozmówcy, aby na pewno nasz numer nie został wybrany po raz kolejny. Taką wskazówkę zaproponował @Henry_The-Fat:

Zapytaj, czy numer został wylosowany, jeżeli tak to powiedz, żeby wpisać numer na listę robinsona i że jeżeli zadzwonią do ciebie jeszcze raz to zgłosisz sprawę do sądu za złamanie RODO, i że firma może zostać obciążania kosztami w wysokości 1,5% rocznego dochodu za dzwonie do ciebie bez twojego pozwolenia.

@Henry_The-Fat na Reddicie

Losowanie oznacza, że twój numer został sprzedany nielegalnie, jest łatwiej powiedzieć, że losowo, niż że jakaś firma nie miała pozwolenia na udostępnienie numeru, a udostępniła. Jak powiesz o usunięciu, to zależy od ankietera, bo niektórzy dają „lista Robinsona” a niektórzy „odmowa udziału w badaniu” i do takiego numeru jeszcze zadzwonią.

@Henry_The-Fat na Reddicie

Lista Robinsona – co to?

Lista Robinsonów (znana w niektórych krajach jako Mailing Preference Service, MPS), do której odniósł się w swoim komentarzu użytkownik Reddita, to lista osób, które nie chcą otrzymywać wiadomości marketingowych – telefonicznie, pocztą elektroniczną, tradycyjną pocztą lub faxem. W Polsce w 2015 roku Stowarzyszenie Marketingu Bezpośredniego uruchomiło serwis Lista Robinsonów, który oferuje możliwość zastrzeżenia adresu pocztowego, adresu e-mailowego i numerów telefonów, aby wyłączyć je z kontaktów nawiązywanych przez członków stowarzyszenia.

Ponadto, agencje zajmujące się badaniami CATI (computer assisted telephone interviewing) zrzeszone w Organizacji Firm Badania Opinii i Rynku są zobowiązane do prowadzenia analogicznych List Robinsona. W tym kontekście, dana agencja na żądanie respondenta wpisuje jego numer telefonu do bazy danych, eliminując ten numer z dalszych kontaktów.

W Polsce skorzystać z tego można na przykład tutaj.

1,2 mld złotych kary za telemarketing

Nie da się ukryć, że telemarketing potrafi być wyjątkowo uciążliwy. W Stanach Zjednoczonych odpowiednie organy przestały się cackać z nachalnymi robocalls. FCC, czyli Amerykańska Federalna Komisja Łączności, nałożyła największą w historii kary grzywny dla telemarketera. Dotyczyło to firmy, z którą powiązani byli Roy M. Cox oraz Aaron Michael Jones, którzy wcześniej byli objęci dożywotnim zakazem prowadzenia działalności telemarketingowej.

oszust

Mimo to, w ciągu ostatnich miesięcy, obaj panowie bombardowali miliony mieszkańców Stanów Zjednoczonych niechcianymi połączeniami, łamiąc przy tym przepisy stanowe. Za pomocą robocalls próbowali naciągać ludzi na zakup umów serwisowych na samochody pod pretekstem sprzedaży „gwarancji na pojazdy”. Na obu panów została nałożona grzywna w wysokości 300 milionów dolarów, co w przeliczeniu na polską walutę wynosi ponad 1,2 miliarda złotych. W ciągu kilku miesięcy wykonali oni co najmniej pięć miliardów „lewych połączeń”.

Źródło: Reddit

Motyw